Na rynku

Regionalne Zawody Dekarzy Chudoba 2013 – dach na czas!

11 sierpnia 2013 roku w wiosce znanej każdemu szanującemu się dekarzowi, Chudobie, odbyły się II Regionalne Zawody Dekarzy. Poziom był tak wysoki jak dachy, które zbudowali. I choć udział wzięło 5 profesjonalnych ekip nikt nie dał rady firmie DACHBUD Jarosław Kiełbus z Olesna.

Konkurs jest to szczególny, bo dach musi być zbudowany od podstaw. Organizatorzy przygotowują jedynie drewniane konstrukcje, pełniące role dachowej więźby, którymi zajmują się dalej trzyosobowe ekipy dekarskie. W ciągu 4 godzin muszą oni zamontować folię dachową, rynnę i odwodnienie z dachu; położyć dachówkę z wszystkimi akcesoriami i obić makietę komina płytkami włókno-cementowymi. W ramach zawodów muszą jeszcze po sobie posprzątać, a to też jest sztuka! Zbudowane dachy oceniane są pod względem technicznym (dokładność i poprawność zamontowanych elementów) i estetycznym.

Dlaczego Chudoba?

Chudoba (gm. Lasowice Wielkie) to jedna z opolskich wiosek tematycznych. Projekt wsi tematycznych zaś polega na ożywianiu gospodarki małych miejscowości, znalezienie sposobu na zarabianie tam, gdzie nie dzieje się nic ciekawego. Dla mieszkańców Chudoby takim pomysłem na życie i na biznes stał się fach dekarski. Przy okazji został ich pasją. Firmy dekarskie, które działają na terenie miejscowości słyną w okolicy z profesjonalizmu, dając szansę zatrudnienia około 40 osobom. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj odbywają się zawody w budowaniu dachów. Choć pomysł jest młody, bo to dopiero druga edycja, cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dekarskiej braci oraz producentów materiałów budowlanych, którzy chętnie sponsorują to wydarzenie oraz zasiadają w jury.

Przyjemne z pożytecznym

Zawody dekarskie to nie tylko doskonała promocja rodzimych fachowców i urokliwej wioski, ale też możliwość wykorzystania materiałów budowlanych jako elementów architektury. W tym roku pozyskana dachówka pozwoli na przykrycie wiaty.

Poznajmy zwycięzców:

I miejsce – Dachbud z Olesna, firma Jarosława Kiełbusa. Skład: Jarosław Kiełbus, Lucjan Chmiel, Łukasz Antończak.

II miejsce – Bartyla z Chudoby. Skład: Waldemar Friedrich, Mariusz Poręba, Tomasz Miler.

III miejsce ex aequo > Waści-Dach, Rafał Pielot z Olesna > Pytel-Bud, Jan Pytel z Raszowej > Lan-Dach, firma Cezarego Langnera z Częstochowy.

Serdecznie gratulujemy!

Niestety, specyfika konkursu , z powodów logistycznych, wyklucza zaproszenie więcej niż 5 ekip dekarskich. Na tych zawodach się przecież nie tańczy, tylko buduje dachy!

ASZ

5/5 - (6 votes)

Data publikacji: 19 sierpnia, 2013

Autor:

5/5 - (6 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły