Budownictwo drewniane

POLSKI DOM SZKIELETOWY

Zdrowy dom, z rodzimych ekologicznych materiałów o dobrych parametrach cieplnych w przystępnej cenie, w dodatku z możliwością samodzielnego montażu. System PROEKO rzuca wyzwanie rynkowi domów szkieletowych, a polski inwestor ma w końcu możliwość skorzystania z technologii budowy domów szkieletowych szytej na miarę – polskiej myśli technicznej dostosowanej do polskich realiów.

Domy szkieletowe w Polsce budowane są w oparciu o trzy technologie: kanadyjską (popularne kanadyjczyki), skandynawską (nazywaną również norweską lub szwedzką) oraz niemiecką. Systemy te różnią się zarówno konstrukcją, jak i doborem materiałów. W praktyce, w polskim budownictwie szkieletowym mamy do czynienia z łączeniem  technologii, a także z wykorzystaniem dostępnych na polskim rynku materiałów, które często różnią się właściwościami od tych oryginalnie stosowanych. Nierzadko też, próbując szukać oszczędności decydujemy się na tańsze zamienniki. Wszystko to generuje wiele nieporozumień i błędów na budowie. Na forach budowlanych trwają burzliwe dyskusje dotyczące odmiennych sposobów adaptacji zagranicznych technologii, a całe budownictwo szkieletowe owiane jest mnóstwem mitów i niedopowiedzeń, które rzutują na nienajlepszą opinię Polaków o domach szkieletowych. Rozwiązaniem problemu może być powstanie rodzimej  technologii budowy, która wyeliminuje zaistniałe w polskich realiach problemy z domami szkieletowymi i będzie dostosowana do polskiej mentalności, klimatu i portfela. I tu właśnie pojawia się PROEKO jako polski system budowy domów szkieletowych. Oto jego założenia. 

KONSTRUKCJA

Szkielet domu tworzą prefabrykowane segmenty z wysuszonego komorowo i zaimpregnowanego drewna, które dzięki odpowiedniemu sklejeniu i skręceniu uzyskują jeszcze większą nośność i stabilność. Pełnią one funkcję konstrukcyjną oraz stanowią  obudowę dla wdmuchiwanego materiału izolacyjnego. Drewniane elementy są powtarzalne i w prosty sposób się ze sobą łączą. Ten unikalny, chroniony patentem, sposób konstrukcji umożliwia obniżenie kosztów budowy domu w standardzie pasywnym o ok. 30%.

OTWARTOŚĆ DYFUZYJNA

Kolejnym zagadnieniem dotyczącym systemu  PROEKO jest otwartość dyfuzyjna przegród, a więc wykorzystanie materiałów stawiających minimalny opór dla pary wodnej takich jak włókno  wdmuchiwane VestaEco FIBRA, płyty poszyciowo-izolacyjne VestaEco lub płyty magnezytowe. Otwartość dyfuzyjna to bardzo ważne zagadnienie ze względu na często popełniane błędy w polskim budownictwie szkieletowym, gdzie wykorzystywane są materiały o zbyt wysokim oporze dla pary wodnej. Do takich materiałów należy powszechnie używana pianka poliuretanowa, a także styropian, które zamykają wilgoć wewnątrz pomieszczeń, co przy braku dostatecznej wentylacji doprowadza do  rozwoju grzybów i bakterii, które są przyczyną wielu chorób i alergii mieszkańców. W systemie PROEKO materiały izolacyjne mają opór dyfuzyjny o współczynniku µ nie większym niż 10 (np. VestaEco FIBRA – 2, VestaEco PROTECT – 5), podczas gdy współczynnik oporu dyfuzyjnego µ dla poliuretanu czy styropianu przekracza 150. Wykorzystanie materiałów paroprzepuszczalnych gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji (producent daje 30 letnią gwarancję), a także zdrowy mikroklimat pomieszczeń.

POLSKI DOM SZKIELETOWY Proeko

IZOLACJA

Wymagania systemu PROEKO dotyczące izolacji cieplnej są bardzo duże. Otwartość dyfuzyjna, niski współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), dobra izolacja akustyczna, jak największa pojemność cieplna, naturalne pochodzenie i najlepiej polski producent, który dostarczy produkt w  relatywnie niskiej cenie.

W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na pojemność cieplną. Materiał izolacyjny zapewniający dużą pojemność cieplną eliminuje najczęściej podkreślaną wadę budownictwa szkieletowego z wykorzystaniem wełny mineralnej jaką jest brak zdolności akumulowania ciepła zimą (lub chłodu latem).

Jak widać technologia PROEKO stawia poprzeczkę producentom  izolacji cieplnych bardzo wysoko, zwłaszcza, że wszystkie użyte materiały podlegają wnikliwym testom.  Na szczęście na polskim rynku istnieją producenci gotowi sprostać tym wymaganiom. Izolacja wdmuchiwana – VestaEco FIBRA czyli sypka termoizolacja z włókien roślin jednorocznych spełnia wszystkie wymienione kryteria. Polski producent dostarcza naturalne, ekologiczne materiały z włókien roślin jednorocznych (surowiec odnawialny corocznie), które mają dużą pojemność cieplną (ok. 2100 J/(kg*K)) i dobre parametry izolacyjne, znacząco poprawiają akustykę pomieszczeń, a do tego, dzięki zmienionemu Ph włókien, odporne na gryzonie i pleśń

– Jesteśmy szczęśliwi, że nasze produkty zostały docenione i tworzą system domów szkieletowych PROEKO. Nasze założenia to produkcja w stu procentach ekologicznych materiałów o dobrych parametrach cieplnych – mówi Prezes Zarządu polskiej spółki VestaEco COMPOSITES Sp. z o.o. – Robert Kocewicz.

POLSKI DOM SZKIELETOWY Proeko

MONTAŻ – BUDOWA

Modularny charakter elementów konstrukcji oraz sposób wdmuchiwania izolacji od góry, który upraszcza proces budowy, sprawiają, że domy w systemie  PROEKO powstają bardzo szybko. Zaskakującym rozwiązaniem systemu jest to, że został on tak opracowany, aby 2-4 osoby mogły łączyć lekkie segmenty drewniane bez użycia dźwigu. Mamy więc wybór: montaż gotowych prefabrykowanych ścian na placu budowy z wykorzystaniem dźwigu lub, co znacząco skraca czas budowy – zakup ,,domu w paczce” do samodzielnego montażu.

POLSKI DOM SZKIELETOWY Proeko

CENA

Jednym z najistotniejszych założeń systemu PROEKO jest dostępność cenowa. Innowacyjność konstrukcji, zastosowanie nowatorskich rozwiązań usprawniających proces budowy, a także nacisk położony na materiały od polskich producentów to składowe optymalnego stosunku jakości do ceny. Założeniem jest aby w 100% naturalny dom w standardzie pasywnym (współczynnik U na poziomie 0,11 W/(m2*K)) w stanie deweloperskim kosztował nie więcej niż 2900 zł za metr kwadratowy.

POLSKI DOM SZKIELETOWY Proeko

MISJA

Na koniec nie sposób nie wspomnieć, że za przedstawianą technologią stoi grupa pasjonatów – architektów, konstruktorów, ekspertów budowlanych, którzy chcieli opracować system budowy domu, który będzie zdrowy dla mieszkańców i nieuciążliwy dla przyszłych pokoleń.

– To wszystko z myślą o naszych dzieciach! – mówi Stanisław Szczygieł, architekt zaangażowany w powstanie projektu. Technologia PROEKO jest więc owocem prawdziwej pasji i wielu lat pracy, poszukiwania optymalnych rozwiązań, które wyeliminują powszechne błędy budownictwa szkieletowego i sprawdzą się w naszych polskich realiach.

I wygląda na to, że się udało. Doczekaliśmy się kompleksowego polskiego systemu budownictwa szkieletowego, który jest w pełni dostosowany do standardów europejskich i naszej polskiej rzeczywistości. – Mamy alternatywę! – entuzjastycznie zakończył obchód po realizowanej budowie Stanisław Szczygieł.

VestaEco COMPOSITES Sp. z o.o.
ul. Domaniewska 37 lok. 2.43

02-672 Warszawa

Tel. 572 438 231

e-mail damian.karpinski@vestaeco.pl

www.vestaeco.pl

4.9/5 - (20 votes)

Data publikacji: 16 listopada, 2020

Autor:

4.9/5 - (20 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    wtorek, 17 listopada, 2020

    Bardzo podoba mi się koncepcja budowy takiego polskiego domu szkieletowego.Chciałbym móc osobiście wraz z moją rodziną zamieszkać w takim ekologicznym polskim domu szkieletowym.

  2. Jan
    czwartek, 19 listopada, 2020

    Mieszkam w kanadyjczyku od kilkunastu lat i nie narzekam. Ma on oczywiście drobne wady ale jego zalety są większe. Jest ciepły, szybko się nagrzewa, oddycha, izoluje dźwięki z zewnątrz itd. Gdybym miał budować kolejny dom to proponowany dom szkieletowy z pewnością byłby w kręgu moich faworytów.

  3. jaś
    sobota, 13 lutego, 2021

    Jakieś namiary na nich?

  4. ulak
    piątek, 21 maja, 2021

    Marka produkująca te domy to domyznatury,com

Podobne artykuły