Elektronarzędzia

Quik Drive – system automatycznego wkręcania wkrętów

Dekarz, cieśla, instalator, każdy, kto kiedykolwiek miał okazję wykonywać prace remontowo – budowlane, dekarskie czy ciesielskie doskonale zdaje sobie sprawę, jak często przydaje się wkrętarka w tego typu zajęciach. Rynek elektronarzędzi oferuje szereg urządzeń różniących się zastosowaniem czy rozwiązaniami technicznymi, ale wszystkie wkrętarki łączy jedno – QUIK DRIVE.

Nowe produkty są podstawą każdego biznesu. Ciągłe zainteresowanie nowymi rozwiązaniami wymusza na producentach nieustanne śledzenie i zaspokajanie potrzeb klienta w nowe bardziej efektywne rozwiązania i produkty. Dlatego wychodząc naprzeciw entuzjastom nowych rozwiązań technicznych oraz oczekiwaniom naszych klientów firma SIMPSON Strong-Tie rozszerzyła swoją ofertę wprowadzając system automatycznego wkręcania wkrętów Quik Drive.

Quik Drive – co to jest?

System automatycznego wkręcania wkrętów Quik Drive to automatyczna nasadka podająca. Służy do szybszego mocowania elementów drewnianych i drewnopochodnych, płyt G/K, profilowanych blach stalowych do konstrukcji drewnianej lub cienkościennej konstrukcji stalowej za pomocą wkrętów na taśmie.

Quik Drive nie jest kolejnym elektronarzędziem, lecz jednym z najbardziej wszechstronnych i zaawansowanych systemów wspierających funkcjonalność wkrętarki. Teraz dzięki Quik Drive znacznie skraca się czas pracy potrzebny na zamocowanie elementów.

Trudno się przekonać czytając czy oglądając filmy z wykorzystaniem Quik Drive. Trzeba go używać, żeby docenić jego atuty, a ma ich wiele. Większość z nas, a w szczególności ci, którzy zajmują się zawodowo świadczeniem usług remontowo-budowlanych mają na wyposażeniu jakąś wkrętarkę. Jest jednak zasadnicza różnica pomiędzy efektywnością pracy wkrętarką uzbrojoną w Quik Drive a samą wkrętarką.

 

Zastosowanie Quik Drive

Tych, którzy znają ten produkt, nie muszę przekonywać do jego zalet. Dużo trudniej przekonać tych, którzy jeszcze nie mieli z nim do czynienia i z dużą nieufnością podchodzą do nowych rozwiązań. Każdy świadomy dekarz, monter czy cieśla szybko doceni korzyści płynące z używania narzędzia, które pracę przyśpiesza, ułatwia i czyni ją po prostu przyjemną.
Quik Drive niewątpliwie jest takim urządzeniem. Korzystać z niego może każdy, bo jego konstrukcja nie jest skomplikowana, pomimo że produkt jest przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników. Swoje zalety ujawnia szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi powierzchniami do zamocowania.

Fot. 2. Płyty OSB, złącza ciesielskie, blachy trapezowe, wiązary.

Fot. 2. Płyty OSB, złącza ciesielskie, blachy trapezowe, wiązary.

O wszechstronności tego urządzenia niech świadczy fakt, że można go wykorzystywać w następujących zastosowaniach:
Cieśla-dekarz (fot. 2. ):
– Płyty OSB w konstrukcjach szkieletowych lub tradycyjnej więźbie dachowej.
– Złączy ciesielskich w tym wszelkich kątowników (np. w połączeniu krokiew-murłata), złączy płatwiowo-krokwiowych, płytek perforowanych, wieszaków belek, podstaw słupów i innych.
– Pokrycia z blach profilowanych, takich jak blacha trapezowa czy blachodachówka.
– Łączenia ze sobą wielowarstwowych wiązarów dachowych.
Monter-instalator (fot. 3. ):
– Ściany i sufity z płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych mocowanych do drewna lub metalowych profili.
– Kompozytowych paneli tarasowych, deski podłogowej.
– Pomostów, podestów.
– Sklejki do stalowej lub aluminiowej konstrukcji (np. w zabudowach naczep).
– Zewnętrznych elewacji drewnianych i architektury ogrodowej.

Fot. 3. Płyty G/K, tarasy i podesty, pomosty, naczepy i przyczepy.

Fot. 3. Płyty G/K, tarasy i podesty, pomosty, naczepy i przyczepy.

Dotychczas łączenie takich elementów odbywało się za pomocą zwykłych wkrętów kupowanych luzem. Dzisiaj z powodzeniem wkręty na taśmie mogą je zastąpić. Dzięki tym rozwiązaniom praca staje się wygodniejsza i szybsza, a inwestycja w ten produkt szybko się zwróci. Zaprezentowane powyżej zastosowanie to tylko część możliwości tego systemu. Dlatego zachęcam do zapoznania się z jego kompletną propozycją.

Wkręty Quik Drive

Powszechna dostępność różnorodnych łączników na polskim rynku stawia przed wkrętami systemowymi duże wyzwanie. Bogata paleta asortymentowa wkrętów na taśmie daje użytkownikowi szereg możliwości zastosowania.

W zasadzie poza mocowaniem do betonu możemy przykręcić wszystko. Zróżnicowana długość wkrętów 25 ÷ 76 mm i średnica 3,5 ÷ 5,5 mm, gwint częściowy lub pełny – to całe spektrum propozycji Quik Drive.

Fot. 4. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych.

Fot. 4. Wkręty do płyt gipsowo-kartonowych.

Fot. 5. Wkręty do drewna i materiałów drewnopochodnych.

Fot. 5. Wkręty do drewna i materiałów drewnopochodnych.

Wkręty Quik Drive można podzielić na trzy grupy:
– Do płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych i cementowo-włóknowych FERMACELL mocowanych do ścian, sufitów
i metalowych profili 0,8 do 1,4 mm (fot. 4).
– Do drewna i materiałów drewnopochodnych, mocowania desek tarasowych, podłogowych i elewacyjnych oraz złączy ciesielskich i elementów drewnianej architektury ogrodowej (fot. 5).
– Samowiercące wkręty do blach profilowych i lekkich profili metalowych (maksymalna grubość elementu wierconego = 1,8 mm) oraz do połączenie sklejki lub drewnianego panelu do stalowej lub aluminiowej konstrukcji (grubość elementu stalowego maksymalnie 6 mm) – fot. 6.

Fot. 6. Wkręty do metalu.

Fot. 6. Wkręty do metalu.

Zestawy Quik Drive

Quik Drive to 9 rodzajów nasadek podających. W zależności od przeznaczenia dobiera się właściwą nasadkę.

Zestaw klasyczny (fot. 7) wyposażony jest w:
– nasadkę podającą,
– sakwę, kieszeń na wkręty,
– zestaw bitów (5 szt. , różne rozmiary),
– skrzynkę,
– końcówkę do bitów.

Fot. 7. Zestaw klasyczny Quik Drive.

Fot. 7. Zestaw klasyczny Quik Drive.

Do zestawu powiększonego poza pozycjami wymienionymi powyżej dołączana jest przedłużka, dzięki której możemy naszą pracę wykonywać bardziej komfortowo tzn. nie klęcząc lub nie stojąc na rusztowaniu czy drabinie. Nieważne czy mamy do przykręcenia podwieszany sufit z płyty gipsowo-kartonowej czy musimy przymocować podest ze sklejki, podłogę z płyty OSB czy przymocować panele tarasowe. Dzięki tej przedłużce nasza praca będzie zdecydowanie wygodniejsza i szybsza.

Zestaw powiększony (fot. 8) wyposażony jest w:
– nasadkę podającą,
– sakwę, kieszeń na wkręty,
– zestaw bitów (5 szt. , różne rozmiary),
– skrzynkę,
– przedłużkę,
– końcówkę do bitów.

Fot. 8. Zestaw rozszerzony Quik Drive.

Fot. 8. Zestaw rozszerzony Quik Drive.

Urządzenie jest precyzyjne, więc nie ma obawy, że wkręty zostaną przykręcone niewłaściwie. Każda nasadka ma też regulację głębokości wkręcania. Spośród wszystkich zestawów Quik Drive trzy wyróżniają się zdecydowanie.
QD76E – uniwersalny zestaw, dzięki któremu możemy przymocować zarówno płyty G/K, jak i elementy drewniane. W zasadzie wszystkie długości wkrętów mogą zostać obsłużone przez jeden zestaw. Tym urządzeniem wykonamy większość prac związanych z montażem tarasów, pomostów ścian i sufitów z płyty G/K lub poszycie dachu z OSB czy sklejki.
– Typ łącznika: wkręty do drewna, płyty G/K,
– średnica wkrętów: 3,5 ÷ 5,3 mm,
– długość wkrętów: 25 ÷ 76 mm,
– pojemność magazynka: 30 szt.

Fot. 10. Zestaw Quik Drive QD76E.

Fot. 10. Zestaw Quik Drive QD76E.

QDBPC50E – zestaw wykorzystywany przez cieśli do mocowania złączy ciesielskich wkrętami CSA na taśmie. Jest to alternatywa dla tradycyjnego wbijania gwoździ i wkręcania wkrętów. Wkręty CSA na taśmie mają specjalne nacięcie oraz ostry gwint, który zapewnia szybkie i pewne wkręcanie bez wstępnego nawiercania. Wkręty CSA są jednymi z aprobowanych łączników do montażu najpopularniejszych na rynku złączy Simpson Strong-Tie.
– Typ łącznika: wkręty do drewna,
– średnica wkrętów: 5,0 mm,
– długość wkrętów: 35 ÷ 50 mm,
– pojemność magazynka: 25 szt.

Fot. 11. Zestaw Quik DriveQDBPC50E.

Fot. 11. Zestaw Quik DriveQDBPC50E.

QDBDT75KE – zestaw do mocowania profilowanych blach stalowych (blachodachówki) lub blachy trapezowej do konstrukcji drewnianej lub cienkościennej konstrukcji stalowej. Zawiera wszystkie niezbędne elementy łącznie z przedłużką.
– Typ łącznika: wkręty do metalu,
– średnica wkrętów: 4,8 ÷6,5 mm,
-długość wkrętów: 20 ÷ 65 mm,
– pojemność magazynka: 25 szt.
– montaż blach profilowanych do stali: od 1 mm do 6 mm.

Fot. 12. Zestaw Quik Drive QDBDT75KE.

Fot. 12. Zestaw Quik Drive QDBDT75KE.

Poza tymi trzema zestawami należy zwrócić jeszcze uwagę na zestaw QDPRO75KE, dzięki któremu możemy przykręcać sklejkę do stalowej lub aluminiowej konstrukcji naczep ciągników siodłowych lub przyczep. Grubość profilu stalowego, do którego możemy przykręcić drewniany element wynosi maksymalnie 6 mm. To specjalny zestaw przeznaczony do takiego montażu.

Niewątpliwą zaletą każdej nasadki Quik Drive jest:
– kompatybilność ze wszystkimi wiodącymi urządzeniami (Bosch, Makieta, Hitachi, Dewalt, Metabo, Hilti, Milwaukee, Kress, AEG) poprzez adapter przystosowany specjalnie do tych modeli,
– szeroka oferta wkrętów,
– wielofunkcyjność nasadek podających,
– regulacja głębokości wkręcania,
– przedłużki,
– szybka zmiana wkrętów na taśmie,
– praca bez zacięć,
– akcesoria.

Zestawy Quik Drive są objęte trzyletnią gwarancją. Dodatkowo zestawy można doposażyć w dodatkowe akcesoria. W skrajnych sytuacjach dostępną są również części zamienne do nasadek.

Quik Drive – Twoje narzędzie

Oczywiste jest, że należy zadać sobie pytanie: – A ile to kosztuje? Trzeba uczciwie przyznać, że wkręty luzem będą tańsze niż wkręty na taśmie, ale przecież śrubokręt też jest tańszy niż wkrętarka, a przecież jedno nie wyklucza drugiego. Warto ulokować właściwie pieniądze inwestując w system automatycznego wkręcania wkrętów, który w zdecydowany sposób przyśpieszy i ułatwi wam pracę. W Danii podczas prezentacji Quik Drive dokonano pomiaru czasu podczas testowego montażu podłogi z płyty OSB. Udowodniono, że – używając Quik Drive – tą samą pracę wykonano cztery razy szybciej niż zwykłą wkrętarką. Ja jednak podchodzę do tego typu testów z dużą rezerwą. Nie będąc ich uczestnikiem trudno odnieść się do tego jednoznacznie. Postanowiłem, więc sam przetestować szybkość działania Quik Drive. Po przeprowadzonych testach mogę potwierdzić, iż na 100 wkrętów przykręcanych dwoma metodami, Quik Drive zrobił to trzy razy szybciej niż zwykła wkrętarka.

Tak więc, wszyscy ci, którzy cenią sobie czas, a przede wszystkim potrafią przeliczyć go na pieniądze, docenią z pewnością zalety Quik Drive.

Mając do wyboru śrubokręt, wkrętarkę lub Quik Drive z wkrętarką każdy profesjonalista wybierze ten ostatni wariant.

Dariusz Kowalski

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 7 października, 2015

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. praktyk
    piątek, 18 października, 2019

    System automatycznego wkręcania wkrętów Quik Drive przypad mi do gustu i z pewnością nie tylko mnie.Takie nowatorskie urządzenie pozwala na dokładne i szybkie wykonanie prac w budownictwie i warto zakupić takie urządzenie,taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.

Podobne artykuły