Pokrycia dachowe

Przegląd dachu – inwestycja, która się opłaca

Użytkowanie budynków wiąże się z ich nieustanną eksploatacją. Właściciele zdają się często zapominać, że budynki wymagają naszej uwagi nie tylko podczas ich budowy czy dopiero w momencie wystąpienia poważnych usterek. To właśnie regularny przegląd pozwala utrzymać budynek w dobrym stanie przez lata. Przegląd najlepiej powierzyć w ręce specjalisty, który dokładnie sprawdzi stan techniczny budynku, nie pomijając żadnego systemu bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że na budynek składa się też dach, który również zasługuje na dokładny przegląd. To od jego kondycji zależy stan całego budynku.

Sprawny dach to bezpieczeństwo. Zasługuje na naszą uwagę i inwestycję w przegląd. Najlepszy moment to jesień, dzięki czemu możemy zabezpieczyć dach przed zimą. Wykrywając wcześnie wszelkie uszkodzenia i nieszczelności, możemy niewielkim kosztem uniknąć większych usterek. Przegląd techniczny dachu powinien składać się z kilku etapów. Punkty krytyczne – najbardziej narażone na usterki są te elementy dachu, które wykonane są z odrębnych materiałów niż pokrycie dachowe. Często są szczególnie podatne na nieszczelności. Chodzi między innymi o kominy, kosze dachowe, komiki wentylacyjne, okna dachowe czy świetliki. Elementy te są szczególnie narażone na gromadzenie wilgoci i uszkadzanie warstw izolacyjnych oraz połaci. Regularny przegląd dachu pozwala eliminować to ryzyko. Dodatkowo inwestycja w materiały dobrej jakości przy budowie również zmniejsza ryzyko konieczności późniejszych napraw. Podczas przeglądu należy sprawdzić stan mocowania dachówek wokół komina oraz koszy. Są to miejsca szczególnie podatne na uszkodzenia – pokryte dachówkami ciętymi, mechanicznie łączonymi. Uwagi wymagają klamry i sprawność ich mocowania dachówek.

Pamiętajmy, że decydowanie się na pochopne oszczędności przy dokonywaniu przeglądów to tylko pozornie ekonomiczne rozwiązanie. Inwestycja w sprawdzone elementy do uzupełnienia uszkodzonych, to pewność, że tym razem posłużą na dłużej. A dach to system, gdzie każdy element ma znaczenie i wpływ na jego trwałość. Bardzo ważne jest zadbanie o skuteczne odprowadzenie wody z powierzchni dachu. Zanim sezon jesienny rozwinie się w pełni obfitując w intensywne opady, warto udrożnić rynny spustowe. Usuńmy zalegające liście, gałęzie i wszelkie zanieczyszczenia. Tylko wówczas rynny mogą sprawnie spełniać swoją funkcję. Wszelkie zatory nie pozostaną bez konsekwencji – zalanie elewacji to ostatnie czego potrzebuje nasz dach.

Z zalegających nieczystości oczyśćmy również kosze.

Kolejnym aspektem do sprawdzenia są mocowania rynien. Jest to szczególnie ważne przed nadejściem w pełni sezonu zimowego, ponieważ zalegający śnieg i lód będą je znacznie obciążać.

Ostatnim dzwonkiem na montowanie systemów komunikacji (ławy i stopnie kominiarskie) jest listopad. Zanim spadną pierwsze śniegi pamiętajmy też o płotkach przeciwśnieżnych. Elementy te stanowią dostęp do komina oraz bezpieczne poruszanie się po dachu. Ponadto płotki stanowią zabezpieczenie przed nagłym osuwaniem śniegu.


Marka Braas
to sprawdzony dostawca akcesoriów dachowych spełniających najwyższe standardy. Akcesoria są idealnie dopasowane do dachówek, dlatego szczególnie zaleca się montowanie dachówek i akcesoriów dachowych jednego producenta – kompatybilność i dopasowanie to klucz do trwałości dachu. W portfolio marki Braas znajdziemy ponad 1000 elementów wykończeniowych, które są spójne i dopasowane do siebie zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym. Decydując się na komplet elementów od jednego producenta o sprawdzonej renomie inwestor ma pewność, że efekt końcowy będzie zarówno spójny pod względem technologicznym, jak i estetycznym. Jednym słowem -dach będzie zarówno działał, jak i wyglądał.

Ponadto otrzymujemy 15-letnią Gwarancję Systemową na cały system dachowy. Dzięki temu wszelkie ewentualne usterki nie będą naszym zmartwieniem i zostaną błyskawicznie uzupełnione i zamontowane na koszt producenta.

Więcej informacji : www.gwarancjasystemowa.pl

4.9/5 - (49 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (49 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. dozorca
    wtorek, 23 kwietnia, 2019

    Nawet najlepiej wykonany dach, z materiałów wysokiej jakości, nie ma wiecznej trwałości. Dlatego też, tak jak wnętrze domu co kilka lat odnawiane, tak i elementy zewnętrzne, w szczególności dach, wymagają okresowego przeglądu i usunięcia ewentualnych usterek. Warto taki przegląd zlecić profesjonaliście, a wówczas możemy spać spokojnie.

  2. Jan S.
    wtorek, 23 kwietnia, 2019

    Konserwacja dachu to ważna sprawa. Co roku wzywam kominiarz, który czyści przewód komina jak również obróbki wokół komina. Firma, która nam budowała dom też co parę lat kontroluje stan gontu i obróbek blacharskich. Dzięki temu jestem spokojny.

Podobne artykuły