Budownictwo tradycyjne

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Pompa ciepła w naszym kraju w dalszym ciągu nosi, zupełnie niepotrzebnie, miano urządzenia skomplikowanego, kosztownego w zakupie i równie kosztownego w bieżącej eksploatacji. Wielu z nas utożsamia je z bardzo dużą wiedzą wymaganą do ich obsługi oraz wielu wydatkach, które czekają na konsumenta już w trakcie eksploatacji. To mit – tak naprawdę są to produkty, których charakterystykę, sposób działania oraz zalety wynikające z instalacji powinien znać dosłownie każdy. W artykule dowiesz się, jak działa pompa ciepła, jakie są rodzaje pomp i czym tak naprawdę wyróżnia się na tle innych form ogrzewania domu lub firmy.

Charakterystyka i rodzaje pomp cieplnych 

Pompa ciepła – jak to działa? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto najpierw zapoznać się z ogólną charakterystyką tych urządzeń. Pompy służą do wymuszenia przepływu ciepła ze źródła dolnego, do źródła górnego.

  • Źródło dolne – to miejsce, z którego urządzenie pobiera ciepło w celu oddania go do obiektu mieszkalnego lub firmowego, w tym grunt, powietrze lub woda.
  • Źródło górne – to z kolei miejsce, w którym oddawane jest ciepło pobrane ze źródła dolnego. Może to być wnętrze Twojego mieszkania, pomieszczenie firmowe lub w zasadzie każdy inny obiekt – nie tylko mieszkalny, lecz także przedsiębiorstwo i zakład wytwórczy.

Pompa ciepła w trakcie pracy przeprowadza obieg Lindego, lecz w sposób odwrotny do zwykłych chłodziarek, które pobierają ciepło z wnętrza urządzenia i oddają je na zewnątrz, np. do kuchni. W przypadku pomp ciepło jest pobierane bezpośrednio z otoczenia o niższej temperaturze i wtłaczane do wnętrza ogrzewanego pomieszczenia. Wykorzystywany jest w tym celu gaz, czyli czynnik roboczy, który transportuje ciepło ze źródła dolnego do górnego.

Warto także poznać rodzaje pomp ciepła. Wyróżniamy pompy gruntowe, które ciepło pobierają z podłoża, powietrzne, pobierające energię bezpośrednio z powietrza, a także hybrydowe – generujące energię wykorzystując aż dwa źródła jednocześnie. Na rynku znajdują się także urządzenia wodne, które wytwarzają ciepło z wody.

pompa ciepła

Pompy typu monoblock 

Wiemy już, jak działa pompa ciepła powietrzna, nie wiemy natomiast, czym różnią się urządzenia dostępne w sklepach. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście konstrukcja. Rozwiązania typu monoblok są spotykane najczęściej, gdyż stanowi jeden duży moduł, który łączy w sobie wszystkie funkcje pompy i realizuje kompleksowy obieg chłodniczy. Urządzenie montuje się na zewnątrz (gdyż musi pobierać ciepło z otoczenia).

Pompy ciepła typu Split 

Urządzenie typu split składa się z dwóch oddzielnych modułów, które, aby były odpowiednio efektywne, muszą zostać ze sobą połączone. Jeden moduł – analogicznie np. do klimatyzacji – montuje się na zewnątrz, drugi z kolei wewnątrz. Pierwszy odpowiada za pobranie ciepła ze źródła dolnego, a drugi za oddanie go do źródła górnego.

Wskaźnik COP i SCOP – co oznaczają? 

Z powyższych informacji z pewnością większość czytających wie doskonale, co to jest pompa ciepła i jak działa. Równie istotne jest jednak zgłębienie tego tematu na tyle, aby móc poruszać się w nim płynnie i bez żadnych obaw. Przede wszystkim liczą się dwa niezwykle istotne parametry – COP oraz SCOP.

  • COP, a właściwie Coefficient Of Performance, to parametr odpowiadający za realne zużycie prądu elektrycznego przez dane urządzenie, opisujący stosunek energii pobranej do oddanej. Dla przykładu urządzenie określone jako COP 4 oddaje czterokrotnie więcej energii, niż pobrało z sieci energetycznej. Innymi słowy, dzięki temu parametrowi można poznać realną efektywność pracy urządzenia, lecz nie jego zużycie prądu. To zadanie dla SCOP.
  • SCOP  to parametr, który może pomóc nam w obliczeniu realnego zużycia prądu przez urządzenie w trakcie sezonu grzewczego. Podpowie także, ile zapłaciłeś za użytkowanie pompy ciepła. Co ciekawe – warto, aby ten parametr był jak najwyższy, podobnie jak w przypadku COP, i wynosił minimum 4.

Kluczowe parametry pomp ciepła, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze 

Nie tylko odpowiedź na pytanie, pompa ciepła – jak to działa, jest istotna. Równie ważna jest znajomość poszczególnych parametrów, które mogą wpłynąć w jakimś stopniu na wybór. Ważna jest moc grzewcza, moc elektryczna, wspomniane powyżej współczynniki COP oraz SCOP, a także moc chłodnicza, jeśli ta występuje. Moc grzewcza odpowiada za ilość energii dostarczonej do instalacji, elektryczna za zużycie energii przez urządzenie. Warto wybór konkretnego modelu zlecić fachowcom, w ten sposób będziesz mieć pewność zastosowania urządzenia o optymalnej mocy w stosunku do zapotrzebowania.

pompa ciepła

Korzyści z posiadania pompy ciepła 

Wiemy doskonale, jak działa pompa ciepła – jakie są zatem korzyści wynikające z jej montażu? Przede wszystkim bardzo niski koszt ich eksploatacji w stosunku do ogrzewania elektrycznego, gdyż urządzenia są wysoce wydajne i efektywne (w topowych urządzeniach do wyprodukowania 4 kWh ciepła zużywa się jedynie 1 kWh prądu). Istotna jest także kwestia ekologii, ale tylko w przypadku, gdy prąd wykorzystany do zasilenia pompy pochodzi z instalacji PV lub innych odnawialnych źródeł energii. Pompy są także wytrzymałe, mogą zapewnić wiele lat eksploatacji, a także niewymagające w kwestii działań konserwacyjnych i okresowego serwisu. Ich żywotność wynosi około 30 lat.

Podsumowanie

Jak się okazuje, pompy ciepła to nowoczesne urządzenia, wydajne, ekologiczne, bezobsługowe, trwałe i zapewniające korzystne ceny ogrzewania domu zieloną energią z OZE. Aby jednak wszystkie te zalety były rzeczywiste, warto wybrać urządzenie wysokiej klasy, a jego montaż zlecić najlepszym fachowcom, którzy są w stanie przeprowadzić montaż spełniający wszelkie oczekiwania nabywcy.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Piotrem Łukasikiem z firmy Synteza OZE. Potrzebujesz pompy ciepła? Sprawdź ofertę pomp ciepła u zaufanego dystrybutora na stronie https://syntezaoze.pl/pompy-ciepla/.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 12 stycznia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły