Elektronarzędzia

Przegląd zakrętarek udarowych MILWAUKEE® dla dekarzy

Zakrętarka udarowa M18™ ONEID2.

MILWAUKEE® to marka doskonale znana wszystkim profesjonalistom, od niemal 20 lat budująca swoją silną pozycję na polskim rynku. Dekarze doceniają jej wyroby – takie jak m.in. zakrętarki udarowe – za innowacyjność nakierowaną na zwiększenie wydajności produktów i bezpieczeństwa użytkownika. Nie bez znaczenia są też takie aspekty, jak choćby eliminowanie nadmiernego hałasu przy pracy czy system przechowywania i transportowania narzędzi.

Zakrętarka udarowa M18™ FID2.

Narzędzia akumulatorowe MILWAUKEE® dla dekarzy – krótki wstęp

Szeroka oferta narzędzi MILWAUKEE® obejmuje całe grupy produktów dedykowanych dla konkretnych branż. Skupiając się na profesjonalnych narzędziach akumulatorowych, dekarze i cieśle najchętniej kierują swoją uwagę w stronę narzędzi z rodziny M18™ czyli zasilanych prądem DC o napięciu 18V dostarczanym przez pojemne akumulatory. Użytkownicy MILWAUKEE® mogą tu wybierać spośród sporej liczby modeli, wśród których ciekawą grupę stanowią zakrętarki udarowe z modelami M18™ FID2, M18™ ONEID2 czy rewolucyjny M18™ FQID. Co ważne, niektóre z nich wyposażone są w funkcjonalność ONE KEY™ opartą na protokole komunikacyjnym Bluetooth. Polega to na powiązaniu narzędzi z aplikacją na urządzenia mobilne, by móc je inwentaryzować, monitorować na żywo i lokalizować zarówno na miejscu pracy, jak też w sytuacji, gdy zostaną skradzione. Kolejną bardzo przydatną funkcją ONE KEY™ jest możliwość indywidualnego ustawienia mocy i szybkości działania narzędzi pod konkretne zastosowanie. Dzięki zaawansowanej elektronice wewnątrz narzędzia zapewniona jest jego maksymalna wydajność, kontrola i stabilność pracy.
Poniższe omówienie prezentuje kilka modeli, wśród których znajdują się takie bestsellery, jak m.in. wspomniana już zakrętarka udarowa 1/4” HEX oznaczona kodem M18™ FID2 i oferująca moment obrotowy na poziomie 226 Nm.

Zakrętarka udarowa M18™ FID2.
Zakrętarka udarowa M18™ FID2.

Zakrętarka udarowa M18™ FID2 i bliźniaczy model M18™ ONEID2 z funkcją ONE-KEY™

Jak łatwo się domyślić, w przypadku tych dwóch modeli użytkownicy mogą wybierać spomiędzy dwóch siostrzanych narzędzi, z których ten drugi – M18™ ONEID2 – jest wzbogacony dodatkowo o funkcjonalność ONE-KEY™. Natomiast bazowy model M18™ FID2 to dwa warianty: opcja z uchwytem 1/4” HEX i akumulatorem 5,0 Ah (oczywiście Li-Ion) oraz opcja „solo”, czyli zestaw bez akumulatora. Te niewielkie zakrętarki z wytrzymałym korpusem o długości zaledwie 117 mm oferują moment obrotowy na poziomie 226 Nm oraz trzy stałe prędkości obrotowe (1900 / 2800 / 3600 obr./min.) plus bieg z płynną jej regulacją w zakresie od 0 do 3600 obrotów na minutę. Wszystkim tym biegom odpowiadają następujące częstotliwości udaru: 1200 / 3400 / 4300 oraz 0-4300 udarów na minutę. Warto jeszcze się zatrzymać na tych czterech trybach pracy, gdyż nie są one przypadkowe. Pierwszy z nich pozwala wykonywać najbardziej precyzyjne prace, drugi służy do zadań średnio obciążających, w których użytkownik chce uniknąć uszkodzenia elementów złącznych lub materiału nadmiarem mocy. Natomiast trzeci to tryb maksymalnej mocy i wydajności, a czwarty to płynne przechodzenie przez całą skalę obrotów, udarów i wielkości momentu obrotowego, kontrolowane przyciskiem włącznika. Zestaw flagowy M18™ FID2 obejmuje narzędzie, zaczep na pasek, dwa akumulatory 5.0 Ah, ładowarkę oraz walizkę.

Zakrętarka udarowa M18™ ONEID2 z funkcją ONE-KEY™.
Zakrętarka udarowa M18™ ONEID2 z funkcją ONE-KEY™.

Zakrętarka udarowa M18™ FQID z hydraulicznym układem napędowym FLUID-DRIVE™

Z pozoru jest to model identyczny jak wyżej opisane zakrętarki udarowe: jest tu bezszczotkowy silnik, gniazdo HEX 1/4”, system REDLINK PLUS™, akumulatory REDLITHIUM™ itd. To co go jednak od nich drastycznie odróżnia, jest ukryte wewnątrz i zostało nazwane FLUID-DRIVE™. Jest to hydrauliczny układ napędowy FLUID-DRIVE™ redukujący kontakt elementów metalowych wewnątrz narzędzia. Efektem jest bardzo cicha praca (o wiele mniej tu bezpośrednich uderzeń metalu o metal) i zwiększona żywotność całego układu napędowego. Różnica generowanego hałasu wyrażona w dB wydaje się tu niewielka względem M18™ FID2, jednak należy pamiętać, że w skali dB hałas wzrasta nie liniowo, lecz logarytmicznie. Dlatego spadek hałasu o 9 dB w stosunku do klasycznych zakrętarek udarowych to odczuwalne wyciszenie narzędzia o niemal 1/3!
Zakrętarka M18™ FQID współpracuje ze wszystkimi akumulatorami MILWAUKEE® M18™ i dostępna jest w wariancie z pełnym wyposażeniem (dwa akumulatory, ładowarka, walizka) jak też w wersjach „solo”. Wracając jeszcze do porównania z poprzednio omówionymi narzędziami, warto pokusić się o zestawienie, które uwidacznia główne różnice, jak i podobieństwa (M18™ FQID względem M18™ FID2).

System PACKOUT™.
System PACKOUT™.
Model M18 FID2 (pełna wersja)M18 FQID (wersja pełna)
Rodzaj napęduKlasyczny udarowyHydrauliczny
Częstotliwość udaru (ud/min)1200 / 3400 / 4300 / 0-43001800 / 2900 / 4000 / 0-4000
Ilość akumulatorów w zestawie22
Maks. Ø śruby (M)M16M14
Maks. moment obrotowy (Nm.)119 / 176 / 226 / 0-22650
Prędkości bez obciążenia (obr/min)1900 / 2800 / 3600 / 0-3600900 / 2100 / 3000 / 0-3000
Uchwyt narzędzia¼” HEX¼” HEX
Waga (kg)1,71,7
Średni poziom generowanego hałasu~76 dB~85 dB

Akcesoria i osprzęt oraz system PACKOUT™

Dla każdego z powyższych narzędzi MILWAUKEE® przygotowało szeroką gamę osprzętu. Użytkownicy mogą liczyć na wiele typów bitów do wkręcania, jak i wierteł mocowanych w systemie Hex 1/4” do wykonywania otworów zarówno w drewnie jak i w metalu. Wszystkie dostępne są w postaci pojedynczych egzemplarzy w różnych rozmiarach i typach, jak też w formie standardowych lub rozbudowanych zestawów w kasetach z tworzywa sztucznego lub ze stali.
Ciekawym uzupełnieniem akcesoriów jest modułowy system przechowywania i transportowania narzędzi, pod nazwą PACKOUT™. Został on zaprojektowany dla zaspokojenia indywidualnych potrzeb użytkowników, którzy z zaoferowanych modułów mogą stworzyć ponad 100 różnych kombinacji zestawu. Bazą dla systemu jest skrzynia PACKOUT™ z kołami o średnicy 9” wykonana z odpornych na uderzenia polimerów, zdolna utrzymać na sobie kolejne moduły o łącznej wadze do 113 kg. Każdy moduł tworzący system jest odporny na uderzenia, szczelny (IP65) i daje się błyskawicznie połączyć z pozostałymi dzięki zatrzaskom.

Więcej informacji o narzędziach Milwaukee znajdziesz na stronie: pl.milwaukeetool.eu

4.9/5 - (8 głosów)

Data publikacji: 30 października, 2021

4.9/5 - (8 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Damian
    czwartek, 4 listopada, 2021

    Praca na profesjonalnych narzędziach może być bardziej optymalna, wydajna. Narzędzia mogą mieć wiele rozbudowanych funkcji, które można konfigurować, rozbudowywać. Do tego gwarancja i serwis, które raczej powinny zagwarantować wieloletnią pracę narzędzi.

Podobne artykuły