Blachodachówka

Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej

Fachowe położenie pokrycia na połaci jest kluczowym elementem, od którego zależy stan dachu i jego wytrzymałość przez długie lata. Wybór dobrych materiałów to tylko połowa sukcesu, druga zaś zależy od profesjonalizmu ekipy dekarskiej. Jeśli praca zostanie wykonana niedbale i pomiędzy panelami powstaną szczeliny, do wnętrza budynku może dostać się wilgoć.

Jak to zrobić – krok po kroku

1. Przed rozpoczęciem montażu listwy startowej należy zamontować obydwa pasy nadrynnowe oraz wykonać obróbki bocznych krawędzi dachu. Szerokość okapu musi umożliwić zamontowanie listwy startowej i powinna wynosić ok. 250 mm.

2. W pierwszej kolejności zaznaczamy na całej długości pasa dokładną odległość od krawędzi obróbki. W niniejszym przykładzie zamocujemy ją 25 mm od krawędzi obróbki.

3. Listwę startową zaczepiamy o górną krawędź zamontowanego wcześniej drugiego pasa nadrynnowego. Górna krawędź listwy oparta na brzegu drugiego pasa nadrynnowego utworzy szczelinę umożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza zatrzymując jednocześnie nieczystości oraz uniemożliwiając podwiewanie śniegu.

4. Listwy startowe mocujemy wkrętami do deski okapowej na całej jej długości po czym sprawdzamy czy zostały przytwierdzone równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.

Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej – mocowanie listwy startowej oraz paneli blachodachówki modułowej ARAD PREMIUM

5. W następnej kolejności mocujemy pierwszy arkusz blachodachówki modułowej. Zaczepiamy go o listwę startową i dociskamy z całej siły. Na górze każdego arkusza znajdują się gotowe zakładki z otworami montażowymi. Kolejno zaczynając od środka mocujemy arkusz do łaty.

6. Łącznik wkręcamy prostopadle do łaty nie wyginając wcześniej zakładki montażowej. Dokręcony łącznik powinien dociągnąć cały arkusz do listwy startowej.

7. Dla bezpieczeństwa pierwszy rząd paneli mocujemy od czoła z listwą startową wkrętami. W celu estetycznym wkręty malujemy farbą zaprawową w kolorze pokrycia.

8. W celu dokładnego spasowania, arkusze od czoła dobijamy gumowym młotkiem tak, aby ich nie uszkodzić i nie porysować.

9. Mocujemy kolejne arkusze. Kolejność układania jest sprawą indywidualną, w naszym przykładzie panele były montowane kolejno rzędami od prawej do lewej strony posuwając się ku górze.

UWAGA!

Podczas instalacji należy regularnie sprawdzać oraz mierzyć:
• czy złącza zakładkowe idealnie na siebie zachodzą,
• czy ułożone arkusze tworzą równe szeregi,
• czy wkręty nie są przykręcone zbyt mocno i nie powodują deformacji pokrycia.

Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej – mocowanie listwy startowej oraz paneli blachodachówki modułowej ARAD PREMIUM

Montaż z wykorzystaniem panelu jednomodułowego

Innym, ale równie skutecznym sposobem przy montażu blachodachówki ARAD PREMIUM jest użycie w pierwszym pasie naprzemiennie paneli dwu i jednomodułowych. Dzięki temu wyeliminujemy łączenie się w jednym miejscu czterech paneli oraz usztywnimy połączenia pomiędzy poszczególnymi arkuszami. Ten sposób jest znacznie wygodniejszy, gdyż ułatwia dostęp do kolejnych montowanych paneli.

1. Rozpoczynamy od ułożenia listwy startowej wzdłuż okapu. Sprawdzamy, czy listwy zostały zamontowane równolegle do okapu i czy stanowią jedną linię.

2. Panele układamy naprzemiennie – rozpoczynamy od panelu z dwoma modułami. Następnie układamy pierwszy panel jednomodułowy, zaraz potem układamy panel z dwoma modułami. Kontynuujemy taki sposób montażu do końca listwy startowej.

3. Po ułożeniu pierwszego rzędu naprzemiennie, w dalszym montażu korzystajmy już tylko z paneli dwumodułowych. Odtąd kolejność układania następnych paneli jest dowolna. Można je mocować rzędami do góry lub w sposób zaproponowany w dalszej części poradnika.

4. Na każdym z etapów dokładnie dociskamy elementy do siebie korzystając z gumowego młotka.

5. Zawsze też sprawdzamy dokładność układania kolejnych elementów – kontrolując ich montaż względem okapu, kalenicy i bocznych krawędzi dachu.

Praktyczny poradnik montażu blachodachówki modułowej – mocowanie listwy startowej oraz paneli blachodachówki modułowej ARAD PREMIUM

6. Dzięki symetrycznemu kształtowi paneli blachodachówki ARAD PREMIUM możliwe jest dowolne układanie arkuszy.

7. W celu wyrównania górnej linii układanych paneli np. przy kalenicy dokładamy arkusz jednomodułowy.

Kontrolę układania ułatwić może rozciągnięta żyłka, według której układane będą kolejne rzędy arkuszy.

Konsultacja:
Artur Marciniak,
Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński

ASZ

5/5 - (9 votes)

Data publikacji: 13 czerwca, 2013

Autor:

5/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    środa, 3 czerwca, 2020

    Taki praktyczny poradnik jest bardzo dobry i z ciekawością się z nim zapoznałem.Taka wiedza może się w życiu przydać kiedyś.

Podobne artykuły