Na rynku

Praca dekarz – Na czym polega praca dekarza, ile można zarobić?

Praca dekarz - Na czym polega praca dekarza, ile można zarobić?

Dla większości dekarz znany jest jako osoba zajmująca się pokrywaniem dachów różnymi materiałami, technikami i przy użyciu różnych technologii. Wymagane umiejętności najlepiej potwierdzić odpowiednim wykształceniem oraz kwalifikacjami, aby zagwarantować sobie wyższe zarobki. Poza tym jest to praca, w której niezbędna okazuje się znajomość technik dekarstwa i nowoczesnych technologii. Jak zdobyć fach w ręku? Gdzie znaleźć atrakcyjne zatrudnienie? Zapraszamy do lektury tego artykułu. 

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz w swojej codziennej pracy zajmuje się kryciem dachów różnymi materiałami. Zwykle są to dachówki ceramiczne lub cementowe, blachodachówki ze stali, miedzi czy aluminium, a także papa, gonty bitumiczne i słoma pod strzechy. Specjalista w tym fachu musi posiadać wiedzę o każdym z nich, aby przygotować odpowiednią, dedykowaną konstrukcję. Poza tym do jego obowiązków należy konserwacja dachów, ich naprawa oraz montaż urządzeń do odprowadzania wody z powierzchni dachu. Powinien dodatkowo wykonywać podkłady pod pokrycia oraz montować okna dachowe, świetliki, wyłazy, izolacje i stropodachy.

Jak zostać dekarzem?

Jest kilka sposobów na zdobycie zawodu dekarza:

  • ukończenie trzyletniej szkoły branżowej o profilu budowlanym ze specjalnością dekarz i następnie zdanie egzaminu, po którym otrzymuje się prawo do wykonywania zawodu z tytułem czeladnika dekarstwa;
  • podjęcie nauki w systemie dualnym (zajęcia teoretyczne odbywają się w szkole branżowej I stopnia, natomiast zajęcia praktyczne – w zakładzie rzemieślniczym);
  • ukończenie kursu kwalifikacyjnego w placówce szkoleniowej np. Centrum Kształcenia Ustawicznego;
  • samodzielna praca pod okiem doświadczonego dekarza, a następnie przystąpienie do egzaminów na zasadach eksternistycznych.
Praca dekarz - Na czym polega praca dekarza, ile można zarobi

Kto może być dekarzem?

Dekarstwo jest wymagającym zajęciem. Od kandydatów oczekuje się dobrej kondycji fizycznej, sprawności manualnej oraz wytrzymałości. Istotny jest również zmysł równowagi, koordynacja wzrokowo-ruchowa i wyobraźnia przestrzenna. Warunki pracy dekarza często są niesprzyjające ze względu na zmienną pogodę, dlatego ważna jest także odporność zdrowotna. 

Ile wynoszą zarobki dekarza?

Oczywiście wynagrodzenie w tej branży, jak w każdej innej, uzależnione jest głównie od doświadczenia i posiadanych kwalifikacji. Zarobki dekarza w Polsce mieszczą się w przedziale od 3 620 zł brutto do 5 720 zł brutto. Jeśli jesteś fachowcem w tej branży, zdecydowanie warto rozważyć wyjazd za granicę, gdzie średnia stawka wynosi 20 euro/h co w przeliczeniu na miesiąc daje ok. 15 tys. złotych miesięcznie.

Dekarz Niemcy

Najczęściej to właśnie wysokie zarobki zachęcają do wyjazdu za granicę, ale praca w Niemczech ma też inne zalety. Możliwość rozwoju, poznawania nowych metod pracy, a także innych kultur. Dodatkowo to dobra okazja, aby podszkolić swój język. Kluczem do sukcesu jest znalezienie wiarygodnego pracodawcy. Możesz rozpocząć poszukiwania na własną rękę lub skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Firma budowlana InServ od lat zajmuje się poszukiwaniem zleceń na rynku niemieckim. Na zainteresowanych czeka duży wybór różnorodnych ofert. Wystarczy, że skontaktujesz się z koordynatorem, a on znajdzie dla Ciebie zlecenie zgodne z Twoimi kwalifikacjami.


Data publikacji: 24 lipca, 2022Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły