Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe w niskiej cenie: blacha stalowa i trapezowa, gonty bitumiczne, dachówki betonowe

Pokrycie dachu to poważna pozycja w budżecie, jednak dach można efektownie wykończyć za niewysoką cenę, blachą stalową czy trapezową, gontami bitumicznymi lub dachówkami betonowymi. Chcąc zaoszczędzić, kupujmy materiały w marketach i składach budowlanych. Sprawdzajmy ceny w Internecie i negocjujmy upusty. Zatrudniając tańszych wykonawców, pamiętajmy, że nie zawsze warto oszczędzać na robociźnie.

Pokrycie z dachówek

• Cena dachówek betonowych jest konkurencyjna w stosunku do ceny dachówek ceramicznych. 1 m2 dachówki podstawowej kosztuje około 19-30 zł. Znacznie droższe są elementy dodatkowe, takie jak dachówki połówkowe, kątowe lub gąsiory.
• Kupując tańszy materiał na pokrycie dachu, nie tracimy na efekcie estetycznym – równie efektownie jak ceramiczne wyglądają dachówki betonowe, dla laika są nie do odróżnienia. Zarówno ich jakość, jak i wzornictwo nie ustępują wyrobom z gliny, a spory ciężar pokrycia sprawia, że na dachu prezentują się równie solidnie jak ceramiczne.
• Dachówki betonowe w przeciwieństwie do ceramicznych mają bardzo dokładne wymiary, a że dokładność wymiarowa i mniejszy ciężar ułatwiają ich układanie, to koszt robocizny może być niższy w porównaniu do dachówek ceramicznych.

Pokrycie z blachy stalowej

• Blacha stalowa ocynkowana była do niedawna najbardziej popularnym i najczęściej pojawiającym się materiałem pokryciowym. Warto ją stosować, w sytuacji, gdy nasz tryb życia i specyfika pracy nie wykluczają przeprowadzek. Gwarancje producentów wynoszą od 10 do15 lat. Mimo że cena pokrycia z blachy stalowej wynosi co najmniej 30 zł, ostateczny koszt pokrycia jest stosunkowo niski, zwłaszcza na dużych połaciach dachów dwu- i czterospadowych.
• Odporność blachy na promieniowanie UV, korozję chemiczną i biologiczną zależy od rodzaju zastosowanej powłoki – blachy zabezpieczone alucynkiem są bardziej odporne od ocynkowanych powlekanych, a niektóre mają nawet 35-letnią gwarancję. Jednak blacha pokryta alucynkiem to większa inwestycja – jej koszt wynosi 42-68 zł za 1 m2. Dzięki zawartości aluminium stal nie koroduje, cynk regeneruje powłoki w miejscach zarysowań i cięć, krzem zaś nadaje im twardość. Lakier poliestrowy powoduje, że blacha jest bardziej odporna na odbarwienia.
• Koszt układania blachy stalowej nie jest wysoki – wynosi od 30 zł za 1 m2. Koszty pokrycia obniża fakt, że nie zapłacimy – tak jak w przypadku dachówek – za elementy dodatkowe. Wszelkie obróbki wykonywane są na miejscu przez dekarza i wliczone są w skład ceny układania pokrycia. Droższym rozwiązaniem jest układanie blachy na modny rąbek stojący niż na płasko.

Pokrycie z blachy trapezowej

• Blacha trapezowa chętnie stosowana jest do krycia dachów dwuspadowych typowych dla nowoczesnej architektury i może mieć różną wysokość fali. Często stosuje się ją ze względu na przystępną cenę – 1 m2 blachy trapezowej ocynkowanej można kupić już za 15 zł. Cena blachy trapezowej kolorowej wynosi 18-21 zł za 1 m2.
• Również koszt ułożenia blachy trapezowej nie jest wysoki – wynosi 15-22 zł za 1 m2.

Pokrycie z gontów bitumicznych

• Pokrycia bitumiczne to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Cena 1 m2 pokrycia z gontów bitumicznych wynosi od 22 do 33 zł. Ich trwałość określa się na 10-20 lat. Pokrycia bitumiczne modyfikowane polimerami APP lub SBS są trwalsze, a najtrwalsze są te pokryte folią miedzianą, która patynując się, nabiera szlachetnego wyglądu, nie tracąc jednocześnie walorów użytkowych. Barwienie uodparnia je na działanie czynników chemicznych oraz wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Koszt ułożenia gontów bitumicznych wynosi od 20 do 37 za 1 m2. Drobne naprawy takiego pokrycia można wykonać samodzielnie.
• Największą zaletą tego typu pokrycia jest łatwy remont dachu – nie trzeba zrywać starego pokrycia, można położyć na nie nową warstwę gontów – nawet cztero- lub pięciokrotnie.

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 29 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Małgosia
  piątek, 25 maja, 2018

  Dostępna obecnie różnorodność pokryć dachowych może doprowadzić do zawrotów głowy. Każdy dostępny produkt, czy to dachówka, czy blacha czy gonty będzie dobrym wyborem. Wybór oczywiście zależy od projektu jaki mamy, a z tym się wiąże odpowiednia konstrukcja dachu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby dokonać zmian, tylko iż to wiąże się z dużymi kosztami. Ja osobiście jestem zwolennikiem pokryć z blachy – pokrycie takie sprawdza się wszędzie. Obecnie wykonanie i trwałość pokryć dachowych jest na wysokim poziomie technologicznym co potwierdzają długie gwarancje producentów. Wybór pokryć z blachy jest tak ogromny, iż każdy znajdzie coś dla siebie.

 2. Jacek
  wtorek, 29 maja, 2018

  Z tak wielu rodzajów różnorodnych pokryć,warto taki wybór dobrze przemyśleć i najlepiej trzymać się projektu budynku.Nie zaszkodzi skonsultować się z dekarzem mającym wykonywać konkretny dach aby dzięki temu uniknąć przykrych niespodzianek,ja tak zrobiłem i wybrałem na pokrycie dachu mojego domu blachodachówkę i już służy mi kilkanaście lat bez żadnych usterek.

 3. Kuma
  wtorek, 29 maja, 2018

  Rzeczywiście pokrycie dachu to poważna inwestycja. Bardzo dobrze, że istnieje tyle zamienników typowych blachodachówek. Najlepiej jednak nie wybierać najtańszego rozwiązania bez konsultacji ze specjalistą. Warto sięgnąć po radę.

 4. Mirek
  czwartek, 31 maja, 2018

  Przy remoncie dachu czy budowie domu warto przemyśleć wszystkie dostępne opcje. Wybór jest ogromny, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Również fachowców trzeba szukać takich co znają się na rzeczy. Dach to dla mnie jedna z najważniejszych inwestycja w domu.

 5. Adrian
  czwartek, 31 maja, 2018

  Pokrycie dachowe nie musi być bardzo kosztowne, zeby spełniało efekt estetyczny jak i efektowny wygląd do droższych pokryć.Jest duży wybór pokryć dachowych, czy to z blachy trapezowej , czy stalowej czy nawet gonty bitumiczne .Kazdy wybiera według swojego gustu , jak i cena ma znaczenie.

 6. inka2
  czwartek, 31 maja, 2018

  ceramicznych. Może warto na nie postawić? Jednak ja chyba bym się na nie nie zdecydowała, wolę rozwiązania droższe, a sprawdzone przeze mnie i moich znajomych.

Podobne artykuły