Budownictwo drewniane

Remont elewacji w domu szkieletowym

Elewacje w domu szkieletowym wykonuje się z drewna lub paneli z tworzywa sztucznego (siding). Jest to też fasada z domu z bali drewnianych. Każda z nich narażona jest na uszkodzenie, a nawet zniszczenie. Dlatego niezbędne jest okresowe dokonywanie ich przeglądu i w razie konieczności – naprawa.

Elewacja drewniana

Drewniane elewacje wykonane są na ogół z pośledniejszych, tańszych gatunków drewna, które są wrażliwe na działanie wielu szkodliwych czynników, jak wilgoć, szkodniki, promienie UV czy grzyby. W zależności od rodzaju uszkodzenia przeprowadza się różne prace konserwatorskie.

Jeżeli drewno jest nieodpowiednio zakonserwowane, może ściemnieć lub wypłowieć. Można  odzyskać dawny kolor, nanosząc na drewno jeden ze specjalnych preparatów, dostępnych w sprzedaży, a następnie utrwalić lakierem bezbarwnym. Innym sposobem jest oszlifowanie elewacji i położenie na niej lakierobejcy, która zmieni jej kolor, ale dobrze ją zabezpieczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest impregnat dekoracyjny, który dodatkowo uodparnia na grzyby i owady.

Na złuszczający się lakier nie ma innej rady, jak szlifowanie. Po nim należy elewację odpylić, przetrzeć wilgotną ściereczką a następnie pokryć lakierem, lakierobejcą lub impregnatem. Natomiast pleśni nie trzeba szlifować, wystarczy ją zdjąć za pomocą szmatki i preparatu grzybobójczego. Po tym zabiegu można zastosować impregnat zabezpieczający przed pleśnią.

Grzyb jest zagrożeniem, kiedy dom stoi w zacienionym i nieprzewiewnym miejscu, narażonym na działanie wilgoci. Rozwinie się, jeżeli choć jeden element drewniany był zakażony. Niestety, drewna zaatakowanego przez grzyb nie da się uratować. Trzeba je usunąć i najlepiej spalić, a oprócz tego, przed uzupełnieniem ubytków, drewno, które otaczało zagrzybiony element, należy profilaktycznie zabezpieczyć preparatem grzybobójczym.

Larwy owadów, najczęściej korników, pozostawiają charakterystyczne otwory, poza tym ich obecność da się usłyszeć (chrobotanie). Wprawdzie w handlu są dostępne preparaty do dezynsekcji, za pomocą których można się pozbyć larw samodzielnie, jednak znacznie lepszym wyjściem jest wezwanie firmy, która wykona zabieg dezynsekcji profesjonalnie i bez narażenia domowników na zatrucie. Wcześniej warto zbadać, czy uszkodzenia nie spowodowały np. osłabienia konstrukcji – jest to ważne w przypadku domu z bali drewnianych. Po skutecznym zabiegu dezynsekcji drewno należy oszlifować i zakonserwować impregnatem uodparniającym na owady.

Szpary i ubytki po sękach najlepiej załatać kitem wyprodukowanym na bazie pyłu drzewnego. Kit w różnych wersjach kolorystycznych można kupić w sklepach z materiałami budowlanymi.

Konserwacja i remont sidingu

Przy elewacjach z PCV zasadą jest, aby nie dokonywać żadnych napraw przy temperaturze poniżej zera, ze względu na kruchość i skłonność do pękania tworzywa, np. podczas przybijania.

Popękany panel można naprawić, ale warto ocenić, co będzie bardziej opłacalne i mniej pracochłonne. Może się bowiem zdarzyć, że łatwiej i taniej będzie wymienić cały panel. Nie należy oszczędzać na materiale, gdyż naprawa, zwłaszcza większego uszkodzenia, może okazać się nietrwała. Natomiast płytkie pęknięcie można z łatwością skleić, nie zdejmując panelu. Wystarczy unieść jeden z brzegów pęknięcia i zaaplikować klej polimerowy lub szpachlówkę chemoutwardzalną, a następnie dobrze docisnąć brzegi.

Zarówno przed przystąpieniem do naprawy, jak i po jej wykonaniu, elewację należy umyć wodą z detergentem; oprócz aspektu higienicznego zabieg ten ma znaczenie estetyczne – częściowo niweluje różnicę kolorów pomiędzy starymi a nowymi panelami. Siding z PCV można też pomalować farbą akrylową po wcześniejszym jego przetarciu drobnoziarnistym papierem ściernym w celu uzyskania lepszej przyczepności farby.

Mycie sidingu należy rozpocząć od spłukania z niego luźniejszych zabrudzeń, które zejdą pod wpływem strumienia wody. Następnie nanosi się detergent i czyści się elewację za pomocą szczotki, po czym spłukuje się dokładnie wodą. W razie potrzeby zabieg powtarza się. Czyszczenie całej elewacji warto powierzyć specjalistycznej firmie, która wykona je z użyciem profesjonalnego sprzętu i środków czyszczących.

Decydując się na samodzielne czyszczenie każdego rodzaju paneli (PCV, drewnianych bądź blaszanych) należy pamiętać, że wełna mineralna, znajdująca się pod nimi, nie powinna mieć kontaktu z wodą. Dlatego paneli nie należy myć „pod włos” i zbyt silnym strumieniem wody.

 

Autor: Tomasz Nowacki, Gruz- Alibaba.

4.9/5 - (49 votes)

Data publikacji: 18 grudnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (49 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krystian
    wtorek, 25 grudnia, 2018

    Mycie czy konserwacja elewacji drewnianej czy plastikowej nie wydaje się zbyt skomplikowane. Drewno ładnie wygląda ale jest mniej trwałe, plastik może trwalszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Przy dużych powierzchniach to lepiej kogoś wynająć co wyczyści porządnie elewacje.

  2. kos
    niedziela, 13 stycznia, 2019

    Każdy dom z elewacją drewnianą jak i z PCV po kilkudziesięciu latach użytkowania wymaga nie tylko konserwacji ale także remontu.Takie prace remontowe elewacji raczej warto zlecić fachowcom.remont elewacji drewnianych jest bardziej pracochłonny i wymaga większej fachowej wiedzy aby dom mógł odzyskać dawny blask.

Podobne artykuły