Blachodachówka

Pokrycie dachowe z blachodachówki – rzeczywiście lekkie i tanie?

Na tle innych pokryć dachowych blachodachówka wyróżnia się tym, że na jej temat słyszy się najbardziej wymyślne oceny. Które z nich są tylko obiegowymi opiniami przekazywanymi z ust do ust bez większego zastanowienia, a które szczerą prawdą?

Wiele osób przygotowując się do zakupu pokrycia dachowego szuka pomocy w Internecie. Godziny przeglądania rozmaitych stron zazwyczaj kończą się tym, że pojawia się więcej pytań niż wcześniej. Zamęt w głowie potrafią zrobić zwłaszcza fora dyskusyjne. Gdy jeden użytkownik zachwala dane pokrycie dachowe, drugi zaraz znajduje dziesiątki argumentów, żeby to podważyć. Do tego dochodzą wpisy utrzymane w charakterystycznym marketingowym żargonie wskazujące na to, że ich autorami są ludzie w jakiś sposób powiązani z producentami pokryć, a więc nie do końca wiarygodni.

Czy blachodachówka rzeczywiście jest lekka?

Przedstawiciele marketingu firm produkujących blachodachówkę chętnie posługują się tym argumentem i porównują ją na przykład z dachówką. – Tak, to rzeczywiście prawda – 1 m2 blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,5 mm waży około 4,5 kg, czyli tyle co półtorej dachówki zakładkowej, a tych na 1 m2 potrzeba minimum dziesięć – potwierdza mistrz dekarski Jacek Karaś. – Wybierając blachodachówkę, można również zoptymalizować koszt konstrukcji dachu. Więźbę dachową można wykonać z elementów o mniejszych przekrojach, a więc tańszych – dodaje Arkadiusz Kowalski z firmy Budmat.

Czy pokrycie z blachodachówki jest tanie?

Jeszcze kilkanaście lat temu blachodachówka uznawana była za tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych i cementowych. Jednak ceny stali bardzo poszły w górę i niestety koszty obu pokryć zbliżyły się do siebie. – Owszem, można kupić bardzo tanią blachodachówkę, ale w takim przypadku koniecznie trzeba sprawdzić parametry surowca, z którego została ona wykonana (należy się tego dowiadywać indywidualnie u producenta) – radzi Arkadiusz Kowalski. – Dachu nie kupuje się na rok czy kilka lat – to inwestycja na długie lata, warto więc sprawdzić zwłaszcza to, czy zawartość cynku w blasze jest zgodna z obowiązującą normą (niezbędne minimum to 275 g/m 2 ). Lepszym rozwiązaniem jest dołożenie 2-3 zł na 1 m2 i zakup produktu, który jest trwały i objęty wieloletnią gwarancją producenta – dodaje. – Cena w dużym stopniu zależy od grubości i rodzaju powłoki – stwierdza Dariusz Wysokiński z firmy Blachy Pruszyński. – Najtańsze są blachodachówki z powłoką poliestrową o grubości 25 mikrometrów [µm] (dawniej mikronów), a prawdziwe mercedesy to blachodachówki z powłoką Pur Mat lub HPS 200 o grubości 200 µm.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 24 stycznia, 2015

Autor:

5/5 - (12 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. wiola
    czwartek, 24 maja, 2018

    Blachodachówka zawsze będzie na czasie i zawsze będzie bardzo ładnie i elegancko się prezentowała. Jednak tak jak w artykule jest napisane staje się ona obecnie produktem bardziej droższym i z wyższej półki. Są możliwości zakupu tańszych zamienników jednak nie zawsze idą one w parze z dobrą jakością. Moim zdaniem najlepiej jest kupić coś raz trochę droższe ale takie które posłuży nam na dłuższy czas.

  2. krispup
    poniedziałek, 4 czerwca, 2018

    Ciekawostką w tym artykule jest to, że blachodachówka z blachy stalowej ocynkowanej jest wydajniejsza od dachówki zakładkowej, ponieważ jest 1m2 blachy waży mniej więcej tyle samo co półtorej dachówki zakładkowej! A to w ostatecznym rozrachunku wpływa na zakup więźby dachowej o mniejszych przekrojach, tym samych obniża koszt całego dachu. Ta informacja będzie mieć duży wpływ na podejmowane przez mnie decyzje podczas budowy domu!

  3. doolary12
    wtorek, 5 czerwca, 2018

    Blachodachówka jest ponadczasowa od dłuższego czasu zawsze świetnie wygląda. Jednak jak sami wspominacie jest ona obecnie produktem z wyższej półki cenowej. Jeśli chcemy mieć coś porządnego i na lata musi to słono kosztować.

  4. janusz
    piątek, 8 czerwca, 2018

    Blachodachówka stalowo ocynkowana będzie zawsze na czasie . Lekka trwała ładnie się prezenuje na dachu to jedno z najtańszych i najtrwalszych pokryć.

  5. kamil
    piątek, 8 czerwca, 2018

    Blachodachówka jest dobrym rozwiązaniem, bo nie tylko jest lekka ale w prosty sposób poddaje się cięciu i obróbce. Przy tym sama w sobie jest wytrzymała i dobrze się prezentuje. Zwłaszcza te matowe ładnie się tnie, bo nie niszczy się ich karoseria.

  6. zdecydowany
    piątek, 8 czerwca, 2018

    Wybór właściwego pokrycia dachowego, zwłaszcza dla laika jest faktycznie nie lada problemem. Fora internetowe powodują niewątpliwie więcej pytań niż rzeczowych porad. Niemniej uważam, że blachodachówka, ale dobrej jakości będzie najekonomiczniejszym wyborem.

  7. Paweł S.
    piątek, 8 czerwca, 2018

    Wybór pokrycia dachowego będzie zależeć od wielu czynników, projektu dachu, gustu, przekonań, opinii znajomych czy sprzedawców. Wiele będzie też zależeć też od kosztów, wszystko zależy od powierzchni i jakości pokrycia dachowego. Warto jednak dobrze zastanowić się bo dach robi się na lata i nie wymienia co kilka lat. Według mnie ogólnie bardziej popularna jest blachodachówka niż dachówka.

  8. Kasiennka
    niedziela, 10 czerwca, 2018

    Decydując się na pokrycie dach blachodachówka warto sprawdzić jej parametry i porównać u różnych producentów. Dach to inwestycja na lata, stąd warto kierować się jak najwyższą jakością blachodachówki.

  9. Robert
    piątek, 15 czerwca, 2018

    Dziś z perspektywy kilku lat z pewnością wybrałbym pokrycie dachu jakąś fajną blachodachówką. Obserwuję budowy domów w okolicy i stwierdzam, że rzeczywiście jest wiele takich pokryć i wyglądają one interesująco. Montaż i wykończenie są robione szybko i taki dom w budowie od razu wygląda dużo lepiej, zwłaszcza jeśli wybrano ciekawą kolorystykę i akcesoria.

Podobne artykuły