Pokrycia dachowe

Prawidłowa konserwacja elementów dachu

Odpowiednia jakość i techniczny aspekt pokrycia dachowego są kluczowe dla bezpieczeństwa domowników. Konstrukcja i wykonanie to bezsprzecznie najważniejsze elementy domu.

Dach chroni budynek przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, grad czy mróz. Jeżeli dojdzie do nieszczelności dachu konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Przede wszystkim uniemożliwione będzie normalne korzystanie z budynku. Ale może też dojść do poważnego uszkodzenia i zniszczenia konstrukcji dachu. Zgodnie z zasadą “lepiej zapobiegać niż leczyć” warto przyjrzeć się stanowi dachu odpowiednio wcześniej.

Zasady podstawowej konserwacji dachu

Konserwacja to po prostu odpowiednie pielęgnowanie, które ma nas uchronić przed zniszczeniami dachu. Konserwacja daje poczucie bezpieczeństwa i redukuje koszty ewentualnych napraw, gdyż pozwala na wczesne wykrycie usterek. Warto regularnie upewniać się, że budynek w którym mieszkamy jest bezpieczny i nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców. Należy pamiętać o regularnych przeglądach wszystkich elementów budynku. Przeglądów dokonuje się przeważnie dwa razy w roku – jesienią i wiosną, czyli przed i po zimie.

W przypadku krokwi stanowiących element konstrukcyjny dachu konserwacja to konieczność. Krokiew przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego oraz siły wiatru czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Dlatego należy zadbać o jej żywotność przez właściwą konserwację zabezpieczającą drewno przed szkodliwymi czynnikami. Już wybierając drewno na krokiew warto myśleć o konserwacji.

– Wybierać należy drewno o dobrych właściwościach mechanicznych np. świerk, jodła. Pamiętać także należy o bardzo istotnej kwestii – drewno na krokiew musi być bardzo dobrze wysuszone – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Konserwacja krokwi to impregnacja drewna, dlatego pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają chronią również przed działaniem ognia i wilgoci. – Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element niezwykle ważny dla konstrukcji budynku, dlatego polecam korzystanie raczej ze znanych, sprawdzonych i dobrej jakości preparatów – dodaje Grzegorz Średniawa.

Pamiętaj o sprawdzeniu rynny

Często zapominamy, że rynny to nie dekoracyjny deseń, a niezbędny element każdego domu. Rynny odprowadzają wodę i nie dopuszczają do zalewania elewacji. Dzięki temu tynki nie odpadają, a w domu nie pojawia sie wilgoć. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję należy jesienią dokonać przeglądu i pozbyć się liści, a wiosną sprawdzić ich stan po zalegającym śniegu. Warto też zwrócić uwagę na szczelność. Fachowcy twierdzą, że wystarczy wlać do niej wodę.

– Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy rynnę wodą. Mniej więcej do połowy jej wysokości. To wystarczy, by sprawdzić czy mamy gdzieś do czynienia z przeciekami. Miejscem gdzie pojawiają się najczęściej są najbardziej narażone łączenia – mówi Grzegorz Średniawa, finalista II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy stosując uszczelniacze. Wybrać można z całej gamy dostępnej na rynku.

Jak zadbać o dachówkę?

W przypadku dachówki trudno mówić o konserwacji. Jednak wybierającdachówkę warto zastanowić się nad jakością. Dachówka nie tylko powinna być znakomita gatunkowo, solidnie wykonana, trwała, ale jako że jest również ozdobą i ma służyć przez długie lata, musi mieć klasę i styl. Dlatego decydując się na jej zakup, nie powinniśmy przesadnie oszczędzać. – Wybierając dachówkę polecam zwrócić uwagę zarówno na walory wytrzymałościowe, jak i estetyczne. Dobra dachówka, wcale nie musi być wyjątkowo kosztowna. Ale dom z dachem pokrytym markowym produktem, zdecydowanie zyskuje na wartości i randze – mówi Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka Monier.

Mając już gotowe pokrycie dachu warto je od czasu do czasu przemyć wodą, ale to już bardziej kwestia estetyki niż bezpieczeństwa. – Dach myjemy myjką ciśnieniową bez dodatków detergentów. Jeżeli chcemy go umyć to najlepiej zlecić to fachowcowi. Dach brudzi się tak samo, jak każda rzecz poddana wpływom atmosferycznym. Samochody są z blachy, pokryte lakierem, a przecież i tak nie chroni ich to przed brudem i należy je myć. Podobnie jest z dachem – mówi Krzysztof Bratek, uczestnik ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Wybór dachu, to ważny wybór. Dach ma chronić przez lata ważna więc jest jakość, ale też estetyka. – Często doradzam klientom przy wyborze dachu. Taka rola dekarza. I przede wszystkim namawiam na skupianie się na jakości. Uważam, że dobra dachówka warta jest każdej ceny, podobnie jak jej odpowiednie, prawidłowe zamontowanie – dodaje Grzegorz Średniawa.

Dlaczego więźba dachowa jest tak ważna?

W przypadku dachów spadzistych jednym z najważniejszych elementów jest więźba dachowa. Przenosi ona ciężar własny dachu, pokrycia, a także wszelkich obciążeń typu opady śniegu czy siła wiatru. Dlatego musi być wykonana z niezwykłą starannością i koniecznie przez konkretnego fachowca, czyli dekarza. Utarło się powiedzenie, że jeśli coś lub ktoś jest od wszystkiego, to zapewne jest do niczego. I większości przypadków ta teoria sprawdza się wśród fachowców. Są bowiem takie elementy domu, które wymagają prawdziwego speca. – Dach to newralgiczna część domu i bez dwóch zdań musi się nim zająć dekarz. Wykonuje, konserwuje, a także naprawia on jeden z najistotniejszych elementów naszych domów, czyli poszycie dachu. Dlatego tak ważnych, bo to ta część, która bezpośrednio chroni je przed wszelkimi wpływami atmosferycznym. Dekarz musi być osobą wszechstronną. Nie tylko dobrym fachowcem w swej branży, nie tylko dobrym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim musi myśleć i być odpowiedzialny. Jeżeli dołożymy do tego bycie twórczym, otrzymamy obraz dekarza idealnego. Super dekarza – mówi Bogdan Kalinowski, finalista ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ.

Aby dach prawidłowo funkcjonował należy zadbać o prawidłowe zaprojektowanie więźby, poprzez wyliczenie koniecznej wytrzymałości. A po jej wykonaniu przestrzegać powyższych zaleceń, czyli m.in. usuwać śnieg z dachu, o czym niektórzy często zapominają. Wytrzymałość dachu zależy od jego konstrukcji. W dokumentacji projektowej znajdziemy informacje o dopuszczalnym obciążeniu stropu. W kwestii zamarzniętego śniegu musimy pamiętać, że może on mieć blisko czterokrotnie większy ciężar od śniegowego puchu. Wówczas metr sześcienny waży około tony.
Dach posłuży 100 lat i dłużej, jeżeli tylko będziemy o niego właściwie dbać.


Data publikacji: 25 stycznia, 2013

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły