Pokrycia dachowe

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed zimą

Zima zbliża się wielkimi krokami i warto się do niej przygotować, żeby nie zaskoczyła nas jak co roku drogowców. W tym okresie kluczowa jest kontrola kominów, wentylacji oraz elewacji. Zimy w Polsce potrafią być bardzo mroźne, z obfitymi opadami śniegu i silnym wiatrem, dlatego nie mniej ważny jest również przegląd dachu. Jesień to dobry moment, żeby sprawdzić, czy nasz dach jest w dobrym stanie i czy nie wymaga naprawy. Takich cyklicznych „przeglądów” wymaga każdy, nawet najlepiej wykonany dach. Jednak warto pamiętać, że powinniśmy to zlecić ekspertom – najlepiej firmie, która go kładła i zna jego elementy konstrukcyjne.

Po pierwsze dach

Wszelkie rozszczelniennia i ubytki podczas zimy mogą bardzo szybko dać o sobie znać. Zalegająca w nich woda pod wpływem mrozu może rozsadzić szczeliny i doprowadzić do znacznych strat, dlatego zdecydowanie lepiej jest konserwować niż naprawiać. Najlepszym materiałem do pokrycia spadzistego dachu jest betonowa lub ceramiczna dachówka np. marki Braas. Jest ciężka i stabilna, więc nie ulegnie łatwo wichurze i nie da się śniegowej zamieci. Za dachówkami przemawia również ich technologia produkcji. Nowoczesne dachówki są trwałe, mrozoodporne i nienasiąkliwe. Dodatkowo jest to pokrycie bardzo wytrzymałe, z długim okresem gwarancji, a jego ewentualne naprawy są stosunkowo łatwe do wykonania.

Po drugie rynny

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed zimąPrzed zimą szczególnie ważna jest konserwacja orynnowania.
fot. Braas

Jednak dach to nie tylko dachówka, ale cały system, który musi sprawnie działać, żeby nie doszło do zawilgocenia domu, czy zniszczenia elewacji. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie wszelkich łączeń z lukarnami, czy kominami, ale również rynien. Zalegające liście, piach i gałęzie mogą spowodować ich zatkanie, dlatego tak istotne jest, żeby regularnie sprawdzać ich drożność oraz szczelność, żeby zbierająca się woda nie zalała elewacji i nie doprowadziła do zawilgocenia budynku.

Przeciw lawinom

Śnieg na dachu wygląda bardzo romantycznie i malowniczo, ale może też być niebezpieczny. Zsuwając się z dachu w czasie odwilży stanowi zagrożenie dla ludzi. Dodatkowo masa śniegu może zerwać orynnowanie lub znacząco je wygiąć. Dlatego bardzo ważne jest by zamontować na dachu akcesoria przeciwśnieżne już w trakcie jego budowy. Dobrym rozwiązaniem, które zaoszczędzi nam dużo czasu, pieniędzy i nerwów jest zdecydowanie się na system przeciwśniegowy składający się z dachówki i różnego rodzaju wsporników, na których można zamontować drewniane bale albo przeciwśnieżne płotki z aluminum. Taki system proponowany między innymi przez markę Braas pozwala dobrać system przeciwśnieżny w kolorystyce dopasowanej do wybranej przez nas kolorystyki dachówki oferowanej przez markę Braas.

Prawidłowe zabezpieczenie dachu przed zimąBelki i płotki przeciwśnieżne zabezpieczają przed obsuwaniem się śniegu z połaci dachowej.
fot. Braas

Odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja dachu pozwoli cieszyć się nim przez lata. Szczególnie zimą, kiedy warunki atmosferyczne są bardzo zmienne warto pamiętać, że dach to cały system i trzeba dbać o wszystkie jego elementy. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie przeglądu i ewentualnych napraw w ręce doświadczonej ekipy dekarzy. Gwarantuje nam to fachowe doradztwo, profesjonalne przeprowadzenie przeglądu i wysoką jakość świadczonej usługi. Na stronie www.superdekarz.pl znajdziemy spis rekomendowanych dekarzy z całej Polski.

4/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 stycznia, 2013

Autor:

4/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły