Wiązary

Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Zastosowanie coraz nowszych technologii prefabrykacji, która w ostatnich latach dokonała rewolucji w budowie domów, nie ominęło również dachów. Szereg zalet i korzyści wynikających z zastosowania prefabrykowanych wiązarów dachowych sprawia, że popularność tego rozwiązania z roku na rok rośnie i zaczyna wyznaczać obowiązujące standardy. Od jakości zastosowanego materiału, precyzyjnej obróbki oraz poprawności obliczeń konstrukcyjnych i właściwego montażu, zależy trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowników.

Wybór profesjonalnej firmy, wykorzystującej najlepszej jakości materiały i nowoczesne technologie, daje możliwość realizowania nawet najbardziej wymyślnych i niekonwencjonalnych projektów. Renomowana szczecińska firma Świat Drzewa, oprócz posiadanego składu drewna nordyckiego i produkcji drewnianych domów, oferuje również wiązary dachowe, czyli prefabrykowane więźby, łączne na płytki kolczaste. Ich produkcja odbywa się na dwóch liniach produkcyjnych w nowoczesnej hali, zlokalizowanej w Myśliborzu. Powstają w niej więźby zarówno na różnorodne dachy domów jednorodzinnych (parterowych i z poddaszem) i wielorodzinnych budynków mieszkalnych, jak i wielkopowierzchniowe sklepy i hale przemysłowe o rozpiętości do nawet 25 metrów.

Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Drewno o ściśle określonych właściwościach

Produkcja więźby dachowej wymaga zastosowania certyfikowanego drewna konstrukcyjnego, które spełnia wymagania klasy wytrzymałościowej C24 i jest zgodne z normą PN-EN 338. Drewno wykorzystywane przez firmę Świat Drzewa, nie tylko spełnia te wymagania, ale jest również oznaczone znakiem CE, który wykazuje pełną zgodność z normą PN-EN 14081-1+A1:2019, gwarantując tym samym zgodność produktu z wymaganiami dyrektyw Unii Europejskiej. Co to oznacza dla nas? Pewność, że drewno użyte przy wyrobie więźby dachowej, produkowanej w Świecie Drzewa jest najwyższej jakości. Dzięki komorowemu suszeniu pozbawione jest zarodników pleśni, grzybów, owadów i chorób. Jest czterostronnie strugane, co ogranicza jego podatność na szkodliwe działanie różnego rodzaju owadów, a za sprawą frezowanych i zaoblonym rantów jest znacznie bardziej odporne na działanie ognia. Wygładzona powierzchnia opóźnia bowiem i utrudnia jego zapłon.

Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Łączenie elementów w oparciu o najlepszą technologię płytek kolczastych

Prefabrykowane wiązary dachowe, produkowane są w technologii, polegającej na łączeniu konstrukcji drewnianej płytkami kolczastymi, która od 2004 roku posiada certyfikację Instytutu Techniki Budowlanej. Produkowane z ocynkowanej blachy stalowej płytki, wyróżniają się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi. Konstrukcje łączone na płytki kolczaste dają ogrom korzyści:

 • zdolność łączenia elementów tarcicy w jedną płaszczyznę, gwarantując przy tym dużą siłę połączeń o niezmiennej i przewidywalnej wytrzymałości,
 • ograniczenie wpływu ewentualnych małych miejscowych wad drewna na spadek wytrzymałości całej konstrukcji,
 • zmniejszenie średnio o 20-30% zużycia tarcicy w porównaniu do klasycznych więźb dachowych,
 • swobodny dobór optymalnego kształtu dachu,
 • łatwy montaż izolacji oraz wszelkich instalacji,
 • eliminacja słupów podporowych, co w przypadku konstrukcji z poddaszem użytkowym umożliwia pełną swobodę aranżacji przestrzeni i często eliminuje konieczność wylewania stropu.
Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Prefabrykowane wiązary od Świata Drzewa – jedna firma, wiele korzyści

A czym jeszcze Świat Drzewa wyróżnia się na tle konkurencji? Oprócz wieloletniego doświadczenia, otwartości na stosowanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań oraz indywidualnego podejścia do każdego klienta, Świat Drzewa jest synonimem najwyższej jakości i trwałości poprzez to, że:

 • wiązary wykonywane są wyłącznie z wyselekcjonowanego drewna w klasie C24, suszonego komorowo i struganego 4-stronnie,
 • firma wykorzystuje drewno KVH klejone w długości (belki do 13 metrów) o grubości 50-60 mm, dostępne w pełnym zakresie szerokości belek,
 • na życzenie klientów indywidualnych firma wykonuje impregnację, a w przypadku budynków użyteczności publicznej, gospodarczych i przemysłowych robi to obligatoryjnie, proponując ponadto dodatkową impregnację przeciwogniową, przeciwgrzybiczą i owadobójczą,
 • konstrukcja wiązarowa od Świata Drzewa umożliwia zastosowanie dowolnego pokrycia dachu – od blachy, przez dachówki cementowe i ceramiczne, po płyty warstwowe i gont bitumiczny, także z uwzględnieniem coraz bardziej popularnych paneli fotowoltaicznych.
Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Szczegółowa wycena konstrukcji wiązarowej

W celu otrzymania szczegółowej i indywidualnej wyceny konstrukcji wiązarowej, zawierającej osobne kalkulacje na komplet wiązarów, okucie montażowe ze stężeniami, opcjonalną impregnację, koszty dźwigu, montażu i transportu, niezbędne jest przygotowanie i przekazanie projektantowi firmy poniższych danych:

 • przekrój pionowy, szerokość poddasza lub stryszka, kąt nachylenia połaci i wysokość ścian,
 • rzut wszystkich poziomów budynku,
 • rzut dachu lub połaci,
 • rodzaj pokrycia dachu (w celu zoptymalizowania obciążenia konstrukcji, niezbędne są precyzyjne dane),
 • deklaracja w sprawie ewentualnego montażu paneli fotowoltaicznych w przyszłości,
 • dokładny adres budynku.

Po zaakceptowaniu oferty, sporządzana jest umowa, a następnie wykonywany jest projekt wykonawczy, który klient otrzymuje do konstrukcji. Na tym etapie określany zostaje również termin realizacji projektu, który wynosi od 4 do 8 tygodni.

Prefabrykowana więźba dachowa – jakość przede wszystkim

Zapraszamy do kontaktu:
Świat Drzewa ul. Krygiera 1, 71-001 Szczecin
tel. 664 95 00 00

Świat Drzewa Koszalin
ul. BoWiD 14, 75-209 Koszalin
tel. 730 61 00 01


Data publikacji: 26 marca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły