Blachy dachowe

Pokrycia z blachy na rąbek stojący

Blacha dachowa jest nieustannie na topie. Panele z blachy na rąbek stojący wyglądają elegancko, służą długie lata, a układa się je szybko i sprawnie.

Moda na krycie dachów blachą płaską powraca. Niekiedy jest to nawiązanie do tradycji – w ten sposób odtwarza się pierwotny wygląd budynków zabytkowych i remontowanych. Jednak ostatnio pokrycie to kojarzy się również z nowoczesną architekturą. Stalowe dachy o lekkim wyglądzie są coraz bardziej popularne. Spotkać je można zarówno na dużych budynkach, jak i na domach jednorodzinnych. Współcześni projektanci sięgają po ten rodzaj pokrycia, doceniając to, że płaskie arkusze blachy nie naśladują innych materiałów, a ich prostota i skromność pozostają w zgodzie z aktualnym trendami.

Tradycyjny rąbek stojący

Dawniej dachy kryto arkuszami blachy ocynkowanej i aby uzyskać szczelne i stabilne pokrycie, blachy łączyło się na rąbki, zakładając i zaginając razem krawędzie arkuszy. Tradycyjnie na rąbki stojące łączy się te krawędzie, które biegną od okapu do kalenicy, natomiast poprzeczne krawędzie połaci dachu – na rąbki leżące. Połączenie może być pojedyncze, tworzone przez zagięcie sąsiadujących arkuszy, lub podwójne, tworzone przez zagięcie i wywinięcie sąsiadujących arkuszy. Obecnie dominująca metodą jest krycie dachów blachą płaską z taśmy (blachy dostarczanej w rolkach). To wygodny sposób krycia, który pozwala ograniczyć liczbę poprzecznych połączeń rąbkowych. Dach wygląda lekko, chociaż w rzeczywistości jego ciężar jest duży, bo blachę płaską układa się zawsze na sztywnym poszyciu (deskowaniu).

Panele z blachy na rąbek stojący

Podobny efekt zapewnia stosunkowo nowe rozwiązanie, jakim są panele z blachy płaskiej. Podobnie jak blachodachówki panele wytwarza się zazwyczaj z blachy ocynkowanej o grubości 0,5, 0,6 lub 0,7 mm, powlekanej kolorową powłoką ochronno-dekoracyjną z poliestru, puralu lub warstwą innego rodzaju (zależnie od producenta). Niektóre modele posiadają zupełnie płaską powierzchnię, większość jednak ma podłużne niskie przetłoczenia, służące wzmocnieniu długich arkuszy i zapobiegają ich falowaniu. W sprzedaży dostępne są również panele o wytłaczanej, nieregularnej fakturze. Producenci oferują panele różnej szerokości. Przy zakupie warto zapytać nie tylko o szerokość całkowitą, lecz także tę uzyskiwaną po ułożeniu, czyli tak zwaną efektywną (inaczej krycia lub roboczą); szerokość całkowita może wynosić od 34,5 do 67 cm, a efektywna – od 30 do 59,5 cm. Maksymalna długość dostępna na rynku wynosi 10 m, jednak najczęściej jest to 7 m.

Kupno i montaż blachy dachowej w postaci paneli

Panele dostarczane są na zamówienie, w długościach ustalanych na podstawie wymiarów i kształtu dachu. Podstawową zaletą tego pokrycia jest łatwy sposób łączenia paneli, co czego służą wyprofilowane zamki. Charakterystyczne dla tradycyjnych dachów rąbki powstają już w fabryce – dekarz nie musi zaginać blachy na dachu, a obie podłużne krawędzie każdego panelu są wyprofilowane – z jednej strony rąbek jest niższy, z drugiej – tej, która przykryje bok sąsiedniego panelu – wyższy. Podczas montażu każdy kolejny panel nakłada się krawędzią na poprzedni, a następnie dociska na całej długości, tak żeby zamek się zatrzasnął (od okapu zaczynając i posuwając się w stronę kalenicy). Można to robić ręcznie lub przy użyciu gumowego młotka. Połączenie takie jest mniej pracochłonne niż wykonywanie tradycyjnych rąbków (aczkolwiek obróbki robi się trudniej). Każdy panel ma także gotowe otwory montażowe, które ułatwiają mocowanie do konstrukcji, dzięki czemu podczas montażu paneli nie trzeba przebijać powierzchni pokrycia.

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 22 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły