Izolacje dachowe

Przewaga izolacji nakrokwiowej

Izolacja nakrokwiowa jest coraz częściej stosowana przez inwestorów i firmy wykonawcze. Nic w tym dziwnego, bowiem taki sposób izolacji zapewnia ciągłość izolacyjną, brak mostków termicznych oraz bardzo dobre parametry termiczne, których nie da się uzyskać wykorzystując tradycyjne technologie ocieplania dachu skośnego.

Jako zalety izolacji nakrokwiowych wymienia się przede wszystkim zapewnienie szczelnej, a zarazem jednorodnej otuliny dachu. W efekcie niemal całkowicie wyeliminowane są mostki termiczne, dzięki zastosowaniu po obwodzie płyty zamku typu pióro-wpust. Można więc powiedzieć, że izolacja nakrokwiowa to ocieplenie dachu montowane po jego zewnętrznej stronie. Istotną rolę odgrywa specjalna okładzina wykonana z grubego aluminium, która stanowi ekran odbijający ciepło podczas zimy do wnętrza budynku.

Przewaga izolacji nakrokwiowej

Ważną cechą paneli izolacji nakrokwiowej jest wysoki poziom twardości i odporności na ściskanie, co zapewnia zachowanie ich pierwotnej formy. Dodatkowej sztywności nadaje warstwa aluminium przewidziana zarówno z wierzchu, jak i od spodu płyty. Kluczową rolę odgrywają komórki poliuretanu, których właściwości, w połączeniu z aluminium i specjalną folią, zapewniają jednocześnie doskonałą izolacyjność cieplną. Należy podkreślić, że wszystkie właściwości w tym zakresie są spełnione nawet w przypadku, gdy odległości między krokwiami są nierówne.

Tab 1. Dane techniczne płyty Powerroof
Współczynnik przewodzenia ciepła wg EN 12667λd = 0,022 W/mK
Gęstość objętościowa±30 kg/m³
Wytrzymałość na ściskanie150 kPa przy 10% odkształceniu
Współczynnik oporu dyfuzyjnego50–100 μ
Euroklasa ogniowaD-s2, d0
Wymiary1200 x 2500 mm
Grubość80, 100, 120, 140, 160, 180 mm
Wykończenie krawędzipióro-wpust

Łatwy montaż płyt

Montując płyty izolacji nakrokwiowej trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim istotne jest, aby montaż materiału izolacyjnego do krokwi wykonywać za pomocą odpowiednich wkrętów. W przypadku wkrętów Rectifix firmy Recticel, takie łączniki umieszcza się pod kątem 90° w stosunku do powierzchni dachu, co zdecydowanie ułatwia montaż.

Przewaga izolacji nakrokwiowej

Podsumowanie

Wady tradycyjnej izolacji międzykrokwiowej są znane wszystkim budowlańcom. Przede wszystkim wadą jest brak ciągłości izolacyjnej przy niskim poziomie wykorzystania właściwości termoizolacyjnych zastosowanego materiału. Istnieje przy tym ryzyko powstania mostków termicznych w efekcie nierównych odległości między krokwiami znacznie utrudniających montaż izolacji, przy czym zwraca się uwagę na konieczność stosowania dodatkowej warstwy izolacji. Wszystkie te wady są eliminowane przez izolację nakrokwiową.

4.9/5 - (55 votes)

Data publikacji: 15 lutego, 2020

Autor:

4.9/5 - (55 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 17 lutego, 2020

    Izolacja nakrokwiowa zyskuje coraz więcej zwolenników ponieważ jest to bardzo dobre rozwiązanie i w porównaniu z innymi jest w przystępnej cenie.Warto zainwestować w taką izolację nakrokwiową aby mieć pewność ,że nasz dom będzie miał niewiele strat ciepła i będzie bezpieczny dla jego mieszkańców.

  2. Szymon
    poniedziałek, 17 lutego, 2020

    przewaga w stosowaniu tej termoizolacji jest własnie sporo plusów. ewentualne minusy, czyli dziury można uzupełnić. w odpowiednie wkręty można zaopatrzyć się. jak zawsze ważny jest efekt końcowy, czy będzie ostatecznie ciepło.

  3. Piotrek
    poniedziałek, 22 czerwca, 2020

    Kolejna bardzo ważna zaletą jest to, ze zabezpiecza przed kuną i dodatkowa usztywnia konstrukcje dachu

Podobne artykuły