Prawidłowa wentylacja dachu
Wentylacja dachu jest niezwykle istotna, ponieważ wpływa na żywotność dachówki. Wilgoć bowiem stanowi duże zagrożenie dla dachu. Może prowadzić do osłabienia konstrukcji więźby i zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych materiałów.
Aby wentylacja dachu dała możliwość odprowadzenia wilgoci spod połaci dachu, konieczny jest przepływ powietrza w wentylowanej przestrzeni. Pod ułożonymi dachówkami zawsze należy tworzyć puste przestrzenie wentylacyjne, które powstają po zamocowaniu kontrłat. Prawidłowa grubość kontrłat gwarantuje właściwy przepływ powietrza wentylacyjnego pod ułożonym pokryciem dachowym / dachówkami.
Otwory wentylacyjne przy kalenicy i okapie
– Odpowiednia cyrkulacja powietrza w obrębie kalenicy – jak wyjaśnia Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben – zależy od efektywności i wielkości przekroju wentylacyjnego. Powinien on mieć wielkość 0.05% powierzchni dachu. W przypadku dachów dwuspadowych wielkość dotyczy każdej połaci osobno. W przypadku dachu dwuspadowego z długością krokwi 10 m, wentylacja kalenicy musi mieć zatem efektywny przekrój min. 50 cm²/mb.
Na kalenicy stosuje się dodatkowo taśmę wentylacyjno – uszczelniającą. W obrębie okapu zaś należy zapewnić wlot powietrza o wielkości co najmniej 0,2% powierzchni dachu. Zatem dla krokwi o długości 10 m oznacza to 200 cm²/mb okapu. Obliczając wielkość otworu wlotowego uwzględnić należy także fakt, że przekrój efektywny zawężany jest ze względu na krokwie i kontrłaty.
– Dla dachu krytego ceramicznymi dachówkami zakładkowymi zaleca się przygotowanie okapu z zastosowaniem grzebienia okapu (inaczej zwanej wróblówką) – dodaje Krzysztof Omilian.
Kąt nachylenia dachu, a wentylacja dachu
Gdy kąt nachylenia dachu ma powyżej 30° wystarcza naturalny ciąg powietrza, który wywołany jest znaczną różnicą poziomów wlotu (okap) i wylotu (kalenica) powietrza, a także nagrzewaniem się pokrycia dachowego i działaniem wiatru. Nadal jednak należy przestrzegać zasad pozostawiając szczelinę wentylacyjną w okapie, a także stosować wentylacyjną taśmę kalenicową.
W przypadku dachów o kątach nachylenia mniejszych niż 30° czy też krokwiach dłuższych niż 10 m sama wentylacja okapowokalenicowa może nie być wystarczająca. Należy wtedy stosować większe przestrzenie wentylacyjne, czyli grubsze kontrłaty, a także dachówki wentylacyjne. Zwiększy to ilość powietrza wentylacyjnego i sprawi, że wentylacja pokrycia dachowego będzie prawidłowa.
Wentylacja dachu – dachówki wentylacyjne
Dachówki wentylacyjne zapewniają dodatkowe miejsce wlotu powietrza i wspomagają system wentylacji pod pokryciem. Stosuje się je w przypadku dachów o dużych rozmiarach, w których pod dachówką połaciową brak jest dostatecznej wentylacji. Przy długich krokwiach (powyżej 6,5-7 m) oraz standardowej wielkości kontrłaty (wysokość 2,5 cm), dachówki wentylacyjne powinny być zastosowane w trzecim rzędzie od kalenicy i w odległości ok. 1 m od siebie. Na 13 m² dachu przypada jedna dachówka wentylacyjna. Gdy odległość między kalenicą a okapem jest znaczna, dachówki należy układać w dwóch rzędach. Rozstaw standardowy między rzędami dachówek wentylacyjnych wynosi ok. 1,50-1,80 m, lub w każdym polu między krokwiami.
Dachówki wentylacyjne stosuje się również tam, gdzie ciągłość przestrzeni wentylacyjnej jest przerwana – pod oknami połaciowymi, przed i za kominem, a także we wszystkich miejscach, w których zaburzony jest przepływ powietrza wentylacyjnego. Dachówki montuje się tutaj w drugim rzędzie przed i za “przeszkodą”. Gdy przeszkoda ta występuje w odległości nie większej niż 1,5 m od kalenicy, zastosowanie dachówek nie jest konieczne.
Montaż dachówek wentylacyjnych odbywa się w taki sam sposób, co połaciowych. Pamiętać należy jednak o zamocowaniu do otworu siatki, która jest sprzedawana w komplecie z dachówką wentylacyjną.
Wentylacja dachu jest bardzo ważna gdy chcemy aby dach spełniał swe zadania w pełni i długo nam służył.Ja w trakcie budowy niezbyt dobrze byłem zorientowany w temacie wentylacji i wentylacja mojego dachu pozostawia wiele do życzenia,teraz gdy będę remontował dach zadbam aby wentylacja została wykonana doże.