Chemia budowlana

Remmers – profilaktyczna ochrona drewna z Adolit BQ 20 i 30

Pod względem mierzalnych parametrów o czysto technicznym charakterze, dla świeżego drewna największym zagrożeniem są grzyby powodujące zgniliznę. Jest też jednak sfera atrakcyjności i ochrony drewna przed nieestetycznymi przebarwieniami, za które odpowiada sinizna i grzyby pleśniowe. Jej znaczenie jest również duże, gdyż nawet jeśli wszystkie parametry techniczne są spełnione, zdarza się, że z powodu przebarwień wywołanych pleśnią i sinizną, inwestor nie zgadza się na odbiór techniczny. Czy więc wykonawcy inwestycji mogą się przed tym jakoś zabezpieczyć? Dzięki koncentratom z serii Adolit od firmy Remmers już tak.

Za jakością preparatów i koncetratów Adolit stoi Grupa Remmers, której początki sięgają roku 1949. Wówczas to Bernhard Remmers założył swoją firmę w starym garażu. Silna marka firmy była budowana przez 70 lat i dziś wysoka jakość produktów oraz świetne relacje z klientami są znakiem rozpoznawczym tej rodzinnej firmy. Grupa Remmers oferuje dziś ponad 400 systemów produktów do rozwiązywania problemów w budownictwie i zaznacza swoją obecność na wielu zagranicznych rynkach – wśród nich i polskim. Jednym z najdoskonalszych osiągnięć inżynierów z Grupy Remmers są płynne koncentraty Adolit BQ 30 i Adolit BQ 20, które na zasadzie profilaktyki skutecznie chronią drewno przed niszczącymi je grzybami i owadami oraz czasowo – chodzi tu głównie o czas schnięcia materiału – przed sinizną i pleśnią.

Remmers  profilaktyczna ochrona drewna z Adolit BQ 20 i 30

Oba koncentraty to bliźniacze produkty, rozpuszczalne w wodzie i pozbawione metali ciężkich, różniące się zaledwie kilkoma parametrami, z gęstością – a więc i wydajnością – na czele. Producent oferuje je w opakowaniach o różnej objętości, od kanistrów 5-kilogramowych (tylko Adolit BQ 30), poprzez hobboki 30 kg, beczki 120 kg, aż po kontenery o wadze 1100 kg. Podstawowe opcje wykonania to wersje bezbarwne, choć klienci mają tu do wyboru również kolor żółty, brązowy oraz zielony – ale ten zarezerwowano tylko dla Adolitu BQ 20. Obszar zastosowania obu preparatów jest oczywisty: drewno stosowane, zarówno pod dachem, jak i na zewnątrz (klasy użytkowe 1 i 2), w tym drewno statycznie obciążane, na przykład pod zadaszeniami, jak też drewno nie obciążane oraz lite drewno konstrukcyjne, przy czym w każdym z wymienionych przypadków powinno być to drewno nie wchodzące w kontakt z gruntem.

Koncentraty Adolit BQ 20 i 30

Adolit BQ 20 i 30 to koncentraty bardzo wydajne, o niskim stężeniu roztworu, małym zużyciu i krótkim czasie zanurzenia, hamujące procesy korozji m.in. dzięki zawartości czynnych substancji o długoterminowej stabilności. Tymi substancjami są kwas borowy oraz chlorek benzalkoniowy, przy czym w każdym z produktów ich stężenie jest inne: odpowiednio 29,5% i 5,4% dla Adolitu BQ 30 oraz 44,0% i 8% dla Adolitu BQ 20. W wersjach z barwnikami kontrolnymi oba koncentraty zachowują odporność na promieniowanie UV, co ma znaczenie dla drewna użytkowanego na zewnątrz. Niewielkie zużycie obu odmian Adolitu obrazują liczby: 10 gram koncentratu na m2 drewna w przypadku Adolitu BQ 20 i odpowiednio 15 gram koncentratu na m2 drewna w przypadku Adolitu BQ 30 – oczywiście z powodu jego nieco niższego stężenia. Te dane wiążą się też bezpośrednio z parametrem gęstości obu preparatów przy temperaturze 20°C, który przyjmuje wartości 1,15 g/cm3 oraz 1,25 g/cm3 odpowiednio dla Adolitu BQ 30 i BQ 20.

Remmers – profilaktyczna ochrona drewna z Adolit BQ 20 i 30

Przed nałożeniem należy najpierw przygotować wodne roztwory obu środków, osiągając stężenia minimum 7,5% dla Adolitu BQ 30 i co najmniej 5,0% dla Adolitu BQ 20. Jest to dość prosta i szybka czynność, gdyż roztwór z łatwością się homogenizuje już przy krótkim mieszaniu. Podłoże zaś należy oczyścić z wszelkich pyłów, pamiętając, że drewno powinno być docięte na gotowo, a jego wilgotność nie może wynosić poniżej 20%, za wyjątkiem drewna budowlanego, które musi być suszone sztucznie w komorach suszarnianych. Nakładanie koncentratów Adolit może odbywać się poprzez malowanie pędzlem, wałkiem, natrysk (czyli tzw. zraszanie) oraz krótkie zanurzanie i nasączanie – za każdym jednak razem powinno się to odbywać w temperaturach nie niższych niż 5°C. Przepuszczalne podłoże powinno się na czas nakładania zabezpieczać foliami lub plandekami, jednakże optymalnie jest wykonać cały proces na całkowicie nieprzepuszczalnym podłożu, dbając o zapewnienie możliwości odzysku spływającego nadmiaru preparatu.

Po wyschnięciu, co trwa z reguły co najmniej 4 tygodnie (utrwalenie następuje po minimum dwóch dobach), drewno można poddawać dalszej obróbce, najlepiej przy użyciu wskazanych przez producenta farb rozpuszczalnikowych lub wodnych, jednakże pod warunkiem, że schnięcie następowało w pomieszczeniach zadaszonych, które zapewniały brak kontaktu drewna z deszczem. Po zakończeniu pracy wszystkie narzędzia niezwłocznie powinny zostać umyte, zaś resztki brudnej cieczy należy usunąć zgodnie z przepisami, co oznacza zakaz ich wprowadzania do wody, gruntu lub kanalizacji.

Puste opakowania po preparatach Adolit powinny trafić do recyklingu – ich usunięcie poprzez wprowadzenie do strumienia odpadów komunalnych jest zakazane.

Remmers Polska

4.9/5 - (38 votes)

Data publikacji: 8 grudnia, 2019

Autor:

4.9/5 - (38 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. lisek
    poniedziałek, 9 grudnia, 2019

    Aby konstrukcje drewniane mogły nam bezpiecznie służyć długie lata należy zawsze pamiętać o dobrej ochronie drewna i stosować tylko sprawdzone środki ochronne. Na środkach ochrony drewna nie warto oszczędzać w żadnym przypadku ponieważ drewno świeże jest szczególnie narażone na zasinienie oraz grzyby i aby tego uniknąć należy zastosować sprawdzone preparaty Adolit,które gwarantują dobrą konserwację drewna.

  2. Adrian
    poniedziałek, 9 grudnia, 2019

    lepiej zapobiegać, zabezpieczać drewno na długie lata niż za niedługo wymieniać i naprawiać. profilaktyka to najlepsza forma zabezpieczenia przed grzybami, pleśnią i robakami. z pomocą przychodzą takie środki jak od Remmers, dobrze mieć spokój przez wiele lat.

Podobne artykuły