Budownictwo drewniane

Przyszłość – prefabrykacja

Drewniane konstrukcje dachowe w budownictwie tradycyjnym możemy podzielić ze względu na popularność zastosowania na trzy główne produkty. Pierwszym z nich jest tradycyjna więźba dachowa, najbardziej rozpowszechniona i najchętniej stosowana, która nie wymaga większego komentarza. Innym produktem, dość powszechnie dzisiaj już stosowanym na polskim rynku, są prefabrykowane wiązary dachowe. Jako produkt technicznie bardziej zaawansowany, rozwiązuje szereg ograniczeń konstrukcyjnych i jest ciekawą alternatywą dla więźb tradycyjnych.

Rżnąć czy rznąć?

Rozpoczynamy cykl artykułów na temat prefabrykowanych konstrukcji drewnianych i ich zastosowania w budownictwie. Prefabrykacja jako metoda produkcji zyskuje coraz większą popularność jako rozwiązanie, które nie tylko przyspiesza proces budowlany, ale również zapewnia zachowanie wysokich standardów i precyzję wykonania konstrukcji dachowych. Dynamiczne zmiany na rynku budowlanym sprawiają, że prefabrykacja stanowi doskonałą alternatywę jako rozwiązanie kompleksowe, pozwalające oszczędzić czas i pieniądze.

Wiązary prefabrykowane
Wiązary prefabrykowane

Kolejnym produktem, który coraz bardziej zyskuje popularność i przede wszystkim skutecznie stawia czoło aktualnym wymaganiom rynku, jest prefabrykowana więźba dachowa. Właśnie o niej szerzej w tym artykule. Prefabrykowana więźba dachowa to produkt dość jeszcze nowy na naszym rynku, w porównaniu do dwóch pozostałych. Jest to produkt, który prawdopodobnie w przyszłości znacznie ograniczy stosowanie więźb tradycyjnych, dlatego warto mu się przyjrzeć bliżej.

Więźba prefabrykowana – złącze wzdłużne na zamek ukośny (piorunowy)
Więźba prefabrykowana – złącze wzdłużne na zamek ukośny (piorunowy)
Więźba prefabrykowana – połączenie na wrąb jednostronny
Więźba prefabrykowana – połączenie na wrąb jednostronny

Prefabrykowana więźba dachowa to nic innego jak więźba przygotowywana w standardzie producenta w warunkach zakładowych. Taka więźba powinna być wykonana w warunkach chroniących ją przed czynnikami atmosferycznymi z drewna konstrukcyjnego posiadającego odpowiednie dokumenty umożliwiające zastosowanie go w budownictwie. Podczas produkcji wykorzystuje się maszyny numerycznie sterowane, a dane przekazywane są w postaci plików cyfrowych, przygotowywanych za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Do produkcji prefabrykowanych więźb, w zależności od długości poszczególnych elementów wykorzystuje się drewno lite lub lite łączone na długości na złącza klinowe. W tym miejscu należy podkreślić, że każdy drewniany element konstrukcyjny dachu, niezależnie w jakiej dach jest wykonany technologii, nie powinien przekraczać 18% wilgotności (dotyczy to konstrukcji chronionych przed zawilgoceniem, czyli takich, które nie pracują na otwartym powietrzu), oraz powinien odpowiadać wytrzymałości zgodnej z projektem budowlanym. Niewątpliwie zaletą prefabrykowanych więźb dachowych jest dokładność wykonania. Wynika ona z precyzji maszyn stosowanych do produkcji i projektu przygotowywanego przez wykwalifikowanych projektantów w postaci cyfrowej. Daje to możliwość wycinania najbardziej skomplikowanych połączeń z bardzo dużą precyzją i powtarzalnością.

Połączenie krokwi z krokwią narożną – złącze jaskółczy ogon
Połączenie krokwi z krokwią narożną – złącze jaskółczy ogon

Wszystko to powoduje, że na budowę przyjeżdża produkt gotowy niewymagający dalszych obróbek. Oprócz samej konstrukcji w postaci kompletu ponumerowanych elementów otrzymuje się instrukcję montażu.

Przykład – czop środkowy
Przykład – czop środkowy

Technologia budowy konstrukcji dachu w postaci prefabrykowanej więźby dachowej skraca przede wszystkim czas montażu, zmniejsza nakłady pracy i eliminuje błędy wykonawcze. Natomiast szczegółowy projekt montażowy i dokumenty dotyczące użytych materiałów ułatwiają proces odbiorowy prac, a klient otrzymuje pewność poprawności rozwiązania i gwarancję produktu.

Frezowanie gniazda na czop
Frezowanie gniazda na czop

mgr inż. Tomasz Bartkowiak
Dział Rozwoju / Inżynier Budownictwa
Wiązary Burkietowicz sp.j.

Firma Wiązary Burkietowicz jako wiarygodny i stabilny partner dostarcza nie tylko gotową do złożenia na budowie więźbę prefabrykowaną, ale również oferuje fachowe doradztwo w tym zakresie.

www.burkietowicz.pl

4.7/5 - (17 votes)

Data publikacji: 31 sierpnia, 2020

Autor:

4.7/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    wtorek, 1 września, 2020

    Według mnie drewno jest najlepszym materiałem budowlanym i co ważne ogólnodostępnym.Technologia budowy konstrukcji dachu w postaci prefabrykowanej jest bardzo wygodna i pozwala zaoszczędzić czas jak i pieniądze.

  2. fabrykant
    środa, 2 września, 2020

    Wszelkie udoskonalenia technologii prowadzą do oszczędności finansowych jak również skracają czas budowy. Tak jest również w przypadku prefabrykacji. Przygotowany u wytwórcy element prefabrykowany gwarantuje również dokładność jego wykonania, co zapewnia szybki i bezproblemowy montaż w konstrukcji.

Podobne artykuły