Realizacje

Renesans tradycyjny, czyli wielofunkcyjny budynek

Pięć gmin położonych pomiędzy górami Jura a Mount Salève w Departamencie Savoie we Francji postanowiło wybudować obiekt, w którym mieściłby się żłobek, stołówka i dwa mieszkania pracownicze. Zadanie nie było łatwe, głównie z uwagi na wybrany do tego projektu teren, znajdujący się w wykazie obszarów zabytkowych. Jednak dzięki zaangażowaniu projektanta i wykonawcy dachu, mimo trudnych warunków pogodowych, cel udało się osiągnąć.

Ze względu na wartość historyczną okolicy projekt musiał spełnić określone normy i oraz uzyskać zgodę Architekta Budynków Francji (ABF). Wybrano projekt Enri Chabala, który sprostał wszystkim wymogom.

Przyjazna architektura

Projektant skupił się przede wszystkim na zapewnieniu wygodnych warunków życia domownikom, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Świadczą o tym – między innymi – szerokie korytarze, w których rodzice, dzieci i personel mogą się swobodnie mijać. Pod dachem zaplanowano nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych.

Funkcjonalność budynku

Z uwagi na ograniczenia, jakim podlegają inwestycje na terenach zabytkowych, projekt musiał być prosty i przejrzysty. Najważniejsze – żłobek i stołówka, umieszczono w jednym budynku. Z kolei przedstawiciele klientów (pod przewodnictwem pani Lamouille) zdecydowali, że pod wysokim dachem powstaną pokoje dla pracowników. Było to dobre rozwiązanie, ponieważ w okolicy brakuje mieszkań.

Olśniewający dach

Od strony ulicy w dachu znajdują się spiczaste okna mansardowe, a z placu zabaw widać świetliki. Budynek ma też duże, zadaszone balkony z widokiem na Jurę i Mount Salève. Z kolei niezamieszkałe poddasze w drugim skrzydle jest węższe i niższe. Od frontu można zobaczyć jak dużą przestrzeń zajmują stołówki.

Prostotę projektu podkreślają, użyte w dużej ilości, płaskie dachówki ceramiczne Actua. Okna mansardowe i kosze wykończono za pomocą patynowanej, uwydatniającej rozmiary dachu miedzi, a narożne krokwie ozdobiono tradycyjnymi słupkami.

Wygląd i jakość

Klienci obstawali przy nowocześnie wyglądającej dachówce ceramicznej Actua, której kolor zmienia się w zależności od pory dnia i intensywności światła. Wybór ten spotkał się z uznaniem wykonawcy dachu, który podkreślał jakość materiału, zwłaszcza, że prace były często wykonywane przy złej pogodzie i w bardzo niskich temperaturach.

Renesans tradycyjny, czyli wielofunkcyjny budynek
Renesans tradycyjny, czyli wielofunkcyjny budynek
Renesans tradycyjny, czyli wielofunkcyjny budynek

Projekt: Budynek wielofunkcyjny, Neydens (Francja)
Klient: Związek gmin
Projektant: Enri Chabal, Grenoble
Wykonawca dachu: Didier Roux, Magland
Dachówka ceramiczna: Koramic Migeon Actua, wielobarwna

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 3 kwietnia, 2013

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Albin
    piątek, 15 listopada, 2019

    Idea godna pozazdroszczenia. U nas nikt nie dba aby zachować spójną estetykę z poszanowaniem historii. A tutaj proszę zbudowano potrzebny budynek tak aby zaspokoić potrzeby jego użytkowników a jednocześnie spełnić wymogi formalne dla tej lokalizacji (historyczne podobieństwo). A dodatkowo dbałość o estetykę – odpowiednio dobrana dachówka ceramiczna nie zakłóca widoku całości panoramy okolicy. Super sprawa.

  2. Gosia
    niedziela, 27 września, 2020

    Ciekawy pomysł połączenia wielu różnych funkcji w jednym budynku. Na pewno nie było to proste, ale jednak się udało ze względu na to, że szukano prostoty i przejrzystości.

Podobne artykuły