Pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe z blachy

Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów na pokrycie dachowe. Najbardziej popularne są wśród nich pokrycia z blachy. Czym się kierować przy ich wyborze i zakupie?

Decydując się na zakup blachodachówki powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich to trwałość, o której decydują przede wszystkim grubość rdzenia stalowego (nie powinna być mniejsza niż 0,5mm), rodzaj powłoki (standardowe grubości to w przypadku poliestru 25-35 μm, poliuretanu 50 μm) oraz odporność na wpływ czynników atmosferycznych. Ta ostatnia cecha wiąże się bezpośrednio z grubością i rodzajem powłoki – a zatem powłoka poliuretanowa będzie bardziej odporna na promienie UV niż cieńsza powłoka poliestrowa.

Dobór powłoki do środowiska

Producenci oferują klientom szeroką paletę powłok, które poza ceną różnią się rodzajem zastosowanego lakieru, grubością oraz fakturą (połysk, mat). Najważniejszym zagadnieniem decydującym o doborze powłoki powinno być jednak środowisko, w jakim znajduje się budynek. Powłoki poliestrowe bardzo świetnie sprawdzą się w środowiskach C1, C2 bądź C3 (odpowiednio o: bardzo niskiej, niskiej i średniej korozyjności). Do środowisk takich zaliczają się tereny wiejskie, miejskie o niskim stężeniu SO2 oraz nadmorskie o niskim zasoleniu. W przypadku terenów o dużym zanieczyszczeniu, przemysłowych o umiarkowanym stężeniu SO2 oraz nadmorskich o umiarkowanym zasoleniu, należy już pomyśleć o nieco bardziej wytrzymałych powłokach, do jakich z pewnością należą powłoki poliuretanowe, na przykład PURMAT i PURLAK. Zastosowanie w nich grubej, aż 50-mikronowej, warstwy lakieru poliuretanowego nie tylko chroni pokrycie przed korozją, ale zabezpiecza również przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, co w praktyce znacznie zmniejsza ryzyko przedwczesnej utraty koloru. Produkty z powłokami poliuretanowymi to materiały, które sprawdzą się wszędzie – zwłaszcza w wymagających warunkach.
pokrycie-dachowe-z-blachy_1

Cięte na wymiar lub modułowe

Podobnie jak w innych dziedzinach życia moda oraz pojęcie nowych trendów dotyczy również stalowych pokryć dachowych. Za nowy nurt w tym obszarze można uznać dynamiczny rozwój nowego typu pokryć, jakimi są blachy panelowe. Tradycyjne blachodachówki cięte na wymiar, przy wszystkich swoich zaletach, najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji, gdy montaż jest łatwy i szybki. Na bardziej wymagające dachy producenci i wykonawcy polecają obecnie pokrycia modułowe, za którymi przemawia szereg zalet. Największą z nich jest w przypadku skomplikowanych połaci ograniczona do minimum ilość odpadów. Dla klienta równie ważne są łatwy transport i składowanie – nie trzeba już być posiadaczem samochodu ciężarowego, by odebrać zamówiony towar, gdyż najczęściej jest on spakowany w niewielkie paczki na europaletach. Dzięki standardowym wymiarom realizacja zamówienia odbywa się właściwie od ręki. Moda na pokrycia panelowe ma zatem solidne podstawy, stąd nieustannie rozszerzamy asortyment w tym właśnie kierunku – wyjaśnia Rafał Kuczyński dyrektor handlowy z firmy Blachy Pruszyński. Dzięki temu obecnie możemy poszczycić się najbogatszą ofertą panelowych pokryć dachowych na polskim rynku składającą się z blachodachówek ARAD Premium, MODUS, TUR, paneli REGLE i KARO oraz blach z posypką BOND.

Ostatnią z ważnych kwestii jest wybór producenta. W tym wypadku przydatna jest informacja, jak długo firma działa na rynku oraz czy posiada odpowiednie zaplecze serwisowe (jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji), dobrze by marka była solidna, a firma z długoletnim doświadczeniem, bo co komu po 100-letniej gwarancji, jeśli firma istnieje od 5 lat?

Blachy Pruszyński

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 2 listopada, 2015

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły