Porady

Profile PVC do drzwi balkonowych – rodzaje

Dobrze wykonane drzwi balkonowe powinny nie tylko doskonale wyglądać, lecz także zapewniać szczelność, izolację akustyczną, oszczędność energii, komfort użytkowania i być łatwe w konserwacji. To wszystko gwarantują profile wykonane z profili PVC i dzięki temu są najczęściej wybieranym rozwiązaniem spośród dostępnych na rynku. Trzeba jednak mieć świadomość, że drzwi balkonowe różnią się między sobą wieloma parametrami, m.in. sposobem otwierania.

Prawie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych ma w swojej ofercie kilka różnych modeli drzwi balkonowych, które klient może dostosować do swoich oczekiwań, np. zamówić w drewnianej okleinie lub w nietypowym kolorze.

Na etapie wyboru profili najważniejsze jest, aby zdecydować, z ilu skrzydeł mają składać się okna i jak powinny się otwierać.

Drzwi balkonowe jedno-, dwu- lub kilkuskrzydłowe

Jeśli chodzi o liczbę skrzydeł, trzeba pamiętać, że profile PVC do drzwi zazwyczaj są jedno- lub dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe należą do najpopularniejszych, ponieważ pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i nie wpływają na funkcjonalność pomieszczenia. Mogą mieć pojedynczą albo podwójną szybę, a także dodatkowy impost – nieprzezroczystą plastikową część np. na dole. Sprawdzają się nie tylko w mieszkaniach, lecz także w biurach i w budynkach użyteczności publicznej.

Profile dwuskrzydłowe montowane są wtedy, gdy otwór drzwiowy ma dużą szerokość – powyżej 100 cm. Umożliwiają otwarcie pomieszczenia na taras lub ogród i wyglądają bardzo efektownie. Mogą stanowić połączenie okna funkcjonalnego i nieotwieranego, dwóch funkcjonalnych albo przesuwnych.

Rzadziej wykorzystuje się profile trzy- lub nawet czteroskrzydłowe. Ten typ okien balkonowych tworzy szklaną ścianę i jest montowany głównie w dużych pomieszczeniach wychodzących na ogrody. W zależności od potrzeb klienta funkcjonalna może się jedna, dwie, trzy albo wszystkie kwatery.

producent profili pvc

Rodzaje profili PVC balkonowych ze względu na sposób otwierania

Tu płynnie przechodzimy do kwestii otwierania profili. Profile PVC do okien i drzwi balkonowych mogą się otwierać w różny sposób. W większości starszych mieszkań i domów spotyka się drzwi balkonowe jednoskrzydłowe rozwierno-uchylne, czyli takie, które da się otworzyć na pełną szerokość albo tylko uchylić. W nowszym budownictwie wstawia się drzwi dwuskrzydłowe z jednym skrzydłem rozwierno-uchylnym, a drugim nieotwieranym. To nieotwierane zazwyczaj jest większe niż funkcjonalne.

Oprócz tego każdy producent profili PVC do drzwi balkonowych sprzedaje również drzwi przesuwne i uchylno-przesuwne, zaś niektórzy oferują także modele podnoszono-przesuwne. Coraz częściej klienci decydują się na zamawianie drzwi przesuwnych ze względu na to, że kojarzą się z nowoczesnym designem, są łatwe w obsłudze, niemal bezgłośne i nie potrzebują dodatkowego miejsca. W pobliżu da się postawić np. fotel, który w przypadku drzwi rozwiernych uniemożliwiałby ich otwarcie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także drzwi uchylno-przesuwne, których jedno ze skrzydeł da się uchylić, żeby przewietrzyć pomieszczenie oraz podnoszono-przesuwne, których otwarcie nie wymaga wysiłku – po naciśnięciu klamki skrzydło unosi się delikatnie i da się łatwo przesunąć.

Drzwi o dowolnym sposobie otwierania można zamówić m.in. tu: https://www.gealan.de/pl/ Gealan to doświadczony producent profili PVC do okien i drzwi, który ma w swojej ofercie wiele nowatorskich rozwiązań.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 marca, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły