Izolacje

Prawidłowa wentylacja dachu skośnego: zasady

Na czy polega wentylacja dachu skośnego? Zapewnia go przestrzeń we wnętrzu dachu, gdzie swobodnie i sprawnie przepływa powietrze. Poznaj szczegółowe zasady.

Trwały dach – suchy dach

Suchy dach zapewnia hydroizolacja, ale nie tylko. Równie istotne jest sprawne odprowadzanie nadmiernej wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, które zapobiega zawilgoceniom. Jak osiągnąć ten cel? Odpowiedź jest prosta: dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej. Na ocieplonym dachu skośnym z poddaszem użytkowym można to osiągnąć za pomocą kilku rozwiązań.

Dach deskowany ze wstępnym kryciem

Stosuje się podwójną wentylacją dachu – poniżej deskowania oraz powyżej wstępnego krycia. Zarówno deskowanie, jak i wstępne krycie powinny być otwarte w rejonie kalenicy. Zapewnia to prawidłową cyrkulację powietrza pod deskowaniem, a także właściwe odprowadzenie na zewnątrz wilgoci, która gromadzi się w obszarze termoizolacji. Pomiędzy deskowaniem a termoizolacją musi znaleźć się szczelina wentylacyjna.

Dach krokwiowy ze wstępnym kryciem – z folią niskoparoprzepuszczalną TYTAN 110

Tu również stosuje się podwójną wentylację dachu: zarówno poniżej, jak i powyżej wstępnego krycia. Natomiast wstępne krycie powinno być otwarte w rejonie kalenicy. Zapewnia to właściwą cyrkulację powietrza powyżej termoizolacji, czyli także odprowadzanie wilgoci. Szczelinę wentylacyjną należy zrobić pomiędzy folią a termoizolacją.

Folia paroprzepuszczalna TYTAN 110

Folia paroprzepuszczalna TYTAN 110

Dach krokwiowy ze wstępnym kryciem – z membraną wysokoparoprzepuszczalną TYTAN 145 lub TYTAN 160

W tym przypadku występuje pojedyncza wentylacja dachu. Wilgoć odprowadzana jest swobodnie przez wstępne krycie dzięki niskiemu oporowi dyfuzyjnemu membrany dachowej. Nie ma wymogu, by wstępne krycie w rejonie kalenicy było otwarte. Dzięki temu kalenica nie jest rozszczelniona, a to chroni ją przed wodą opadową. Brak szczeliny wentylacyjnej ma dodatkową zaletę – oszczędność energii cieplnej. Cyrkulacja powietrza nie wychładza bowiem termoizolacji.

Membrana dachowa TYTAN 160

Membrana dachowa TYTAN 160

4.6/5 - (9 votes)

Data publikacji: 23 października, 2016

Autor:

4.6/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 16 marca, 2020

    Wentylacja dachu jest bardzo ważnym elementem zapewniającym trwałość i bezpieczeństwo dachu.Warto do wykonania dachu zatrudnić uczciwych dekarzy posiadających wiedzę także na temat wentylacji dachu aby być pewnym ,że wykonany dach przez taką fachową ekipę będzie miał także odpowiednią wentylację.

Podobne artykuły