Pokrycia dachowe

Poznaj najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Pokrycie dachowe jest zewnętrzną częścią połaci dachowej. Dzięki niemu do wnętrza budynku nie dostaje się woda, wilgoć czy wiatr. Do najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych zaliczamy m.in. blachodachówkę, dachówkę i pokrycia z tworzyw naturalnych.

Blachodachówka

Blachodachówka jest jednym z najczęściej spotykanych pokryć dachowych, które stosuje się zarówno na dachach fabryk, jak i domów jednorodzinnych. Można wyróżnić kilka jej rodzajów, do których zalicza się m.in. blacha trapezowa i blacha falista. Blachodachówka z wyglądu przypomina dachówkę, lecz powstaje z innych materiałów – np. blachy aluminiowej lub stalowej. Materiał ten można wzmocnić poprzez pokrycie go dodatkowymi warstwami farby. Niektórzy producenci dodają jeszcze żywicę. Im grubszy jest rdzeń blachodachówki, tym jest ona bardziej wytrzymała.

Dużą zaletą blachodachówek jest ich atrakcyjna cena ‒ są średnio o połowę tańsze niż dachówki ceramiczne. Wbrew pozorom tego typu pokrycie dachowe jest wytrzymałe i funkcjonalne. Do jego zalet należy również podatność na obróbkę i trwałość, wynosząca nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki dużej dostępności kolorów blachodachówek możemy je dopasować do budynków zaprojektowanych w różnych stylistykach. Największą wadą tego rodzaju pokrycia jest brak skutecznej izolacji akustycznej, którą można jednak wykonać dodatkowo, np. z wełny mineralnej.

Dachówka

Dachówka jest droższym pokryciem dachowym, które może znacząco podnieść walory estetyczne budynku mieszkalnego. Wyróżniamy m.in. dachówkę cementową i ceramiczną. Ta pierwsza powstaje z gliny ceglarskiej i świetnie chroni dom przed działaniem różnych czynników zewnętrznych. Cechuje ją również niezwykle stylowy wygląd. Pokrycie ceramiczne nie ulega pęknięciom. Dobrze sprawdza się na dachach o różnych kątach nachylenia. Dachówka cementowa przypomina tę ceramiczną, lecz powstaje z betonu, czyli mieszaniny piasku, cementu i wody. Przeważnie jest malowana lakierem akrylowym.

Istnieje wiele odmian dachówek ‒ zaliczamy do nich holenderki, karpiówki, dachówki zakładkowe, marsylskie i inne. Istnieją także dachówki stalowe. Zaletą tego typu pokryć dachowych jest skuteczna izolacja akustyczna. Świetnie nadają się do pokrycia dachów domów jednorodzinnych i są odporne na działanie wiatru. Jednak w odróżnieniu od blachodachówek są cięższe, co pociąga za sobą wyższy koszt układania dachu.

Naturalne pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe z materiałów naturalnych przeżywają obecnie swój renesans. Popularne są m.in. pokrycia z drewna, trzciny i kamienia. Drewniane pokrycia dachowe wymagają wcześniejszej impregnacji, która zabezpiecza materiał przed grzybami czy ogniem. Pokrycia trzcinowe, wykonywane głównie ze słomy, świetnie chronią przed zimnem i wystarczy je konserwować co 5 lat. Położenie każdego z takich dachów, szczególnie drewnianych i kamiennych, jest zadaniem dla specjalistów. Koszt takiego przedsięwzięcia bywa znacznie wyższy niż w przypadku układania dachówki i blachodachówki.

4.9/5 - (18 votes)

Data publikacji: 24 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (18 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Robert
    czwartek, 24 października, 2019

    Artykuł, który powinien być w kanonie lektur dla każdego inwestora. Prosto i krótko charakteryzuje dany typ pokrycia dachu. Dzięki temu już na tym etapie można dokonać wstępnej preselekcji typu pokrycia. Ja przerobiłem już dachy z dachówką i gontem bitumicznym. Marzę o dachu pokrytym blachą miedzianą..ale to chyba pozostanie w sferze marzeń. Może za to skorzystam kiedyś z innego typu pokrycia opisanego w artykule, który gorąco polecam.

  2. Piotr
    piątek, 25 października, 2019

    popatrzmy na miasto czy na wieś to w ostatnich latach stosowana jest blachodachówka. pokrycie stosunkowo tanie i odporne na wiele lat. w nowym budownictwie, zwłaszcza domkach stosowane dachówki ceramiczne czy cementowe. pokrycie ładne, odporne ale droższe. wszystko zależy od projektu i finansów. na szczęście pokrycia są odporne przez wiele lat, nie tak wcześniej.

Podobne artykuły