Akcesoria rynnowe

Przegląd haków w kwadratowym systemie orynnowania Galeco STAL2

Galeco STAL2 to innowacyjny system rynnowy, często stosowany zwłaszcza w obiektach mieszkalnych o nowoczesnej, surowej bryle. Jednym z jego najważniejszych komponentów są haki mocujące, które pełnią funkcję wsporników poszczególnych elementów poziomu rynnowego.

W jakich miejscach należy mocować rynchaki i jakie ich wersje oferuje rynek?

Haki mocujące powinny charakteryzować się na tyle wytrzymałą konstrukcją, by utrzymać rynny w poziomie, zapewniając tym samym ich odpowiednią szczelność. Na rynku dostępne są też i takie produkty, które oprócz swojej podstawowej funkcji, pełnią również drugą, równie ważną – wizualną.

Mały, wielki element

Rynny montuje się na hakach rynnowych, będących oparciem dla całego systemu orynnowania. Zależnie od rodzaju rynien oraz typu konstrukcji dachu dopasowuje się do nich konkretne warianty haków, które różnią się od siebie budową. Sposób montażu haków zależy ściśle od tego, jakiego typu hak wybierzemy. Hak doczołowy mocowany jest bezpośrednio do deski czołowej, tymczasem hak nakrokwiowy do krokwi bądź pierwszej łaty. Dobrze zamontowane haki zapewniają przede wszystkim szczelność i wytrzymałość całego systemu. Aby dodatkowo zwiększyć te parametry, należy pamiętać, by rynna przynajmniej połową średnicy wystawała poza połać dachową. Tylko w takim ustawieniu ma ona szansę skutecznie odebrać całą wodę z połaci. Pamiętajmy jednak, że rynna nie powinna wychodzić za linię, będącą przedłużeniem dachu,  aby nie została oberwana przez zsuwający się śnieg czy lód. Zapewni to stabilne osadzenie i zabezpieczenie systemu przed przelewaniem się wody, a tym samym ochronę elewacji w czasie intensywnych opadów. Ważna jest również odpowiednia odległość rozstawienia haków względem siebie.

Hak doczołowy – system Stal2 Fot. Galeco

Hak doczołowy – system Stal2

Estetyka na pierwszym planie

System STAL2 firmy Galeco oferuje trzy rodzaje haków: doczołowe stosowane do maskownicy doczołowej lub podsufitkowej, doczołowe płaskie oraz nakrokwiowe płaskie. Dwa pierwsze przeznaczone są do mocowania rynien dachowych do deski czołowej. Innowacyjność pierwszego rodzaju haków polega na zaprojektowaniu w dolnej części haka tak zwanych zamków, które dają możliwość łatwego łączenia go z maskownicą. Rozwiązanie tego typu osłania poziom rynnowy, nadając jednocześnie estetyczny wygląd całemu okapowi.

Hak doczołowy w systemie Galeco STAL2 pozwala w kilka sekund zatrzasnąć na nim dedykowaną maskownicę podsufitową oraz w razie potrzeby zdemontować ją. Haki zostały przebadane według Polskiej Normy i posiadają najwyższą klasę nośności – klasę H – wyjaśnia Magdalena Gardyła, Specjalista do spraw Rozwoju Produktu i Jakości w Galeco.

 

Hak doczołowy – system Stal2

Hak doczołowy – system Stal2

Wariant dla wymagających

Obserwacja rynku i ciągłe reagowanie na potrzeby klientów skłoniły Galeco do wprowadzenia na rynek kolejnego rodzaju mocowań – płaskich haków doczołowych. Ten alternatywny sposób montażu kwadratowego orynnowania, w którym system, mimo braku maskownicy, nie traci swoich walorów estetycznych.

Wybór dekarzy

Alternatywnym rozwiązaniem w regionach, w których nie montuje się deski czołowej, jest hak nakrokwiowy płaski. Montaż haków nakrokwiowych wymaga  odpowiednich narzędzi dekarskich, najlepiej użyć w tym celu najlepiej giętarki do haków. Uwzględniając nachylenie połaci dachowej należy właściwie dopasować kąt wygięcia haka – tak, aby rynny były zamontowane w odpowiedniej odległości od krawędzi dachu. Stosując haki nakrokwiowe musimy całkowicie zrezygnować z maskownicy podsufitkowej.

Hak nakrokwiowy – system Galeco STAL2

Hak nakrokwiowy – system Galeco STAL2

4.9/5 - (27 votes)

Data publikacji: 21 września, 2017

Autor:

4.9/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Grzegorz
    poniedziałek, 9 września, 2019

    System Galeco Stal2 wygląda efektownie. Kwadratowe rynny to coś innego niż tradycyjne okrągłe. Taki system musi posiadać system musi posiadać odpowiednie elementy montażu oraz akcesoriów. Nawet kwadratowe rynny posiadają kilka wariantów montażu haków.

Podobne artykuły