Ubrania robocze

Podstawowe zasady BHP dla dekarzy

Praca w zawodzie dekarza wiąże się z wieloma zagrożeniami, w związku z czym wymagane jest przestrzeganie odpowiednich zasad BHP. Z czego wynikają niebezpieczeństwa? Jak im przeciwdziałać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zagrożenia na stanowisku dekarza

Jak wspomniano we wstępie, praca w zawodzie dekarza wiąże się z wieloma zagrożeniami. Z czego one wynikają? Otóż, jak łatwo się domyślić są one związane przede wszystkim z wykonywaniem pracy na wysokości, co przekłada się na ryzyko upadku z wysokości. Warto jednak mieć świadomość, że nie są to jedyne zagrożenia występujące na stanowisku dekarzy, ponieważ pracownicy wykonujący dachy narażeni są również między innymi na:

  • poparzenia będące efektem używaniem ognia do zgrzewania materiałów bitumicznych lub podgrzewania mas bitumicznych,
  • działanie szkodliwych substancji wydzielających się podczas podgrzewania mas bitumicznych,
  • oślepienie spowodowane odbiciem światła od powierzchni blaszanych,
  • skaleczenie lub zranienie będące skutkiem używania materiałów z ostrymi i wystającymi krawędziami.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę również na fakt, że dekarze w wielu przypadkach wykonują nie tylko pokrycia dachowe, ale również prace ciesielskie oraz impregnacyjne. W związku z tym narażeni są także na urazy spowodowane używaniem ostrych narzędzi, wdychanie pyłów powstających przy obróbce drewna, czy działanie czynników chemicznych stosowanych do impregnacji drewna.

Zasady BHP dla dekarzy

Zagrożenia występujące w pracy dekarza wymagają przestrzegania odpowiednich zasad BHP. Najważniejsza w tym przypadku jest ocena ryzyka na danym stanowisku, ponieważ można dzięki niej dopasować zasady BHP do specyfiki wykonywanych czynności. Podstawą w przypadku dekarzy jest oczywiście stosowanie zasad BHP związanych z pracą na wysokości, co wymaga nie tylko korzystania z odpowiednich zabezpieczeń, czy odzieży roboczej (m.in. obuwia), ale również posiadania badań wysokościowych umożliwiających dopuszczenie do pracy na wysokości. Bardzo ważne jest także to, że pracodawca ma obowiązek nie tylko poinformować swoich pracowników o występujących niebezpieczeństwach oraz konieczności przestrzegania stosownych zasad BHP, ale również wyposażyć ich w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Co więcej, obowiązkiem pracodawcy jest także przeszkolenie zatrudnianych dekarzy z prawidłowego używania przekazanych środków ochrony oraz przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego.

Odzież robocza dla dekarzy

Jak wspomniano we wstępie, obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie dekarzy w odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Jest to przede wszystkim wysokiej jakości odzież robocza, która zapewnia nie tylko ochronę przed zagrożeniami, ale również komfort wykonywania pracy. Jakie elementy odzieży roboczej należy zapewnić dekarzom? Przepisy BHP określają, że musi być ona odpowiednio dopasowana do zagrożeń oraz specyfiki pracy na danym stanowisku. W efekcie dekarz powinien posiadać:

  • spodnie i bluzy robocze, które będą nie tylko wygodne, ale także funkcjonalne. Powinny bowiem posiadać odpowiednią ilość kieszeni, czy specjalny pas umożliwiający bezpieczne przenoszenie narzędzi;
  • buty robocze, które zapewnią pracownikowi bezpieczeństwo w pracy na wysokości i ułatwią zachowanie stabilnej pozycji na drabinach, czy rusztowaniach. Przykłady można znaleźć pod linkiem: https://pol-paw.pl/buty-robocze-c-23.html;
  • kask, który chroni głowę nie tylko przed upadkiem z wysokości, ale również zabezpiecza przed urazami, które mogłyby być efektem uderzenia spadającymi przedmiotami;
  • gogle, które stanowią zabezpieczenie oczu wiatrem, czy pyłami powstającymi w trakcie obróbki materiałów;
  • rękawice robocze, które zabezpieczają przed skaleczeniami, czy poparzeniami, które mogą nastąpić w kontakcie z nagrzaną blachą.

Podsumowując, należy stwierdzić, że znajomość i przestrzeganie podstawowych zasad BHP dla dekarzy determinuje bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Bardzo ważna jest w tym przypadku również odpowiednio dobrana odzież robocza, która nie tylko chroni przed zagrożeniami, ale zapewnia także wysoki komfort w pracy.


Data publikacji: 14 maja, 2023

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły