Blachy dachowe

Rąbek stojący w ośrodku kształcenia dekarzy w Pruszkowie

Pod nazwą „rąbek stojący” kryje się technologia dachów metalowych i obróbek blaszanych, które wymagają od wykonawcy specjalnych umiejętności. Nie jest to prosta technika – trzeba w niej uwzględnić fizykę dachu, rozszerzalność materiałów i normy związane z montażem obróbek blacharskich. Niezbędne są zdolności manualne, specjalne narzędzia, ale przede wszystkim duża wiedza, związana z technikami łączenia i kształtowania blachy.

W naszym ośrodku od kilkunastu lat realizujemy podstawowe i zaawansowane szkolenia związane z blachą na rąbek stojący. Na stałe do harmonogramu szkoleń wpisujemy tematyki związane z rąbkiem stojącym w blasze tytanowo-cynkowej. Poza programem szkoleń podstawowych i zaawansowanych realizujemy także szkolenia związane z obróbką attyk, dedykowane przede wszystkim (choć nie tylko) wykonawcom dachów płaskich.

Blacha na rąbek stojący tytan-cynk jest to wymagające, ale efektowne i trwałe pokrycie dachowe. Jednak nie spotkamy go w naszym kraju zbyt często. Jeżeli ilość realizacji w tej technice porównamy do ogółu dachów istniejących w Polsce, będzie to na pewno mały procent. Być może dlatego, że choć jest to pokrycie uznawane za szlachetne, bardzo odporne na starzenie, wymaga specjalnych umiejętności, doświadczenia oraz narzędzi. Należy pamiętać także o tym, że jest ono dość drogie i nie każdego inwestora stać na wybór tego rodzaju pokrycia dachowego.
Ze względu na cenę, brak wiedzy na temat krycia dachu blachą tytanowo-cynkową może mieć ogromne konsekwencje finansowe dla wykonawcy, ponieważ materiał ten łatwo zepsuć – to może nieść ze sobą bardzo duże koszty. Poziom skomplikowania, ale też korzyści płynące z umiejętności krycia blachą tytanowo-cynkową powodują, że cena szkoleń w tych technologiach na rynku polskim (i nie tylko) jest dość wysoka. Ośrodek Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie realizuje takie szkolenia wraz z polskim producentem blachy tytanowo-cynkowej, firmą Silesia S.A.

Szkolenia podstawowe dotyczą elementarnych detali, jakie występują na dachu, przy których nauczymy się popularnych technik połączeniowych. To m.in. obróbka komina, okap, kalenica, połączenia poprzeczne czy przełamanie rąbka i wiatrówki. Na szkoleniu zaawansowanym zgłębimy obróbkę lukarny naczółkowej oraz półokrągłej. W zakres tego szkolenia wchodzą też techniki elewacyjne. Szkolenie zaawansowane wymaga wcześniejszych umiejętności lub szkoleń podstawowych, więc jest dedykowane osobom znającym technikę rąbka stojącego. Na szkoleniach podstawowych uczymy się podstaw lutowania blachy płaskiej oraz rynien, a na szkoleniu zaawansowanym są to lutowania po łuku dłuższych elementów. Szkolenie z obróbki attyk dotyczy czapy attyki. Wykonujemy też szkolenie w trzech rodzajach połączeń na rąbek stojący, na tak zwaną wsuwkę oraz metodą łącznika ukrytego z klejeniem enkolitem. Każde takie szkolenie pozwoli wykonawcy nabrać umiejętności manualnych i uzyskać wiedzę, w jaki sposób stosować te materiały i w jaki sposób wykonywać obróbki blacharskie.

Trenerami zatrudnionymi w naszym ośrodku szkoleniowym są dekarze nie z przypadku, a osoby z wieloletnim stażem w wykonywaniu dachów i obróbek w rąbku stojącym. Mistrzowie blacharstwa, tacy jak Tomasz Piestrzyński i Ryszard Bartoszewicz mają duże doświadczenie, a do tego są znani na rynku z umiejętności przekazywania wiedzy. Prowadzimy również support poszkoleniowy. Osoby, które ukończą szkolenie, mają stały kontakt z nami oraz z przedstawicielem producenta. Wiąże się to z pomocą w liczeniu dachu, kosztorysem oraz wsparciem technicznym. Warto zauważyć, że uczestnicy szkoleń otrzymują rabat na narzędzia. Dekarze, którzy decydują się na nasze szkolenia mogą również przyjść z projektem, który będą realizować. Szkolenie wtedy jest dostosowane do ich potrzeb.

Więcej informacji i pełen wykaz szkoleń znaleźć można na stronie: www.szkoleniadekarzy.pl lub pod numerem telefonu 509 447 590

Ośrodek Kształcenia Dekarzy PSD
Arkadiusz Gnat
05-800 Pruszków, ul. Promyka 24/26
mobile: 509 447 590
okd@dekarz.com.pl

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 20 sierpnia, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły