Wentylacja dachu

Prawidłowa wentylacja i izolacja dachów skośnych

Dach ceramiczny kojarzy nam się z dachówkami, które widzimy patrząc na niego, ale przecież to nie tylko dachówki. To także produkty, które choć niewidoczne – są bardzo istotne. Dbają bowiem, aby dach przez lata służył właściwie. To akcesoria techniczne, zwane też systemowymi. Wiele z nich odpowiada za to, by prawidłowa wentylacja i izolacja dachów skośnych była łatwa i skuteczna, by dawała bezpieczeństwo i komfort.

Dach uzyskuje swój kształt już na etapie więźby dachowej. Jest to konstrukcja, która składa się z krokwi, płatew, jętek i kleszczy. Może też zawierać inne elementy drewniane. Najważniejszym zadaniem konstrukcji jest przeniesienie wszystkich obciążeń z dachu na ściany i stropy budynku. Ciężar dachu to nie tylko pokrycie i materiał, to także obciążenie śniegiem i wiatrem.

Pomiędzy poszczególnymi krokwiami, montuje się materiał termoizolacyjny, jakim najczęściej jest wełna mineralna. W celu wyeliminowania powstawania mostków termicznych, oraz dla polepszenia parametrów techniczne przegrody, którą jest dach. Warstwę izolacyjną należy zamontować także bezpośrednio pod krokwie. Montaż warstw termoizolacyjnych powinien być wykonany oczywiście po ukończeniu instalacji pokrycia dachowego. W innym wypadku zostaną one narażone na zmoknięcie i co za tym idzie znaczną redukcję swoich właściwości. Po ukończeniu więźby dachowej następuje pierwszy etap prac – montaż izolacji przeciwwodnej. W tym celu wykorzystuje się obecnie najczęściej wysoko paroprzepuszczalne membrany dachowe. Te nowoczesne produkty, posiadające wielowarstwową budowę są wytrzymałe pod względem mechanicznym.

Jednak ich cechami kluczowymi jest to, że zabezpieczają przed wodą i wilgocią, która pochodzi z warunków atmosferycznych, co zapewnia prawidłową izolację, chroniąc dom. Drugą funkcją jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci generowanej przez domowników. Para wodna, która kondensować się może w warstwie izolacji termicznej, może bowiem na nią niekorzystnie wpływać.
Nowoczesne membrany są dobrze przygotowane do pracy w bezpośrednim styku z wełną mineralną. Dzięki temu wilgoć może być odprowadzona bezpośrednio na zewnątrz – pomiędzy membranę a dachówki. Stąd zostanie usunięta za sprawą sprawnie funkcjonującej wentylacji. Membrana wysokoparoprzepuszczalna zatrzymuje zatem wodę w kierunku wnętrza domu.

Szeroka dostępność nowoczesnych produktów hydro izolacyjnych, którymi są membrany dachowe nie sprawia, że są one używane wszędzie. Część dachów nadal wykonywana jest tak jak przed laty. Z deskowaniem na krokwiach i izolowanych papą bitumiczną, montowaną na deskowaniu. Rozwiązanie takie skutecznie zabezpiecza przed zgubnym oddziaływaniem wody opadowej, ponieważ nie przepuszcza wilgoci w żadnym kierunku a nadmiar pochodzący z wnętrza domu musi zostać odprowadzony inną drogą. Jest to także wbrew pozorom rozwiązanie droższe, gdyż oprócz papy, która jest stosowana zamiast membrany, należy zakupić drewno na pokrycie powierzchni całego dachu.

Wentylacja i izolacja dachów skośnych

Rys. 1. Przekrój przez prawidłowo wykonany dach z użyciem membrany dachowej - prawidłowa wentylacja i izolacja dachów skośnych
Rys. 1. Przekrój przez prawidłowo wykonany dach z użyciem membrany dachowej

By zrobić wentylację w takim dachu wymagane jest wykonanie dodatkowej szczeliny wentylacyjnej. W tym celu należy pozostawić szczelinę wentylacyjną między warstwą izolacji termicznej, a deskowaniem – z wlotem przy okapie i ujściem w kalenicy. Powstanie w ten sposób ciąg powietrza który skutecznie wentyluje i usuwa wilgoć z izolacji. Należy zwrócić uwagę, aby mocowana pomiędzy krokwiami wełna mineralna nie dochodziła do deskowania.

W obu zaprezentowanych przypadkach, przy prawidłowym wykonaniu, zapewniona jest odpowiednia ochrona przed wilgocią z zewnątrz oraz wentylacja izolacji termicznej. Do odpowiedniej pracy dachu potrzebna jest także odpowiednia wentylacja docelowego pokrycia, a więc w tym przypadku – dachówek ceramicznych. Zapewnia się więc szczelinę wentylacyjną na całej długości dachu. Powstaje ona pomiędzy kontrłatami, listwami mocowanymi wzdłuż krokwi i dociskającymi do nich izolację przeciwwodną.

Rys. 2. Przekrój przez prawidłowo wykonany dach z deskowaniem i papą bitumiczną - prawidłowa wentylacja i izolacja dachów skośnych
Rys. 2. Przekrój przez prawidłowo wykonany dach z deskowaniem i papą bitumiczną

Na kontrłatach następnie mocowane są, prostopadle do nich drewniane łaty (najczęściej). Są to listwy, na których układa się kolejne rzędy dachówek. Tak przygotowany ruszt utrzymuje zatem właściwe pokrycie dachowe, oraz umożliwia jego odpowiednią wentylację. Aby powietrze mogło tamtędy swobodnie przepływać, należy zapewnić mu wlot przy okapie i ujście w kalenicy. Szczelinę wentylacyjną znajdującą się przy okapie chroni się przed zanieczyszczeniami bądź drobnymi zwierzętami poprzez zastosowanie listew lub grzebieni wentylacyjnych okapu. Na kalenicy natomiast w tym samym celu należy zamontować specjalne taśmy wentylacyjno-uszczelniające.

Zatem odpowiednia wentylacja pokrycia zapewnia prawidłową pracę warstwy hydroizolacyjnej, zabezpieczając dach przed niszczącym działaniem mrozu, jak również eliminuje ryzyko porastania mchem dachówek.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel.: +48 71 39 78 109
www.roben.pl

4.9/5 - (39 votes)

Data publikacji: 30 czerwca, 2018

Autor:

4.9/5 - (39 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. iwko12
    niedziela, 24 marca, 2019

    Dlatego też prace na dachu powinniśmy zawsze powierzać zaufanemu i sprawdzonemu dekarzowi.Wszelkie błędy w izolacji skutkuja później.Najczęściej zawilgoceniem czy wysokimi rachunkami za ogrzewanie,ponieważ ciepło ucieka przez dach.

Podobne artykuły