Dachówka ceramiczna

Powłoka dachówki ceramicznej – warstwa odpowiedzialna za zabezpieczenie i wygląd pokrycia

Stosowane na dachówkach ceramicznych i cementowych powłoki przekładają się zarówno na ich estetykę, jak i szereg parametrów użytkowych. Są w stanie nadać pokryciu błyszczący lub matowy wygląd, dodatkowo podkreślając jego kolor. Równocześnie zwiększają trwałość dachówek, wydłużając żywotność tych produktów. Zabezpieczają je przed wieloma szkodliwymi czynnikami – między innymi przed porastaniem przez mech. Wybór odpowiednich rozwiązań nierzadko będzie przekładał się na eksploatację całego dachu – mówi Sławomir Kacik, ekspert z firmy CREATON Polska.

Dlaczego na dachówkach stosuje się powłoki?

Zastosowanie powłok wpływa nie tylko na estetykę, ale także na właściwości użytkowe dachówek. W procesach glazurowania oraz angobowania można nadać ceramicznemu pokryciu matowy lub lśniący wygląd, jak również niemal dowolny kolor. Jeszcze przed wypaleniem na dachówkę nakładane są szlachetne glinki z dodatkiem rozmaitych pigmentów nieorganicznych. – W przypadku powłoki glazurowanej dodaje się też wysokiej jakości rozdrobniony materiał szklany. Im jest go więcej, tym powierzchnia staje się bardziej błyszcząca – tłumaczy Sławomir Kacik.

CREATON - dachówka ceramiczna DOMINO

Powłoka wspomaga także ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz działaniem środowiska. – Jeżeli inwestorowi zależy na tym, aby połacie domu odznaczały się głębokim kolorem oraz były odporne na osadzanie się zanieczyszczeń, to warto wybrać dachówkę ceramiczną w wersji glazurowanej lub angobowanej – podsumowuje ekspert.

Różnice pomiędzy dachówkami angobowanymi a glazurowanymi

Wybór pomiędzy dachówkami glazurowanymi a angobowanymi jest w dużej mierze sprawą preferencji estetycznych. Jedne i drugie cechują bowiem bardzo dobre parametry techniczne. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu powierzchni dachu do wyglądu otoczenia. Wybierzmy więc rozwiązanie, które najatrakcyjniej wkomponuje się w krajobraz (także pod względem kolorystyki). W efekcie uzyskamy wrażenie estetycznej harmonii oraz spójnego, przemyślanego projektu. – Warto zwrócić uwagę również na to, że zastosowanie konkretnego rodzaju powłoki przekłada się na ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz jego odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – dodaje ekspert CREATON Polska.

DOMINO - NUANCE czarna angobowana

Dachówki glazurowane – atrakcyjny połysk i skuteczna ochrona

Dachówki glazurowane stanowią doskonałe zabezpieczenie przed skutkami oddziaływania środowiska. Dobrze sprawdzają się więc w przypadku domów ulokowanych w pobliżu lasu. – Na gładkiej, jednorodnej powierzchni glazurowanej zostaje zminimalizowana możliwość osadzania się mchów i porostów – wyjaśnia Sławomir Kacik. – Dachówki z tym rodzajem powłoki posiadają także większą zdolność samooczyszczania. Spływające po nich krople deszczu usuwają z powierzchni zgromadzone na niej zabrudzenia.

W gamie dachówek ceramicznych marki CREATON znajdziemy eleganckie produkty z powierzchnią glazurowaną FINESSE oraz NOBLESSE w niezwykle bogatej kolorystyce. Są to na przykład modele FUTURA, PREMION, RATIO czy ponadczasowa karpiówka KLASSIK.

KLASSIK - FINESSE czarna glazurowana

Dachówki angobowane – modne rozwiązanie o znakomitych parametrach

Dachówki angobowane posiadają elegancką, matową lub satynową powierzchnię – tłumaczy Sławomir Kacik. Pokryte nimi dachy są obecnie bardzo popularne – doskonale wpisują się w aktualnie panujące trendy. Produkty te mają mniejszą zdolność do samooczyszczania od glazurowanych, ale na ich matowej powierzchni nie widać naturalnych zabrudzeń – kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń – dodaje. Wyróżniające się pod względem estetyki i trwałości dachówki ceramiczne z powierzchnią NUANCE marki CREATON to doskonała inwestycja, która zapewni trwały, solidny dach na lata. Wśród produktów angobowanych, posiadających najwięcej wariantów kolorystycznych należy wymienić modele OPTIMA, MAGNUM oraz BALANCE.

TITANIA - FINESSE czarna glazurowana

Zastosowanie dachówek bez powłok

Dachówka ceramiczna w wersji naturalnej, czyli „bez powierzchni”, to produkt pozbawiony dodatkowych warstw zabezpieczających. Posiada klasyczną, ceglaną barwę z niewielkimi wahaniami koloru. Odcień takiej dachówki z biegiem lat ulega nieznacznym zmianom. – Ten efekt pożądany jest na dachach budynków zabytkowych lub stylizowanych na historyczne. Szczególnie ceniony, jeśli zamontowane zostały dachówki ceramiczne o historycznych formach, jak na przykład: marsylki, esówki czy karpiówki – wyjaśnia ekspert.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kwestie, w tym również specyfikę najbliższego otoczenia domu, jesteśmy w stanie podjąć trafną decyzję dotyczącą rodzaju powłoki pokrycia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną na dach swojego domu? Na to pytanie odpowiadają eksperci Akademii CREATON w specjalnie przygotowanym filmie:

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 6 czerwca, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły