Ubrania robocze

Praca na dachach – ochrona stóp dekarzy – buty dla dekarzy Elten

Dekarze są narażeni na zwiększone ryzyko obrażeń podczas pracy. Potrzebują obuwia ochronnego, które chroni ich przed takimi zagrożeniami, jak poślizgnięcie się na nierównych powierzchniach, spadające cegły lub ostre przedmioty wnikające do buta. Jednak oprócz funkcji ochronnej, również komfort noszenia odgrywa ważną rolę dla pracowników. Przecież noszą ochronę stóp codziennie przez kilka godzin. Producenci opracowują modele, które spełniają wymagania dekarzy.

Strach przed wysokością i zawroty głowy? Dekarze tego nie znają. To, co doskonale znają w swojej codziennej pracy, jest jednak poważnym zagrożeniem wypadkowym. W końcu pracują wysoko na różnych konstrukcjach dachowych – w każdych warunkach pogodowych. Pracownicy są szczególnie zależni od bezpiecznego stanowiska, aby nie ześlizgiwać się w głąb. Zwłaszcza gdy pada deszcz i dachówki stają się śliskie. Aby zminimalizować ryzyko wypadków, ważne jest zatem to, jak wygląda podeszwa buta ochronnego. Standardowe modele z podeszwą zewnętrzną wykonaną na przykład z odpornej na poślizg dwuwarstwowej mieszanki gumowo-poliuretanowej oferują zwiększoną odporność na poślizg i tym samym zapewniają najlepszą możliwą przyczepność na dachach i dachówkach.

Ale niebezpieczeństwa dla dekarzy mogą być o wiele bardziej uniwersalne. Na przykład, gdy pracują z pochodniami spawalniczymi, a ich stopy narażone są na działanie temperatury otoczenia. Dla zapewnienia odpowiedniej ochrony przed nadmiernym ciepłem i ciepłem kontaktowym, odpowiednie modele posiadają certyfikaty HI (Heat Insulated) i HRO (Heat Resistand Outsole). Kolejną częstą przyczyną urazów jest to, że pracownicy wchodzą w ostre przedmioty lub spadają im na stopy cegły lub inne ciężkie elementy. Ochrona stóp klasy bezpieczeństwa 3 chroni przed takimi wypadkami za pomocą podeszwy środkowej i nakładki na palce. Ponadto ochrona końcówki, na przykład z PU, chroni końcówkę buta przed przedwczesnym zużyciem. Dzieje się tak często podczas czynności klęczących, przy czym w najgorszym przypadku stalowa czapka pod spodem zostałaby odsłonięta, a standardowa ochrona nie byłaby już zagwarantowana.

Dzięki „Anderson Roof S3 HI” dekarze mogą bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Fot. © ELTEN GmbH

Dzięki „Anderson Roof S3 HI” dekarze mogą bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Fot. © ELTEN GmbH

Znaczenie komfortu noszenia

Poszukując odpowiedniego obuwia ochronnego, pracownicy nie tylko zwracają uwagę na funkcję ochronną. Równie ważną rolę odgrywa komfort noszenia. Ponieważ dekarze pracują na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych, przyjemny klimat stóp ma kluczowe znaczenie. Jest to zapewnione przez specjalne wkładki z dobrą absorpcją wilgoci i funkcjami uwalniania. Jeśli podeszwa wykonana jest z pianki PU o otwartej strukturze komórkowej, stopa pozostaje przyjemnie sucha. Jeśli latem robi się ciepło, oddychające materiały zewnętrzne i podszewka zapobiegają przedwczesnemu poceniu się. Szczególnie podczas pracy na niebezpiecznych wysokościach, but musi dobrze siedzieć na stopie i nie może się ślizgać, co może prowadzić do błędnych kroków. W celu dostosowania buta do stopy, najnowsze modele posiadają na przykład zapięcie na dwie klamry, za pomocą których but może być indywidualnie regulowany.

Buty dla dekarzy Elten

Wymagania stawiane przez dekarzy obuwiu są równie duże jak ryzyko wypadków w ich codziennym życiu zawodowym. Producenci obuwia ochronnego łączą odpowiednie funkcje w swoich modelach. Na przykład „Anderson Roof S3 HI” reńskiej firmy Elten posiada wszystkie te cechy i jest wykorzystywany przede wszystkim do prac dekarskich.
Innym ważnym czynnikiem jest niska waga – nowoczesna ochrona stóp nie jest już porównywalna z nieporęcznymi butami ochronnymi z przeszłości. Lekkie podeszwy zapewniają uczucie lekkości – jest to szczególna zaleta dla dekarzy, którzy są na nogach przez cały dzień. Nowoczesny design, który przypomina sportowe buty casual również zyskuje na znaczeniu. Elten spełnia te wymagania w swojej serii „Trainers”. Niskie buty S3 „Senex Pro GTX” lub buty ochronne „Sander Pro GTX”, na przykład, łączą niską wagę z funkcją ochronną i nowoczesnym wyglądem. Ich górna kombinacja materiału Cordura i Fashmo sprawia, że buty są również odporne na zabrudzenia i wodę.

Przegląd modeli na stronie www.elten.com

4.9/5 - (50 votes)

Data publikacji: 25 lutego, 2019

Autor:

4.9/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Kowalska24
  wtorek, 26 lutego, 2019

  Bezpieczeństwo w pracy to podstawa.Właściwe obuwie u dekarzy chronią przed pośliznięciem się zwłaszcza kiedy dachówki sa mokre o czym mowa w artykule.Szczerze podziwiam dekarzy,kominiarzy,ja bym nie dała rady pracować na wysokościach.

 2. Łukasz
  wtorek, 26 lutego, 2019

  Bezpieczeństwo na dachu przede wszystkim, normy i wymagania specjalistów z biegiem lat zmieniły się. Na szczęście producenci szybko narobili zaległości stosując różne technologie tworząc super wygodne i za razem bezpieczne buty. Niektóre modele wyglądem nawet nie przypominają butów roboczych na dach, mają fajny styl i dobry komfort noszenia.

 3. łukaszdekarz
  wtorek, 11 czerwca, 2019

  Noszę się z zakupem butów z avacore.pl/buty-bhp . Korzystał już ktoś? Coś konkretnego polecacie?

Podobne artykuły