Pokrycia dachowe

Przegląd dachu przed zimą

Letnie upały już za nami, a jesienne miesiące to idealny czas na odpowiednie przygotowanie domu do zimy. To dobra pora na porządki w ogrodzie, naprawę uszkodzonych tynków i wykonanie niezbędnych prac. Pamiętajmy także, by przed nadchodzącym zimowym sezonem, sprawdzić dokładnie dach i przeczyścić przewody kominowe.

Jeśli nie chcemy, by podczas zimy zaskoczyły nas problemy związane z dachem, koniecznie sprawdźmy przewody kominowe, przyjrzyjmy się połaci dachowej, a także oczyśćmy rynny.

Skontroluj piec i komin

Przed nadejściem chłodniejszych miesięcy, pamiętajmy o bardzo istotnej rzeczy, jaką jest sprawdzenie stanu pieca i komina. Najwłaściwszy moment na dokładne sprawdzenie przewodów, przeczyszczenie ich i zadbanie o konserwację to właśnie okres przed sezonem grzewczym. Kominiarz powinien sprawdzić przewody kominowe przynajmniej raz w roku. Przed rozpaleniem w kominku lub podłączeniem pieca po lecie, powinno się wezwać fachowca, by skontrolował, czy dany system grzewczy spełnia obowiązujące normy. Dbałość o przewody kominowe powinna być priorytetem i jest absolutnie niezbędna.

– Warto również zaopatrzyć się w system komunikacji dachowej, gdyż jej brak możemy dotkliwie odczuć w zimie, na przykład, gdy zdarzy się awaria przewodów kominowych – mówi Łukasz Budzyński, zdobywca 2 miejsca w II edycji ogólnopolskiego programu branżowego SUPERDEKARZ. Pamiętajmy, że kominiarz może odmówić wejścia na dach, jeżeli nie spełnia on wymogów bezpieczeństwa – brakuje na nim stopni oraz ław kominiarskich, a panują złe warunki pogodowe (zalegający śnieg, oblodzona powierzchnia połaci). Naraża nas na spore koszty, ponieważ w takiej sytuacji musimy zamówić podnośnik koszowy, a za wynajęcie podnośnika zapłacimy tyle, co za średniej wielkości ławę kominiarską. Z tym, że jej zakup to jednorazowy wydatek, a podnośnik trzeba byłoby zamawiać za każdym razem. Dlatego warto zaplanować odpowiedni system komunikacji już na etapie budowy dachu.

Konserwacja dachu

Przed nadchodzącą zimą, koniecznie należy zrobić przegląd dachu i sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych ubytków. – Wiadomo, że dach jest narażony na rozmaite warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, porywisty wiatr) i nawet solidnie i dokładnie wykonane pokrycie wymaga cyklicznych przeglądów – mówi Łukasz Budzyński. –Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie ich wykonania wyspecjalizowanej ekipie, najlepiej fachowcom, którzy kładli dach i znają jego elementy konstrukcyjne oraz specyfikę. Generalny przegląd zaczyna się od sprawdzenia, czy obróbki kominowe nie są poluzowane, czy nie wykruszył się uszczelniający je silikon. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek drobnych usterek, na przykład pęknięć lub szczelin, należy je natychmiast wyeliminować, ponieważ może dostać się do nich woda, powiększając szkody. Jeżeli ich nie naprawimy, może dojść do rozszczelnienia pokrycia, z czym wiążą się już poważne problemy, jak zawilgocone poddasze czy zniszczona elewacja budynku.

Kontrola połaci, to nie tylko sprawdzenie stanu pokrycia, ale także konstrukcji. Przede wszystkim należy przyjrzeć się newralgicznym punktom dachu, czyli wszelkim połączeniom z kominami, lukarnami, koszami i zlewniami dachowymi.

To, ile zapłacimy za ewentualne naprawy dekarskie, zależy przede wszystkim od rodzaju materiałów, z których wykonano połać. Zdecydowanie najmniej problemów mają właściciele domów, pokrytych dachówkami betonowymi lub ceramicznymi, które są stosunkowo wytrzymałe na uszkodzenia, a także odporne na zmiany aury. A ponadto nie wymagają zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. – Jednak i tu może zdarzyć się pęknięcie choćby pojedynczej sztuki, spowodowane jakimś mechanicznym uszkodzeniem, na przykład spadającą gałęzią. Na szczęście dachy ułożone z drobnych elementów posiadają tę zaletę, iż łatwo wymienia się poszczególne części. Biorąc pod uwagę powtarzające się w Polsce silne wiatry, cecha ta jest szczególnie przydatna. Inaczej rzecz się ma z pokryciami wykonanymi z materiałów wielkoformatowych (na przykład blachodachówki), gdzie w przypadku naprawy, często konieczna jest wymiana sporej części dachu – twierdzi SuperDekarz.

Sprawdź rynny

Kolejny krok to konserwacja i udrożnienie rynien, które należy oczyścić z piachu, połamanych gałęzi, liści i igieł. Zanieczyszczenia tego typu mogą blokować prawidłowy odpływ wody z dachu, a jeśli system jest niedrożny, może dojść do zawilgocenia ścian. Wiąże się z tym możliwość pojawienia się grzybów, pleśni i uszkodzenia murów. Źle oczyszczone rynny często są powodem trwałych uszkodzeń elementów orynnowania, a nawet naruszenia konstrukcji dachowej w okapie. W celu zwiększenia ochrony można skorzystać z dostępnych na rynku specjalnych siatek, zabezpieczających górną krawędź rynny przed wpadaniem liści – dodaje Łukasz Budzyński.

To samo dotyczy innych zagłębień w dachu, takich jak kosze czy rynny odwadniające okna dachowe. W przypadku nadmiernego zgromadzenia deszczówki, woda może wylać się poza boczne krawędzie kosza i dostać się na folię wstępnego krycia, a wówczas wystarczy małe uszkodzenie folii i dach będzie przeciekał!

Aby więc dach długo nam służył i pozostawał w nienagannym stanie, pamiętajmy o regularnych przeglądach, konserwacji i naprawie. Wzorem branży samochodowej można założyć sobie książkę serwisową dachu, a jeszcze lepiej całego budynku i odnotowywać w niej wszelkie przeglądy i naprawy. Jeśli odpowiednio zadbamy o połać, będziemy cieszyć się nie tylko komfortem i estetycznym wyglądem całego budynku, ale również odczujemy zauważalną różnicę w kosztach ogrzewania.


Data publikacji: 7 listopada, 2012

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Darek
    środa, 19 lutego, 2020

    Konserwacja dachu to coroczny punkt przeglądu całego domu i nie ma tutaj kompromisu. Każdy niepokojący nas szczegół trzeba sprawdzić i naprawić usterkę jeśli trzeba. Skutki zaniedbania mogą być poważne. Tak więc najlepiej sporządzić sobie taką check list’ę do sprawdzania i co roku punkt po punkcie kontrolować. Dach, rynny i obróbki to punkty strategiczne.

Podobne artykuły