Porady

Pompa ciepła. Czemu warto się na nią zdecydować?

Rosnące ceny energii, kryzys klimatyczny oraz coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji spalin sprawiają, że wielu inwestorów szuka alternatyw dla tradycyjnych pieców na paliwo stałe. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są pompy ciepła. Na czym jednak polega ich działanie? Jakie rodzaje dostępne są na rynku i czym różnią się między sobą? I, co najważniejsze, dlaczego warto zdecydować się na jedno z tego typu urządzeń? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Pompy Ciepła Skoczów korzystają z odnawialnych źródeł energii. Jakie korzyści się z tym wiążą?

Pompy ciepła są szczególnie popularne wśród inwestorów myślących o środowisku naturalnym – wykorzystują bowiem odnawialne źródła energii i cechują się bardzo niską emisyjnością (ta może zresztą być jeszcze niższa dzięki zastosowaniu paneli fotowotaicznych). Niskie zużycie energii przekłada się również na wysokość rachunków. Inwestując w pompę ciepła możemy więc zadbać jednocześnie o stan powietrza oraz własny portfel. W dobie kryzysu energetycznego oraz klimatycznego te dwie zalety czynią z niej wręcz idealny sposób na ogrzewanie domu lub siedziby firmy.

Zastosowanie pompy ciepła – do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i ogrzewanie budynku

Za wyborem pompy ciepła przemawia nie tylko niska emisyjność i przystępne koszty, ale też uniwersalność. Za pomocą tych urządzeń można bowiem przygotować ciepłą wodę użytkową, ale też ogrzać cały budynek – nawet o sporej kubaturze. Pompa ciepła bardzo dobrze sprawdza się zarówno w prywatnych domach, jak budynkach komercyjnych lub obiektach użyteczności publicznej.  

Pompa ciepła – jak działa? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej technologii ogrzewania budynku

Wspomniane zalety pomp ciepła to wynik specjalnie opracowanej technologii ich produkcji. Do domowej instalacji grzewczej dostarczają one energię pozyskaną z odnawialnych źródeł – gruntu, wody lub powietrza. Następnie w wymienniku ciepła jest ona przetwarzana do postaci, w której może być użyta w urządzeniach grzewczych. 

Wodna, gruntowa i powietrzna pompa ciepła. Jakie rodzaje pomp są dostępne na rynku?

Jak już wspomnieliśmy, poszczególne dostępne pompy pobierają energię z różnych źródeł. W zależności od warunków środowiskowych panujących na danej działce, możemy zdecydować się na inny rodzaj pompy:

  • pompa gruntowa: pobiera energię znajdującą się w głębokich warstwach gleby. Zalecana przede wszystkim na działkach, na których możliwe jest wykonanie głębokich odwiertów;
  • pompa powietrzna: wykorzystująca powietrze znajdujące się w okolicy domu. Cechuje się najmniejszą wydajnością wśród wszystkich typów, ale może być stosowana w każdym budynku;
  • pompa wodna: używa energii pobranej z wód gruntowych lub powierzchniowych. 

Kupujemy pompę ciepła. Komu powierzyć dobór i montaż pompy ciepła?

Efektywność i bezawaryjność pompy ciepła w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób będzie ona dobrana oraz zamontowana. By to osiągnąć, należy to zadanie powierzyć sprawdzonemu wykonawcy. Takim jest między innymi firma montująca pompy ciepła Skoczów Soldom Solar – świadczy ona kompleksowe usługi z tego zakresu, a nowoczesny sprzęt, bogata oferta, wykwalifikowana kadra i wieloletnie doświadczenie dają gwarancję ich wysokiego poziomu.


Data publikacji: 18 sierpnia, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły