Akcesoria dachowe

Pokaż mi dach swojego domu, a powiem ci kim jesteś!

Dom świadczy o nas, o naszych upodobaniach i stylu. Jest naszą wizytówką, nie tylko jako całość, ale i poszczególne jego elementy są swoistym świadectwem naszego gustu: okna, drzwi, dach. Tak, dach też! Myli się ten, kto myśli, że pokrycie dachowe to tylko kawałek blachy, która ma zabezpieczyć nas przed deszczem. Dach też może zdobić. Wystarczy spojrzeć na bogatą ofertę dachowych ozdób.

Jedyne o czym musimy pamiętać zanim damy się ponieść wyobraźni, to fakt, że dach ma nam służyć przez lata, dlatego jego wybór musi być przemyślany.

Kolorowe jarmarki… na dachu

Pierzaste koguciki, motyle drewniane, koniki bujane, koty, lisy, sowy, … producenci ozdób dachowych nie ułatwiają nam wyboru! Różnorodny kształt i kolor, oryginalny wzór, dobry gatunek i solidne wykonanie trafią w najbardziej wyrafinowany gust. To nie jest ostatni krzyk mody -tradycja ozdabiania dachów glinianymi figurkami narodziła się w Starożytnych Chinach, miały one chronić domowników przed złośliwymi demonami i przynosić mieszkańcom pomyślność. W dzisiejszych czasach kupujemy je raczej dla ozdoby korzystając z bogatej oferty. Spełniamy dzięki temu swoje estetyczne zachcianki. Choć oczywiście nie brakuje osób, które nadal przypisują im magiczną pomoc.

MANUFAKTUR - elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dachowe oferowane przez firmę CREATON
MANUFAKTUR – elementy ozdobne kalenicy i ceramiczne akcesoria dachowe oferowane przez firmę CREATON

Na ozdoby dachowe składają się nie tylko figurki zwierzęce, ale też nasadki nakalenicowe czy szczytowe płytki reliefowe. Istnieje mnóstwo motywów i ornamentów, a także ozdobnych dachówek, które wykonane są z mistrzowską precyzją i artyzmem. To także chorągiewki, wimple, szpice czy wodorzygacze, które mogą być zamontowane na dachu w celu jego urozmaicenia.

Ceramiczne ozdoby produkowane z najlepszej gliny są doskonałym zwieńczeniem dachu i podkreślają indywidualizm właścicieli domu. Te unikatowe produkty wytwarzane są ręcznie, co korzystnie wpływa na wizerunek dachu.

Pokaż mi dach swojego domu, a powiem ci kim jesteś!

Ozdoby dachowe są wizytówką mieszkańców

Ponieważ dobór ozdób dachowych to kwestia indywidualna, dzięki nim można wyrazić siebie.

Czarny kot symbolizuje tajemniczość i nieodgadniony charakter gospodarzy, może też wyrażać ich miłość do kotów.

Kogut kojarzony jest z porankiem i słońcem, i z pracowitością.

Koń zazwyczaj symbolizuje energię, wytrzymałość i poczucie bezpieczeństwa.

Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Roben
Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Roben

Należy pamiętać, żeby wybierać figurki wytworzone z gliny o bardzo dobrych parametrach, w końcu mają zdobić dach nie tylko przez jeden sezon. Przaśne ozdoby mają to do siebie, że łatwo można z nimi przeszarżować i popaść w przesadę. A stąd już blisko do kiczu. Ozdoby mają zdobić dach, a nie szpecić czy śmieszyć.

Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Tondach
Ozdoby dachowe znajdujące się w ofercie firmy Tondach

– Dobrze, gdy każda figurka jest pomalowana w taki sposób, aby imitowała prawdziwe ubarwienie zwierząt czy ubranie np. lunatyka. Warstwa angoby (szlachetnej glinki barwiącej) zwiększa odporność ceramiki na czynniki atmosferyczne. Ozdoby dachowe powinny być także dostarczane wraz z akcesoriami umożliwiającymi ich zamocowanie na kalenicy dachu – tłumaczy Marek Podeszwa, Doradca Techniczny Braas.

Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Bogen
Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Bogen

Co to znaczy modny dach?

Modna może być sukienka, ale dach? Czy może być modne coś, co ma być praktyczne i służyć przez długi czas? Zapytaliśmy o to specjalistę z Biura Projektowego M&L Lipińscy, Miłosza Lipińskiego:

– O modzie na jakieś dachy czy trendach raczej nie można mówić. Można jednak stwierdzić ogólnikowo, że modne są dachy strome, a nie płaskie. Sposoby układania dachówek tradycyjne, bez wzorów. Najczęściej wybierane kolory to ceglasty, brązowy, antracytowy i czarny. Zielone, niebieskie, pomarańczowe, czy przebarwiane są mało popularne. Obserwując wybory naszych klientów, mogę stwierdzić, że nadmierna nowoczesność się nie podoba. Wybierają raczej klasyczne wzory dachówek, ale rzadko karpiówkę.

Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Braas
Ozdoby dachowe znajdujące sie w ofercie firmy Braas

Wybór koloru dachu i ozdobników nie powinien być tylko kwestią sezonowej mody. Zaś wszystko razem ma odpowiadać nie tylko indywidualnemu charakterowi mieszkańców, ale elewacji domu i otoczenia. Warto też zastosować uniwersalną zasadę: lepiej mniej niż więcej! W przypadku kogucików, kotków czy koników wydaje się być to złotym środkiem.

ASZ

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 5 czerwca, 2013

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły