Obróbka komina

Prawidłowa obróbka komina

Obróbka komina jest jednym z najbardziej newralgicznych miejsc na dachu, które wymaga fachowego i precyzyjnego wykonania. SUPERDEKARZE podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas pracy, aby przyszłego mieszkańca domu nie spotkała niespodzianka w postaci przeciekania dachu i wilgoci pod pokryciem.

Prawidłowa obróbka komina powinna przede wszystkim gwarantować trwałe zachowanie szczelności między ścianą komina, a pokryciem dachowym. W początkowych pracach związanych z uszczelnieniem komina, nieocenioną rolę odgrywa membrana dachowa. To ona prawidłowo ułożona i zamocowana wokół komina zapewni dodatkową szczelność wokół komina. Należy pamiętać, by była ona wywinięta na kominie i szczelnie do niego przyklejona za pomocą specjalnej taśmy. Najważniejsze, aby obróbka przebiegała zgodnie z kierunkiem spływania wody opadowej. Dlatego najpierw wywijamy pas membrany przed kominem, następnie po jego bokach, na końcu za kominem.

Po dokładnym uszczelnieniu warstwy wstępnego krycia oraz zamocowaniu kontrłat, łat i pokryciu dachówkami miejsc przy kominie, możemy rozpocząć następny etap prac – czyli obróbkę kominową. Można ją wykonać używając blachy stalowej powlekanej, aluminiowej, ołowianej lub cynkowej, bądź też przy użyciu specjalistycznej taśmy Wakaflex przeznaczonej do obróbki komina.

Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Obróbka komina blachą jest jednak znacznie bardziej wymagająca i powinien ją wykonywać tylko dekarz z doświadczeniem. Przy tym rozwiązaniu ważne jest przede wszystkim odpowiednie wygięcie i docięcie blachy, oraz prawidłowe przymocowanie do komina górnej części blachy. Najczęściej wybierana jest metoda na tzw. wydrę. Polega ona na nacięciu ścian komina pod odpowiednim kątem, na głębokość około 2 cm, i umieszczeniu w powstałej szczelinie zagiętej krawędzi blachy. Dodatkowo styk uszczelnia się materiałem elastycznym, zwykle silikonem dekarskim – ważne, aby był to materiał odporny na wysokie temperatury. Podczas obróbki blachą trudność może sprawiać również tył komina. Niezależnie od zastosowanego materiału należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniego spadku za kominem lub wykonaniu „kozuba” (przy kominach o dużej szerokości), aby nie gromadziła się woda.

Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy Wakaflex. To rozwiązanie nie tylko znacznie skraca czas wykonania obróbek, ale również nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi, zapewniając równocześnie wysoką jakość i trwałość obróbki. Zasadą generalną przy obróbce kominów taśmą Wakaflex Braas jest jej układanie od przodu do tyłu komina. Najpierw zajmujemy się miejscem pod kominem, następnie przystępujemy do klejenia taśmy po bokach komina, aż w końcu za nim. – Należy pamiętać, że za kominem podłożem pod taśmę powinna być płyta podpierająca przygotowana przez dekarza na wymiar. W tym newralgicznym miejscu należy skleić dwa, a w razie potrzeby trzy fragmenty taśmy, w taki sposób, by utworzyły szeroki pas sięgający głęboko pod dachówki układane za kominem. Konieczność przygotowania szerszego pasa taśmy może wystąpić również z przodu i po bokach komina – tłumaczy Marek Podeszwa, Doradca Techniczny Braas.

Warto wiedzieć, że sklejanie Wakaflexu nie stanowi problemu, bo pod niewielkim nawet naciskiem dwa fragmenty wulkanizują się skutecznie. Dzięki więc samospajalnym właściwościom materiału odpada dodatkowe lutowanie, czy też kłopotliwe przyklejanie. Taśma jest bardzo elastyczna, a dzięki wkładce z rozciągliwej siatki aluminiowej dopasowuje się trwale i dokładnie do kształtu dachówki.

– Po bokach komina taśma Wakaflex układana na dachówkach profilowanych powinna kończyć się za falą. Wakaflex w miejscach przejścia z dachówki na komin, czy z płyty na komin nie może być dociskany. W tych miejscach należy pozostawić delikatny łuk, tak aby umożliwić taśmie kompensację ruchów więźby względem komina – dodaje Marek Podeszwa.

Cechą wyróżniającą Wakaflex jest jego elastyczność wzdłuż i w poprzek pasa materiału. Cecha ta umożliwia pewne i szczelne obrobienie najtrudniejszych miejsc, czyli narożników komina. Obrobienie komina taśmą to nie koniec pracy. Taśma Wakaflex (i oczywiście każda inna taśma kominowa) wymaga zamocowania tak zwanej listwy kominowej zabezpieczającej jej krawędź przyklejoną do komina. Braas w ofercie ma dwie listwy kominowe. Jedna mocowana na docisk, a druga na wcięcie. Dekarz ma zatem możliwość wybrania listwy odpowiedniej do budowy komina.

Budowę newralgicznych punktów dachu – komin, okap czy kosz dachowy – obejmują szkolenia organizowane przez firmę Monier Braas. Szkolenie kierowane jest do dekarzy chcących poszerzyć wiedzę na temat rozwiązań technicznych stosowanych w trudnych detalach i obejmuje zarówno omówienie jak i przetrenowanie poprawnych rozwiązań budowlanych.

Więcej informacji o szkoleniach można znaleźć na stronie www.monier.pl w zakładce „Szkolenia”.

4.3/5 - (7 votes)

Data publikacji: 30 kwietnia, 2013

Autor:

4.3/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Karola
    sobota, 15 czerwca, 2019

    Tak, miejsce przy styku komina z dachem może być miejscem, w którym powstają nieszczelności. Jest to bardzo istotne, aby dokładnie wykonać obróbkę. Jeśli mamy dobre narzędzia, odpowiednie taśmy to nawet osoba bez doświadczenia sobie z tym poradzi.

Podobne artykuły