Realizacje

Projekt domku letniskowego typu BRDA

W czasach PRL-u polski wypoczynek zrewolucjonizowała kultowa BRDA – domek letniskowy. Niejako w hołdzie dla niego powstał nowy domek letniskowy BR2. W zmodyfikowanej formie i dobrym, funkcjonalnym układzie odsłania on wspomnienia. Zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych pozwala na odpoczynek w komforcie.

Konstrukcja

Drewniana, prefabrykowana – szkieletowa konstrukcja domku wypełniona została termoizolacją. Wprowadzone są w nią także instalacje. Powierzchnia podłóg wynosi 40,8 m², zaś zabudowy 34,9 m². Parter domku zajmuje salon z aneksem kuchennym, łazienka i pomieszczenie służące jako garderoba- magazynek. W młodszej kuzynce BRDY znajdziemy dwie antresole – wyższa z nich mieści się nad salonem, zaś niższa nad łazienką i garderobą. Obie antresole połączono z parterem jedną drabiną, ustawioną w kuchni, nad wyspą.

Domak letniskowy – pasterski szałas

Przylegający do ściany szczytowej taras z powodzeniem uzupełnia rekreacyjną funkcję parteru. Wyposażono go w otwarte palenisko – kominek, a także siedzisko. Taras przykryty został pergolą, naśladującą swą geometrią główną bryłę budynku. Taki zabieg pozwolił na świetne zgranie całości z otoczeniem. Taras, w zestawieniu z główną bryłą budynku, której ściany są przeźroczyste, przypomina konstrukcję szałasów pasterskich. To nimi z pewnością inspirował się projektant BRDY

Projekt domku letniskowego typu BRDA

Ogrzewanie

Budynek charakteryzuje mała bezwładność termiczna. Ma to istotne znaczenie w miesiącach zimnych, gdyż wpływa na zminimalizowanie zarówno ilości opału, jak i czasu potrzebnego na ogrzanie budynku. Koza lub kominek stanowić mogą świetne rozwiązanie ogrzewania. Ze względu na otwarte przestrzenie- poradzą sobie z ogrzaniem domku znakomicie.

Po prostu komfort

Domek zaprojektowany został dla czteroosobowej rodziny i zapewnia funkcjonalny komfort całej czwórce. Co ważne “pojemność” domku w trybie schroniskowym może być większa. Nowa BRDA stanowi doskonałe uzupełnienie bazy noclegowej ośrodków wypoczynkowych. Świetnie sprawdzi się wśród tych, którzy cenią sobie prywatność. Doskonale będą w nim czuli się także ci, którzy odpoczywają indywidualnie.

Projekt domku letniskowego typu BRDA

Źródło: OKIDOMKI Krzysztof Niebrzydowski, www.okidomki.com / ideadomu.pl

 

 

4.9/5 - (40 votes)

Data publikacji: 22 czerwca, 2019

Autor:

4.9/5 - (40 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. sentymentalista
  sobota, 22 czerwca, 2019

  Domek Brda to symbol lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Nowoczesny na ówczesne czasy i nie miał prawie żadnej konkurencji. Brdy wyrastały jak grzyby po deszczu na letniskowych działkach. Dobrze, że produkcja, w nowoczesnym wydaniu, została wznowiona. Naprawdę fajny domek.

 2. Tomasz
  wtorek, 2 lipca, 2019

  Pamiętam do dziś jakie wrażenie zrobił na mnie drewniany domek zbudowany z segmentów na działce badylarza u którego pracowałem wówczas w wakacje. W 3 dni domek został całkowicie zmontowany a my pokryli go 2 warstwami lakieru. Szok..tak szybko powstał, Po latach zobaczyłem jak powstaje inny dom segmentowy w Finlandii. Tam dodatkowo były już gotowe fragmenty instalacji. Po tygodniu był już gotowy do zamieszkania. Niedowierzanie. Dziś nie ma z tym problemu ale sentyment do domku typu Brda pozostał.

 3. Lech
  niedziela, 3 lipca, 2022

  Ciekawe ile teraz by kosztowały materiały do samodzielnej budowy ?

Podobne artykuły