Dachówka ceramiczna

Ręcznie formowane dachówki ceramiczne Heritage

Nie ma wątpliwości co do tego, że ręcznie formowane dachówki ceramiczne Heritage nadadzą budynkowi niepowtarzalnych walorów estetycznych, także na dachach poddawanych renowacji.

Parametry techniczne

Pokrycie tego typu stanowi dachówkę płaską, zakładkową, która jest układana klasycznie tak jak to ma miejsce przy dachówce karpiówce, czyli w łuskę. Wymiary dachówki to 265×165 mm, co daje wydajność wynoszącą 60 szt. /m2. Mały wymiar pojedynczego elementu pozwala na wykonanie skomplikowanych kształtów dachu, takich jak chociażby wieżyczki czy też wole oczka.

Powstały dach ma masę wynoszącą około 75 kg/m2. Minimalny spadek połaci dachu powinien być większy od 35°. Z kolei poniżej tej wartości konieczna jest pełna szczelność pod dachówką. Wentylacja połaci nie jest wymagana z racji wentylacji naturalnej. Na etapie wykonywania konstrukcji pod pokrycie należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie łat w odstępach co 100-110 mm. Dachówka spełnia wymagania normy PN-EU 1304:2013. Przeprowadzono badania mrozoodporności wykonane na 300 cykli. Należy podkreślić, że norma zakłada przeprowadzenie tylko 150 cykli.

Akcesoria

Można powiedzieć, że nie z samej dachówki składa się pokrycie, a więc, istotną rolę odgrywają akcesoria do dachówek Heritage. Szczególną uwagę należy zwrócić na dachówkę koszową oraz dachówkę grzbietową które nadają wyjątkowy styl dachowi. Akcesoria uszczelniane są tradycyjną zaprawą.

Wielu klientów ma wątpliwości przy zastosowaniu zaprawy jako uszczelnienia, bojąc się przyszłych pęknięć i nieszczelności. Jest to jak najbardziej mylne stwierdzenie, bowiem jak wiadomo zaprawy od lat używa się jako uszczelnienia. Jest to zatem sprawdzone i jak najbardziej pewne rozwiązanie. Kluczową rolę odgrywa przy tym prawidłowe wykonanie zaprawy cementowo-wapiennej. Zaprawy używa się do połączeń gąsiorów dachowych oraz przy uszczelnieniu dachówek grzbietowych. Dachówki koszowe układane są z kolei na sucho, klinując się pomiędzy połaciami dachu.

Konsultacje techniczne

Z racji specyfiki pokrycia firma Heritage na etapie inwestycji udziela konsultacji dekarzom. W szczególności chodzi o etap łacenia dachu. Stąd też przedstawiciele firmy dostępni są na budowie z całym pakietem materiałów potrzebnych pod daną realizację. Omawiane są przy tym wszystkie szczegóły realizacji inwestycji.

Szczególną uwagę przywiązuje się do kwestii montażu łat przy koszach oraz grzbietach.
recznie-formowane-dachowki-ceramiczne-heritage_1

Montaż

Wbrew pozorom montaż ręcznie formowanych dachówek ceramicznych Heritage nie jest skomplikowany. Bazuje on niemal na identycznych zasadach jak to ma miejsce w przypadku dachówek zakładkowych. Układanie pokrycia przebiega więc stosunkowoszybko. Mocowanie do połaci wykonuje się co trzecią dachówkę.

Pamiętać należy, że z założenia dachówka Heritage ma nadać dachowi niepowtarzalności i „starości”, a więc nie ma konieczności skupiania się na idealnej linii dachu i połączeń dachówek. Dachówki tego typu same w sobie mają konstrukcję nadającą złudzenie nierówności.

Niejednokrotnie inwestorzy czy też dekarze pytają o porastanie dachówek Heritage mchem z kontekście ich wysokiego poziomu chropowatości. Rzecz jasna jest to naturalne zjawisko i bardzo często stanowi
to zaletę w aspekcie niepowtarzalnych walorów wizualnych. Po kilku latach taki dach idealnie komponuje się z przyrodą, która otacza budynek.

Co ciekawe, zdarzają się zapytania o możliwość zakupu dachówek pokrytych mchem.

Podsumowanie

W ramach podsumowania warto podkreślić, że formowane dachówki ceramiczne Heritage ze względu na swój unikatowy wygląd trudno porównać ze standardowymi pokryciami ceramicznymi. Stąd też dachówki tego typu zazwyczaj trafiają na dachy inwestorów ceniących tradycyjne rozwiązania.

W ciągu ostatnich lat zauważalny jest zdecydowany wzrost zainteresowania pokryciami Heritage. Być może na dachach powiało nudą i inwestorzy mają już dosyć lśniących pokryć dachowych. Coraz częściej poszukuje się rozwiązań niestandardowych i niepowtarzalnych w myśl powiedzenia: „dach to piąta elewacja budynku”.

4.9/5 - (10 głosów)

Data publikacji: 23 maja, 2015

Autor:

4.9/5 - (10 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek K
    czwartek, 19 września, 2019

    Formowane dachówki Heritage są bardzo dobrym rozwiązaniem na pokrycie dachu dla ludzi ceniących sobie oryginalny niepowtarzalny wygląd.Taka innowacyjna dachówka będzie świetnie prezentować się na dachu mojego domu i wkrótce mój dom dzięki niej otrzyma niepowtarzalny wygląd.

  2. Jan
    poniedziałek, 5 kwietnia, 2021

    Dach to 5 elewacja domu i to jest prawda. W dobie gdy każdy chce się jakoś wyróżnić z otoczenia i jednocześnie być trendy dachówka Heritage staje się idealną propozycją. Oryginalny wygląd, niepowtarzalna stylistyka wraz z trwałością i innowacyjnym podejściem do mchu to ważne atutu dla odważnych.

Podobne artykuły