Warsztat

Poziomowanie laserowe w pracach ciesielskich

Precyzyjne wyznaczanie linii poziomych, pionowych oraz kątów to sprawa kluczowa dla prawidłowego wykonania konstrukcji dachowych. Nic więc dziwnego, że poziomnice libellowe wypierane są przez technologię laserową, która jest znacznie dokładniejsza i wydajniejsza.

Oferta rynkowa laserów rotacyjnych, liniowych czy liniowo-punktowych jest dziś bardzo szeroka. Na szczególną uwagę zasługują narzędzia marki YATO, spełniające wysokie oczekiwania fachowców.

Laser rotacyjny samopoziomujący YATO YT-30430

YATO YT-30430 to precyzyjny i łatwy w obsłudze laser rotacyjny z detektorem promieni i pilotem sterującym. Oferuje użytkownikom zasięg aż do 500 metrów przy dokładności 1 mm/15 m. Obrotowa głowica lasera może wirować z czterema prędkościami: 60, 120, 300 i 600 obr./min. Tworzy w ten sposób poziomą lub pionową linię, w zależności od tego, czy laser został postawiony, czy też położony na boku (pod kątem 90°). W obu pozycjach laser samoczynnie się poziomuje, zapewniając idealną dokładność wskazań. Laser może także pracować w trybie punktowym oraz wykonywać skanowanie – głowica obraca się wtedy tylko o zadaną wartość kątową o rozpiętości 10, 45, 90 lub 180°. Fachowcy docenią z pewnością również funkcję dodatkowego punktu wyświetlanego pod kątem 90°nad i pod laserem.

Lasery YATO można wygodnie montować na statywach.
Lasery YATO można wygodnie montować na statywach.

YT-30430 to wszechstronny laser do zastosowań ogólnobudowlanych zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie wyznacza linie poziome i pionowe oraz kąty. Użyty wraz z detektorem promieni, będzie pomocny podczas prac ciesielskich, takich jak poziomowanie murłaty, ustawianie słupów podpierających płatwie oraz sprawdzanie nachylenia krokwi i płaszczyzny łat dachowych przy dachówce płaskiej. Sprawdzi się także przy wyznaczaniu linii na znacznych odległościach, podczas wylewania płyt betonowych i ustawiania konstrukcji drewnianych, np. małej architektury.
Laser rotacyjny jest zasilany akumulatorem Ni-MH, który zapewnia ok. 20 godzin ciągłej pracy. Akumulator może być ładowany bezpośrednio w urządzeniu, także podczas pracy. Urządzenie można zamontować na statywie (gwint 3/8″) lub – za pomocą magnesu w podstawie – na stalowym podłożu. Klasa szczelności IP54 zapewnia odpowiednią ochronę przed pyłem i wilgocią podczas pracy, a solidna obudowa chroni przed uszkodzeniami. Sprzęt został zapakowany w wytrzymałą walizkę i wyposażony we wspomniany detektor, pilot, okulary, płytkę celowniczą oraz ładowarkę.

Detektor dołączony do lasera YT-30430 umożliwia wykrycie promieni lasera na duże odległości i w pełnym słońcu, gdy są niewidoczne dla ludzkiego oka.
Detektor dołączony do lasera YT-30430 umożliwia wykrycie promieni lasera na duże odległości i w pełnym słońcu, gdy są niewidoczne dla ludzkiego oka.

Laser 5-punktowy samopoziomujący YT-30427

Laser YATO YT-30427 jest pozycją obowiązkową przy kontrolowaniu prostopadłości obiektów. Dobra widoczność punktów laserowych umożliwia łatwe sprawdzanie kątów poziomych i kąta prostego oraz wypoziomowanie, np. jętek. Doskonale sprawdzi się w pracach ciesielskich: poziomowaniu murłaty, montażu płatwi, krokwi i słupów oraz ustawianiu pod wybranym kątem elementów dachu. Jego standardowy zasięg to 20 metrów, ale we wnętrzach może on dochodzić nawet do 100 metrów. Urządzenie wyposażone jest w blokadę do pracy przy nachyleniu.


Ze względu na jednoczesne poziomowanie i wyznaczanie punktów zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartym terenie, laser YT-30427 staje się dla fachowców bardzo przydatnym, precyzyjnym i wszechstronnym przyrządem. Jego dokładność wynosi 1,5 mm/5 metrów. Modelem tym można wytyczać kąty poziome w zakresie 0-360 stopni, dzięki precyzyjnej regulacji śrubą mikrometryczną umieszczoną w podstawie. Ponieważ punkty pionownika, podobnie jak punkty poziome, leżą w jednej linii, lasera można użyć do przenoszenia punktów między podłogą i sufitem czy dachem oraz wytyczania prostoliniowego ustawienia obiektów konstrukcyjnych.


Jak na nowoczesny laser przystało, YATO YT-30427 jest instrumentem samopoziomującym. Wahadłowy kompensator automatycznie poziomuje i pionuje wiązki w zakresie +/- 3° i utrzymuje je we właściwej pozycji. Praktyczna blokada kompensatora pozwala dowolnie pochylać instrument i wyznaczać linie skośne. Model został wykonany w sposób szczelny (IP54) i jest w stanie pracować nawet przez 30 godzin non-stop, a zasilany jest trzema bateriami AA. Dla fachowców kluczowe kwestie to wyposażenie lasera w uchwyt umożliwiający przykręcenie go i szybkie ustawienie, mocny magnes w uchwycie, dzięki czemu można go zamontować na pionowych profilach metalowych, oraz spodarka do mocowania na statywie (gwinty 1/4″ i 5/8″). Urządzenie dostarczane jest w wygodnej i wytrzymałej torbie.

Laser 5-punktowy YT-30427 zapewnia duży zasięg i dobrą widoczność w terenie. Wyposażony jest w uchwyt z możliwością przykręcania i łatwego ustawiania lasera.
Laser 5-punktowy YT-30427 zapewnia duży zasięg i dobrą widoczność w terenie. Wyposażony jest w uchwyt z możliwością przykręcania i łatwego ustawiania lasera.

Laser krzyżowy samopoziomujący YATO YT-30425

Warto wspomnieć również o dostępnym w ofercie YATO laserze YT-30425, stosowanym głównie we wnętrzach. Pozwala on na wyznaczanie jednocześnie linii pionowych i poziomych, co przydaje się podczas prac wykończeniowych i konstrukcyjnych. Laser zapewnia precyzję, 20-metrowy zasięg i dobrą widoczność, za co odpowiada dioda półprzewodnikowa 635 Nm.

4.9/5 - (50 votes)

Data publikacji: 17 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    czwartek, 17 października, 2019

    Precyzja w budownictwie to podstawa i warto inwestować w tak precyzyjne urządzenie jakim jest laser krzyżowy samopoziomujący YATO i najlepiej dobrać dla siebie któryś z dostępnych modeli. Precyzyjne wyznaczanie linii na dachu ,to podstawa aby konstrukcja dachu była solidna i trwała.

  2. Tomek
    niedziela, 12 kwietnia, 2020

    Obserwuję budowę domów w mojej okolicy w trakcie spacerów z psem. Jeden z domów jest już prawie w stanie surowym zamkniętym pomimo faktu, że prace zaczęły się klika tygodni temu. Ekipa budująca jest w pełni wyposażona w różnorodne urządzenia. Materiał przyjeżdza “just time”. Wszelkie prace przebiegają sprawnie bez zbędnych czynności dzięki czemu wyprzedzili zdecydowanie inne budowy. I kiedyś w trakcie spaceru zobaczyłem jak oni wyznaczali charakterystyczne punkty budowy a robili to laserem – szybko, sprawnie i pewnie. I tak było na każdym etapie. Tak więc laser krzyżowy samopoziomujący to jest to co trzeba. Czas wasser-wagi już minął. A ekipa ma jeszcze szereg innych urządzeń i robota pali im się w rękach. Szacunek.

Podobne artykuły