Cenniki

Prosty dwuspadowy dach: czym go pokryć?

Najpopularniejszymi pokryciami dachu są dachówki ceramiczne, cementowe oraz blachodachówka. Dotąd często inwestorzy decydowali się na gont bitumiczny, ale dziś coraz częściej zastępuje się go blachą płaską w nowocześniejszym wydaniu. Które pokrycie wybrać do pokrycia prostego, dwuspadowego dachu, gdy zależy nam na jak najniższych kosztach budowy domu, ale jednocześnie stosunkowo dobrej jakości? Podpowiadamy w artykule.

Warto wiedzieć! Do najtrwalszych pokryć należy dachówka ceramiczna, blacha tytanowo-cynkowa oraz miedziana. Aby jednak zweryfikować jakość poszczególnych pokryć, możemy porównać okresy gwarancji wybranych materiałów. Przykładowo najtańsza blachodachówka zwykle posiada okres gwarancji od 5 do 10 lat, natomiast pokrycie ceramiczne nierzadko objęte jest gwarancją 50 lat.

Dachówka na pokrycie dachowe – jak dobrać?

Wśród dostępnych dachówek inwestor ma wiele możliwości wyboru, co do kształtu czy kolorystyki – taki rodzaj pokrycia dachowego łatwo dopasujemy do każdego stylu domu. I tak kolejno dla osób gustujących w klasyce, polecane są dachówki w kształtach typu mnich czy karpiówka. Natomiast dla zwolenników nowoczesnego stylu lepsze będą dachówki w kształcie, które utworzą płaską powierzchnię. Co do kolorystyki, obecnie najpopularniejsze są dachówki ceglaste, grafitowe oraz brązowe. Coraz chętniej wybierane są także dachówki uszlachetniane, które nadają powłoce materiału połysk. Prócz względów estetycznych inwestor powinien wziąć pod uwagę także aspekty techniczne, wybierając np. format dachówki. Do nich należą:

 • skomplikowanie konstrukcji dachu,
 • kąt nachylenia,
 • usytuowanie domu,
 • warunki klimatyczne,

Na dachy, które mają skomplikowany kształt (występuje wiele załamań) powinno się wybierać dachówki o mniejszym formacie – odpad materiału będzie wtedy zminimalizowany. Jeżeli posiadamy prosty, dwuspadowy (lub jednospadowy) dach, możemy zdecydować się na większy format. Natomiast dachy, które posiadają mały kąt nachylenia, muszą być pokryte dachówką z wyraźną oraz wysoką falą, aby umożliwić odpowiedni odpływ wody z dachu. Ponadto jeśli dom znajduje się blisko lasu, warto wybrać dachówki angobowane (bądź glazurowane), dzięki którym unikniemy porastania pokrycia mchem.

Pokrycie dachu z blachy

Do wyboru mamy blachodachówkę lub blachę płaską. Oba materiały są chętnie wykorzystywane przez inwestorów ze względu na swoją cenę i duży wybór kolorów czy powłok. Blachodachówki dostępne są ponadto w wielu wariantach profili. Tego rodzaju pokrycie świetnie może imitować inne – np. dachówki, gont drewniany czy łupek. Decydując się na blachodachówkę, zwracajmy uwagę na to, z jakiej blachy została wykonana oraz jakie zastosowano powłoki ochronne.

Jeśli chodzi o blachy płaskie, dostępne są powlekane lub stopowe. Blachy powlekane wykończone są podobnymi powłokami do blachodachówek. Blachy stopowe (aluminiowe, miedziane, cynkowo-tytanowe) mogą być fabrycznie patynowane lub występować w naturalnym kolorze. Warto wiedzieć, że blachy stopowe są bardzo odporne na korozję, więc jest to pokrycie, które posłuży wiele lat (np. w przypadku terenów, gdzie poziom wilgotności jest wysoki).

Gont bitumiczny na dach

Gont bitumiczny dobrze sprawdzi się w przypadku każdej połaci – jest bowiem bardzo elastyczny. Pasy gontów są ponadto niewielkich rozmiarów, więc są polecane na połacie urozmaicone np. lukarnami lub oknami dachowymi. Dużą zaletą gontów jest mała masa – metr kwadratowy takiej dachówki to waga od 7 do 16 kg. Dzięki temu jeśli w przyszłości będziemy chcieli zmienić np. kolor gontu, możemy położyć kolejne pokrycie na już istniejące – nie obciąży to bowiem znacząco więźby dachowej. Do innych niezaprzeczalnych zalet należy również łatwość montażu i prosta konserwacja.

Ile kosztuje budowa dachu? Porównanie projektów

Od pokrycia dachowego zależą w dużej mierze koszty budowy całego dachu. Jeżeli dachówka ma być ceramiczna (a więc posiada większą masę niż np. gont bitumiczny), to cała konstrukcja dachu musi zostać wzmocniona – a to generuje kolejne koszty. Poniżej przedstawiamy porównanie kosztów budowy dachu dla trzech projektów domów z dachem dwuspadowym – którego konstrukcja jest możliwie najprostsza.

Projekt domu o powierzchni użytkowej 109,90 m2. Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 50 700 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka ceramiczna – przyjęto ok. 35 zł za m2.
1. Projekt domu o powierzchni użytkowej 109,90 m2. Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 50 700 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka ceramiczna – przyjęto ok. 35 zł za m2.
Projekt domu o powierzchni użytkowej 98,02 m². Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 39 000 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka cementowa.
2. Projekt domu o powierzchni użytkowej 98,02 m². Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 39 000 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka cementowa.
Projekt domu o powierzchni użytkowej 98,84 m². Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 40 200 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka ceramiczna.
3. Projekt domu o powierzchni użytkowej 98,84 m². Koszt konstrukcji i pokrycia dachu (wraz z robocizną) to 40 200 zł wg kosztów wskaźnikowych. Dachówka ceramiczna.
4.8/5 - (50 votes)

Data publikacji: 29 stycznia, 2019

Autor:

4.8/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Antoni K.
  piątek, 1 lutego, 2019

  Dach jest wizytówką domu. Z pakietu propozycji ja osobiście wybrałbym dachówkę ceramiczną, potem cementową, gont bitumiczny a na końcu blachodachówkę. W artykule są wyceny przykładowych projektów, podano zalety co z pewnością jest pomocne przy podjęciu decyzji. Ja miałem bądź mam dach z dachówki ceramicznej i gontu. Wiem już że są w porządku. Blachodachówka zaś pomimo atrakcyjnego wyglądu i niezłej ceny jakoś do mnie nie przemawia. Dodatkowo wydaje mi się że jest dosyć głośna podczas intensywnych opadów.

 2. Zosia
  piątek, 1 lutego, 2019

  W dzisiejszych czasach asortyment jeśli chodzi o dachy jest bardzo szeroki. Jest w czym wybierać. Tym bardziej kryjąc dwuspadowy dach można przebierać od blachodachówek po gonty, możliwości jest wiele.

 3. Greg
  środa, 20 listopada, 2019

  jakie to porównanie bo na pewno nie kosztów
  porównać może różne warianty ale dla tego samego dachu

 4. Lucyna
  poniedziałek, 13 stycznia, 2020

  A czy jest możliwość do niemiec zaprosić bo też szukam kogoś kto by mi dach na nowo pokrył.

Podobne artykuły