Projekt z wizualizacją
Nowoczesne oprogramowanie pozwala na szybkie konstruowanie z równoczesnym tworzeniem wizualizacji zarówno w trybie 2D, jak i w trybie 3D.
Rosnąca ciągle świadomość klienta ostatecznego sprawia, iż klient ten coraz częściej stawia przed producentami wzrastające wymagania. Jest to zauważalne chyba w każdej branży. Również producenci drewnianych konstrukcji muszą coraz częściej dostosowywać swoje wyroby do rosnących wymagań klientów. Tym bardziej iż aktualnie coraz częściej liczy się nie tylko cena, ale i czas realizacji danego zamówienia, czy czas przygotowania projektu oraz oferty na daną konstrukcję. Klienci nauczyli się, iż składając zamówienie, otrzymują od razu informacje, ile to będzie kosztowało i jak wyglądało. By jednak było to możliwe do zrealizowania i przedstawienia klientowi, muszą być wykorzystywane odpowiednie programy projektowe. Jednym z producentów programów projektowych przeznaczonych do tworzenia drewnianych konstrukcji jest niemiecka firma WETO AG.
– Nasza siła leży w ogromnym potencjale naszych programistów i ludzi odpowiedzialnych za pomoc techniczną, a co dodatkowo ważne – są oni cieślami i wcześniej już pracowali jako cieśle – informuje Agnieszka Szlachcic z firmy WETO AG. – Dlatego też nasze programy z grupy LigniKon są bardzo przyjazne dla użytkownika, proste w obsłudze i dopasowane do potrzeb cieśli. Dodatkowo projekty wykonane w naszych programach dają się później szybko zrealizować. Co również ważne – z naszymi programami może pracować każdy. Mogą być to zarówno małe, czy duże firmy ciesielskie, ale także i bardzo duże firmy zajmujące się usługowo obróbką elementów konstrukcyjnych dla firm ciesielskich. Siła naszych programów z grupy LigniKon leży nie tylko w pracy w pełnym trybie 3D, lecz w perfekcyjnym połączeniu łatwości ich obsługi i czytelnego interfejsu z wydajnością pracy, jakością oraz atrakcyjną formą projektowania.
Na start
Programem firmy WETO AG, który kierowany jest do firm produkcyjnych wdrażających dopiero software’owe rozwiązania w procesie produkcyjnym, jest aplikacja LigniKon Small. Jest to program 3D CAD do projektowania konstrukcji ciesielskich.
– Pozwala on na szybkie projektowanie dzięki wbudowanemu zintegrowanemu asystentowi, który ułatwia wprowadzanie danych profili i parametrów połaci – mówi Agnieszka Szlachcic. – Tak więc wykonanie konstrukcji dachu odbywa się bez wielkiego nakładu pracy i w możliwie najkrótszym czasie, również w przypadku facjat, okien połaciowych i kominów z automatycznie wstawianymi wymiarami. W oknie programu w trybie 3D, działającym w czasie rzeczywistym, można obejrzeć model przestrzenny konstrukcji i dokonać edycji każdego parametru dachu bez zbędnej straty czasu. Dodatkowo dzięki możliwości edycji parametrów obliczania powierzchni: zabudowanej, widocznej i izolowanej połaci, jak również dzięki wbudowanemu filtrowi z możliwością sortowania elementów z zestawienia drewna według różnych kryteriów można bardzo dużo zyskać i jednocześnie pokazać. Generowanie rysunków produkcyjnych pojedynczych elementów drewnianych i profili połaci jest w tym programie w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że utworzone rysunki w programie LigniKon Small są automatycznie zwymiarowane i opisane bez konieczności dodatkowego udziału ze strony użytkownika. Należy podkreślić, iż intuicyjny interfejs i łatwość obsługi gwarantują wydajną pracę programu. Jest to możliwe, gdyż program Ligni- Kon oparty jest na przejrzystym i przyjaznym interfejsie użytkownika o układzie odpowiadającym kolejnym etapom procesu projektowania konstrukcji drewnianych, zarówno w trybie 3D, jak i w trybie 2D.
Opcja dla wymagających
Program LigniKon w wersji Small nie zaspokoi potrzeb wszystkich użytkowników. Dlatego też do tych bardziej wymagających klientów kierowana jest aplikacja LigniKon Large. Oprogramowanie to posiada bardziej rozbudowany interfejs wyposażony w dodatkowe opcje projektowania i wizualizacji. Pozwala to znacznie szybciej przygotować projekt drewnianej konstrukcji. Co ważne, program LigniKon Large wykorzystuje w tworzonych projektach również elementy stalowe, które zgromadzone są w bogatej bibliotece profili dostępnych na rynku. Istnieje również możliwość rozbudowy biblioteki o nietypowe profile stosowane jedynie przez firmę produkcyjną.
– Poza projektowaniem samej konstrukcji wyższa wersja programu LigniKon pozwala również na szybką wizualizację gotowego projektu. Projekt modelu 3D może zostać zapisany jako obraz w formacie JPG lub opublikowany jako rysunki i fotorealistyczne wizualizacje 3D w formacie PDF-a – mówi Agnieszka Szlachcic.
Szersza oferta
Niemiecka firma posiada w swojej ofercie również i inne programy projektowe 3D CAD/CAM do projektowania drewnianych konstrukcji, takie jak: VisKon®, Allplan 2011oraz ArCon.
VisKon® jest profesjonalnym oprogramowaniem kierowanym do firm ciesielskich i budowlanych. Zapewnia on kompleksowe rozwiązanie do projektowania, przygotowania produkcji oraz wykonania konstrukcji drewnianych oraz domów w technologii szkieletowej, słupowo-ryglowej, czy z bala.
Program Allplan 2011 stanowi natomiast rozszerzenie do kompleksowego projektowania architektonicznego oraz konstrukcyjnego w technologii tradycyjnej i drewnianej. Pozwala on na definiowanie ścian o układzie do dziesięciu warstw konstrukcyjnych, wstawianie konstrukcji ścian z automatycznym rozstawem z uwzględnieniem okien i drzwi. Do jego zalet należy wysoka wydajność dzięki wsparciu dla ponad 50 formatów plików takich, jak np.: PDF, IFC, DWG, DXF & DGN. Dla małych i średnich firm projektowych idealnym rozwiązaniem może być program ArCon. Program ten posiada duże możliwości w zakresie projektowania i edycji gotowych projektów. Pozwala on na niezależne tworzenie dokumentacji projektowej i dokumentacji wykonawczej, jak i wizualizacji z możliwością eksportu gotowego modelu do zewnętrznych programów do wizualizacji.
Komentarze