Kominki dachowe

Przejścia dachowe VILPE® – szczelne, niezawodne, uniwersalne

Właściwy wybór przejścia dachowego do montażu kominka wentylacyjnego, wentylatora mechanicznego czy kolektora słonecznego w połaci dachu jest równie ważny jak wybór samego pokrycia dachowego.

Inwestorzy poświęcają zwykle wiele uwagi na staranny wybór rodzaju pokrycia dachu. Ważne są wszystkie jego cechy estetyczne i parametry techniczne, a także okres gwarancji, który często ma znaczenie decydujące. Na nic jednak zda się tak uważny wybór dachu, jeśli do instalacji urządzeń na dachu zastosujemy niepewne rozwiązania montażowe. Przyczyną wielu późniejszych kłopotów są najczęściej nieszczelne przejścia dachowe – jeden z kluczowych elementów dla prawidłowego zabezpieczenia tych newralgicznych punktów na dachu. Polecając swoim klientom sprawdzone pokrycia dachowe warto podkreślić, jaką rolę pełni tu niezawodne, szczelne przejście dachowe. W takich rozwiązaniach specjalizuje się skandynawska marka VILPE, od kilkunastu lat obecna także na naszym rynku. Szeroka gama najwyższej jakości akcesoriów dachowych, innowacyjnych a zarazem prostych w montażu są wynikiem 40-letnich doświadczeń. Wartość produktów VILPE potwierdzają najdłuższe na rynku okresy gwarancji – 20 lat technicznej i 10 lat gwarancji koloru.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_1

Przejścia dachowe VILPE to jedna z silniejszych grup produktowych w ofercie fińskiego producenta. Na bogatą gamę przejść dachowych składają się zarówno rozwiązania uniwersalne, jak i dedykowane do konkretnych typów dachówek. Projektowane i produkowane w Finlandii, niezawodne, testowane w każdych warunkach atmosferycznych, są dostępne w pełnej gamie typów i kolorów najczęściej stosowanych pokryć dachowych.

Jeden model przejścia dachowego umożliwia prosty i bezpieczny montaż w zakresie średnic od Ø75 do Ø160 mm zarówno kominka, jak i wentylatora dachowego a także dowolnego przewodu lub anteny. W przypadku większych średnic w ofercie znajdziemy takie samo przejście w wersji XL, odpowiednie do zakresu od Ø160 do Ø250 mm. Uniwersalność oznacza w tym przypadku także to, że jeśli np. początkowo stosowaliśmy wentylację grawitacyjną a po jakimś czasie postanowiliśmy podnieść standard i wymienić ją na mechaniczną wystarczy, że zastąpimy dotychczasowy kominek wentylatorem, przejście dachowe VILPE nie wymaga już wymiany.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_10

Oferta niektórych producentów pokryć dachowych zawiera dobrze komponujące się z dachem kominki wraz z przejściem dachowym w formie urządzenia kompaktowego. Ich kusząca estetyka nie idzie jednak
w parze z wymaganymi parametrami technicznymi takich urządzeń. Warto pamiętać, że minimalna średnica w przypadku wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń to 150 mm. Tymczasem nierzadko takie kompaktowe kominki są zbyt wąskie lub za niskie, o niewłaściwym kształcie. Już te cechy uniemożliwiają skuteczną wentylację. Ponadto nie są odpowiednio zaizolowane, co jest przyczyną gromadzenia wilgoci w przewodach wentylacyjnych. Zalegająca wilgoć prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, powoduje nieszczelności. Wpływa to negatywnie zarówno na jakość powietrza w wentylowanych pomieszczeniach jak i na stan techniczny samych przewodów wentylacyjnych. Doświadczenie pokazuje, że kominki powinny posiadać izolację, która zapobiegają kondensacji pary wodnej w przewodach. Warto sprawdzić te parametry zanim zdecydujemy się na zakup. Ponieważ to produkty, które podobnie jak dach, na którym są zainstalowane, powinny służyć nam długie lata.

Produkty VILPE są wykonane z odpornej na promieniowanie UV, wysokiej jakości mieszanki polipropylenu (PP). Materiał jest chemicznie obojętny i nieszkodliwy dla środowiska, nadaje się do recyklingu. Nie rdzewieje ani nie koroduje i może być stosowany w zakresie temperatur od -30°C do +80°C a czasowo od -40°C do +120°C. Niezależnie od rodzaju dachu (skośny czy płaski) oraz pokrycia dachowego w ofercie VILPE znajdą Państwo właściwe rozwiązanie. Produkty są ponadto bezpieczne i proste w montażu. Sprzedawane są w pakietach zawierających wszystkie niezbędne elementy do łatwego montażu na dachu, takie jak wkręty, komplet uszczelnień oraz instrukcje montażu.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_2

Fot. 1. VILPE PT 10 Roben Monza plus.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_3

Fot. 2. VILPE PT 20 Karpiówka.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_4

Fot. 3. VILPE PT 40 Creaton Balance.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_5

Fot. 4. VILPE PT 60 Roben Piemont

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_6

Fot. 5. VILPE PT 50 Renesansowa L15.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_7

Fot. 6. VILPE UNIWERSALNE do profilowanych blachodachówek.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_8

Fot. 7. VILPE UNIWERSALNE STALOWE do wszystkich rodzajów dachów stalowych.

przejscia-dachowe-vilpe-szczelne-niezawodne-uniwersalne_9

Fot. 8. Przejście dachowe CLASSIC VILPE.

Więcej o produktach i rozwiązaniach
VILPE znajdziesz na VILPE.COM.

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 27 maja, 2015

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. inka2
    poniedziałek, 14 stycznia, 2019

    Dwudziestoletnia gwarancja techniczna mnie przekonuje. U znajomych właśnie nie zadbali o takie przejście. Ładny dach i kominek, ale wokół kominka dziura w dachu, przez którą na pewno cieknie.

Podobne artykuły