Porady

Przewody elektryczne – rodzaje i przeznaczenie. Jak je wybrać?

Przewody elektryczne występują w różnych typach, z których każdy jest przeznaczony do określonych celów i zastosowań. Jak można je podzielić? Oto kilka ich najpopularniejszych wariantów!

Kabel w osłonie z tworzywa sztucznego

Jest powszechnie stosowanym rodzajem drutu do domowych instalacji elektrycznych. Składa się z izolowanych przewodów (zwykle dwóch lub trzech) oraz gołego lub izolowanego przewodu uziemiającego.

Takie przewody elektryczne są używane do ogólnego okablowania w domach, takiego jak gniazdka elektryczne, przełączniki i oprawy oświetleniowe. Obecnie stosowane są standardowo przewody miedziane, które zapewniają wysoki poziom ochrony i sprawności.

Kable bezpieczne

Tego typu kable charakteryzują się wykorzystaniem specjalnych materiałów zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa, co powoduje, że mogą one zagwarantować maksymalną ochronę w niebezpiecznych sytuacjach, głównie podczas pożarów.

Tego rodzaju kable stosowane są przede wszystkim w instalacjach bezpieczeństwa, na przykład w systemach zasilania instalacji bezpieczeństwa, na przykład w systemach monitoringowych, zasilania awaryjnego, systemach oświetlenia awaryjnego.

Podziemny kabel zasilający

Kabel ten jest przeznaczony do zastosowań bezpośrednio w ziemi, takich jak okablowanie zewnętrzne, obwody podziemne lub okablowanie konstrukcji zewnętrznych, takich jak garaże lub szopy.

Jest odporny na wilgoć i ma twardą powłokę zewnętrzną, aby wytrzymać warunki pod ziemią, co powoduje, że zapewnia on długą trwałość.

Kabel o podwyższonej odporności

Ma elastyczną metalową osłonę, która zapewnia fizyczną ochronę izolowanych przewodów wewnątrz.

Jest powszechnie stosowany w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych, w których wymagana jest dodatkowa ochrona, takich jak okablowanie w odsłoniętych obszarach lub obszarach o wyższym ryzyku uszkodzenia fizycznego.

Przewody elastyczne

Elastyczny przewód to rodzaj ochrony przewodu, który zapewnia elastyczność i łatwość instalacji. Jest powszechnie używany w sytuacjach, w których okablowanie musi być poprowadzone przez ciasne przestrzenie.

Elastyczne przewody kablowe są dostępne z różnych materiałów, w tym z metalu lub niemetalowego z tworzywa sztucznego.

Kabel koncentryczny

Kabel koncentryczny jest używany głównie do przesyłania sygnałów telewizyjnych, Internetu kablowego lub innych sygnałów danych. Składa się z centralnego przewodnika, warstwy izolacyjnej, metalowego ekranu i zewnętrznej warstwy izolacyjnej.

Kabel koncentryczny jest powszechnie spotykany w domach do podłączania telewizorów, modemów kablowych lub odbiorników satelitarnych.


Data publikacji: 18 lipca, 2023

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły