Okna dachowe

Poradnik fachowca: Okno na poddaszu

Piętrowe domy przez lata kojarzone były z PRL-owskim obciachem albo nuworyszowskim stylem lat 90-tych. Z tego powodu zapewne wynika niesłychana popularność domów parterowych. Jednak w tym wypadku potrzebna jest duża powierzchnia działki, a co za tym idzie jeszcze większa ilość gotówki. A z gotówką zawsze jest problem. Jeśli zatem nie mamy szans na kupno dużej działki najlepszym wyjściem jest zabudowa poddasza. To dobry sposób na powiększenie użytecznej przestrzeni w domu bez jego rozbudowy i jest od niej znacznie tańszy. Dziś poruszymy problem wyboru odpowiednich okien na poddaszu.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że oświetlenie w takim pomieszczeniu w większym stopniu niż w innych decyduje o komforcie mieszkania. Dlatego konstrukcja okien oraz ich jakość i kształt może zniwelować mankamenty takich wnętrz. Bywa, że źle zaprojektowane poddasze i niewłaściwie dobrane okna są przyczyną jego niedoświetlenia, a mieszkańcy często narzekają na brak kontaktu wizualnego z ziemią.

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi profesjonalistów.

Jakiej długości powinno być okno?

Długość okna wpływa na możliwość kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Przy wyborze długości okna powinny być brane pod uwagę następujące zasady.

Po pierwsze: optymalna wysokość, na której powinna znajdować się górna krawędź okna do poddaszy powinna wynosić ok. 200 cm.

Po drugie: zgodnie z przepisami dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości ok. 90 cm. Zgodnie z tą zasadą mamy zapewniony widok na zewnątrz również w pozycji siedzącej. Najłatwiej jest wtedy operować oknem otwieranym i zamykanym od góry.

Po trzecie: długość okna zależy od stopnia nachylenia dachu. Im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.

Jakiej wielkości powinno być okno?

Minimalna powierzchnia szyb powinna stanowić od 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. Nie bez znaczenia jest również rozmieszczenie okien oraz ich ilość. Dwa mniejsze okna dają więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni.

Jeśli zależy nam na uzyskaniu na poddaszu optymalnego oświetlenia, wentylacji i dobrej widoczności, musimy zwrócić szczególną uwagę na rozmiar oraz ilość okien.

Co z szerokością okna?

Na szczęście każda szerokość jest możliwa, a wybór okien może odpowiadać życzeniom inwestora, gdyż szerokość otworu w dachu może być łatwo dostosowywana do szerokości okien.

– Jeśli odległość między krokwiami jest nieco za szeroka – trzeba pogrubić krokiew
– Jeśli odległość między krokwiami jest znacznie za szeroka – trzeba wykonać wymian
– Jeśli odległość między krokwiami jest nieco za wąska – należy wyciąć krokiew i nadbić z drugiej strony
– Jeśli odległość między krokwiami jest znacznie za wąska – należy wykonać wymian

Jaki typ okna wybrać?

Przede wszystkim należy zaufać profesjonalistom. Firma VELUX od lat pracuje nad najbardziej optymalnymi rozwiązaniami. Lata doświadczeń zgodnie doprowadziły do wniosku, że najlepsze doświetlenie i kontakt ze światem zewnętrznym zapewniają umieszczone stosunkowo nisko okna z wygodnym w użyciu górnym systemem otwierania (okna obrotowe GZL, GGL, GGU). Jeśli jednak konstrukcja poddasza zmusza do zainstalowania okna znacznie wyżej, to ze względu na wygodę użytkowania, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie dolny systemem otwierania (okno obrotowe GZL B) albo podwójny system otwierania (okno uchylno-obrotowe GHL, GPL, GHU, GPU). Okna tego typu są szczególnie polecane do dachów o niskim kącie nachylenia, można je otwierać obrotowo od góry i uchylnie od dołu.

O czym należy pamiętać oprócz okna?

Niezbędne materiały montażowe o których nie można zapomnieć to:
Kołnierz uszczelniający – musi być wykonany z tego samego materiału z jakiego wykonane jest oblachowanie okna. Kołnierz należy wybrać w zależności od rodzaju pokrycia (EDS – płaskie lub EDW profilowane), konfiguracji okien (pojedyncze okno, okna połączone w zestawy) oraz zgodnie rozmiarem okna.
Rama izolacyjna BDX – zapewnia prawidłową izolację termiczną pomiędzy oknem a dachem, zawiera wokołokienną izolację przeciwwilgociową BFX oraz rynienkę odwadniająca.
Ponadto do każdego okna można zastosować różnego rodzaju akcesoria dekoracyjne, ochronne i przeciwsłoneczne: rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, żaluzje oraz moskitiery.

Niezwykle istotną cechą w przypadku wyboru okien dachowych jest ich odporność na zjawiska pogodowe, takie jak zalegający śnieg, czy uderzenia gradu. Dlatego warto wziąć pod uwagę szyby zabezpieczone folią, po to aby w razie uszkodzenia szyba pozostała w ramie i nie stwarzała zagrożenia dla mieszkańców.

ASZ

4.9/5 - (12 votes)

Data publikacji: 18 września, 2013

Autor:

4.9/5 - (12 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Andrzej
  środa, 23 maja, 2018

  Mieszkanie na poddaszu może być klimatyczne. Żeby takie było bardzo ważne jest dobre doświetlenie poddasza za pomocą odpowiedniego okna. W dzisiejszych czasach gama okien na poddasze jest olbrzymia. Wiele kształtów i rozmiarów a także sposobów w jaki okno jest otwierane jest olbrzymia. Żeby okno nie było po prostu oknem można użyć wielu ozdobnych akcesoriów dekoracyjnych, dzięki którym można dodatkowo spersonalizować nasze okno.

 2. AniaS
  środa, 6 czerwca, 2018

  Domy z spadzistym dachem są teraz coraz częściej spotykane. Artykuł bardzo pomaga w podjęciu decyzji jakie okna należy zainstalować aby komfort dla mieszkańców był jak największy. Wybór na rynku jest ogromny dlatego ważne jest aby mieć jak najwięcej informacji na temat rodzajów okien jakie występują.

 3. Ania Mal
  piątek, 8 czerwca, 2018

  Okna dachowe są cudowne. Mam takie w sypialni i jestem zachwycona, gdy słońce doświetla każdy kąt. Rolety zapewniają zach ochłodę w upały.

 4. ikowalska24
  piątek, 8 czerwca, 2018

  Piętrowe domy obciachem? Od lat mamy piętrowy dom i sypialnię na poddaszu ze spadzistym dachem i oknem dachowym.Taka sypialnia i okno dachowe marzyło mi się od lat i taki projekt domu był dokładnie przemyślany.Okno dachowe tworzy cudowny klimat w sypialni,

 5. inka2
  sobota, 9 czerwca, 2018

  Faktycznie, nowych piętrowych domów praktycznie nie ma, ale nigdy nie pomyślałam o nich w kategorii obciachu. Może wtedy rodziny były bardziej liczne lub kilka pokoleń mieszkało w jednym domu. A okno dachowe to naprawdę dobry pomysł, pod warunkiem że jest dobrze wykonane. Np. u znajomych cieknie i co deszcz jest kałuża na poddaszu. Nie warto brać najtańszych fachowców.

 6. Zenek
  sobota, 9 czerwca, 2018

  Warto zaufać Firmie Velux w zastosowaniu okien na poddaszu .Znaczenie montazu jak i ich dobór jest b ważny.Istotą jest podwójny system otwierania dolny jak i górny, dobre doswietlenie

 7. Dora
  niedziela, 10 czerwca, 2018

  Nie wiedziałam, że długość okna ma takie znaczenie. Nie zwracałam wcześniej na to uwagi. Jednak najważniejsza jest chyba szczelność okna na tym powinniśmy najbardziej się skupić.

 8. Lennie
  niedziela, 10 czerwca, 2018

  Bardzo ciekawy artykuł z mnóstwem cennych informacji.Teraz już wiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu naszego wymarzonego domku.

Podobne artykuły