Elektronarzędzia

Profesjonalne strugi ciesielskie MAFELL

Przedsiębiorstwo Mafell jest jednym z tych, którego wyroby cieszą się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców, z cieślami i stolarzami na czele. To w gruncie rzeczy kultowa marka, która nie bez powodu trafiła do grona ultra topowych wytwórców narzędzi. Potwierdzają to m.in. doskonałe strugi ciesielskie z serii ZH.

Ta założona w 1899 roku marka, produkująca nadal w 100% w Europie w swoich zakładach zlokalizowanych w Oberndorfie nad rzeką Neckar, postawiła nie tylko na jakość wykonania swoich produktów, ale też na innowacyjność w zakresie materiałów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Stałe poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań techniczno-wzorniczych zaowocowały m.in. zaprezentowanym w 2006 roku wysokowydajnym silnikiem CUprex, co przełożyło się natychmiast na obecność w zestawieniu TOP 100 najbardziej innowacyjnych firm roku 2007.

MAFELL ZH 205 Ec
MAFELL ZH 205 Ec
MAFELL ZH 245 Ec
MAFELL ZH 245 Ec
MAFELL ZH 320 Ec
MAFELL ZH 320 Ec

Wspomniany silnik CUprex to szczególne osiągnięcie firmy i wyjątkowy na tle konkurencji napęd. Jego unikalność polega na kompaktowych rozmiarach przy zwiększonym momencie obrotowym – dzięki powiększonej średnicy wirnika – i zarazem na minimalnej utracie mocy użytkowej, osiągniętej poprzez zmyślny trik, jakim jest zwiększenie średnicy miedzianych drutów w uzwojeniu. Jak łatwo się domyślić, strugi ciesielskie z serii ZH również zostały w niego wyposażone, gdyż jak rzadko które narzędzia muszą gwarantować stałe utrzymanie prędkości obrotowej przy zmiennym obciążeniu.

Profesjonalne strugi ciesielskie MAFELL

Seria strugów ZH marki Mafell składa się z trzech modeli, których już same nazwy – 205 Ec, 245 Ec i 320 Ec – zdradzają szerokość strugania i od razu sugerują ich zastosowanie. Domeną tych bardzo mocnych narzędzi są duże krokwie, które zgodnie z aktualnym trendem, są coraz szersze i wymagają do obróbki, a więc do wygładzenia ich powierzchni, coraz szerszych strugów. Oferta Mafell to odpowiedź na to zapotrzebowanie. Strugi ZH posiadają kilka unikatowych i bardzo potrzebnych przy pracy z dużymi krokwiami cech, z których już wspomniana, czyli wydajny silnik z zapasem mocy i odpornością na obciążenia, to tylko jedna z wielu. Uwagę zwraca ergonomia, czyli szeroka i stabilna podstawa, doskonałe rozmieszczenia i ergonomia uchwytów oraz bardzo niska waga: 12.5 kg i 13.4 kg w przypadku modeli 205 Ec i 245 Ec oraz zaledwie 14.0 kg w przypadku największego modelu 320 Ec, który struga przecież na szerokości aż 320 mm z głębokością do 3 mm. Dodając do tego niezwykle wydajny wyrzutnik wiórów, który dzięki wzmocnionemu strumieniowi powietrza z łatwością usuwa wszelkie wióry – w tym te z mokrego drewna oraz inteligentną elektronikę, otrzymujemy przepis na doskonałe strugi ciesielskie. Warto zatrzymać się na chwilę przy inteligentnym module elektronicznym. Ten układ w strugach z serii ZH nie tylko czuwa bezustannie w tle zapewniając softstart przy każdym włączeniu i utrzymywanie stałej prędkości obrotowej wałka (8500 obr / min we wszystkich trzech modelach) podczas pracy ze zmiennym obciążeniem. Jego zadaniem jest też zabezpieczanie narzędzia przed przeciążeniem – o które wcale nie jest łatwo – oraz redukowanie prędkości gdy maszyna pracuje bez obciążenia. W modelu 320 Ec docenić należy też hamulec elektryczny zatrzymujący obrotową głowicę w kilka sekund po zaniku zasilania.

Jak wiadomo obróbka litego drewna wymaga zapasu sporej mocy oraz doskonałych noży z odpowiedniej stali. Strugi ciesielskie Mafell napędzane są silnikami o mocach odpowiednio 2300W, 2500W i 2700 W, które wprawiają w ruch głowice o średnicy 74 mm dla wszystkich trzech modeli – każda wyposażona w dwustronne noże ze stali HL – i dają cieślom podczas pracy poczucie posiadania bardzo dużej rezerwy mocy i zarazem pozwalają na wyjątkowo długotrwałą pracę. Warto przy tym wszystkim mieć na uwadze dodatkowe udoskonalenie dla wygodnego prowadzenia struga wzdłuż krawędzi materiału, jakim jest zamontowana z boku rolka prowadząca. Stanowi ona kolejny dowód na zmyślne łączenie przez producenta niespotykanej wydajności i wszechstronnej ergonomii oraz wygody – a wszystko to w jednym narzędziu, w każdym z trzech strugów ciesielskich tworzących serię ZH.

ModelZH 205 EcZH 245 EcZH 320 Ec
Szerokość strugania205 mm245 mm320 mm
Głębokość strugania0-4 mm 0-4 mm 0-3 mm
Średnica głowicy skrawającej74 mm74 mm74 mm
Prędkość obrotowa8500 1/min8500 1/min8500 1/min
Pobór mocy2300 W2500 W2700 W
Ciężar12,5 kg13,4 kg14 kg
Uniwersalny silnik230 V / 50 Hz230 V / 50 Hz230 V / 50 Hz

Więcej informacji www.mafell.pl

4.9/5 - (44 votes)

Data publikacji: 12 sierpnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (44 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. rafal8647
  wtorek, 13 sierpnia, 2019

  super marka

 2. Jacek
  środa, 14 sierpnia, 2019

  Porządna obróbka drewna wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi,a strugi firmy Mafell są jednymi z najlepszych.Strugi,które nie zmieniają swej prędkości obrotowej przy zmianie obciążenia są narzędziem idealnym do obróbki drewna,a strugi ciesielskie z serii ZH takie właśnie są i to je wyróżnia spośród innych dostępnych na rynku.

 3. rafal8647
  czwartek, 15 sierpnia, 2019

  super artykuł

Podobne artykuły