Dachówka ceramiczna

Rodzaje dachówek ceramicznych. Przewodnik po pokryciach dachowych

Dachówki ceramiczne to tradycyjne pokrycie dachowe o najwyższych parametrach użytkowych. Wykończenie to jest dostępne w szerokiej gamie form i kolorów, dzięki czemu może być z łatwością dopasowane do ogólnej stylistyki budynku.

Charakterystyka dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne to tradycyjne wykończenie dachowe. Elementy te są wytwarzane z gliny. Technologia produkcji dachówek ceramicznych polega na wypaleniu elementów w piecu. Temperatura produkcyjna oscyluje wokół 1000°C. Dzięki składowi masy oraz technologii wytwarzania gotowe elementy pokryciowe charakteryzują się znaczną sztywnością i odpornością na pękanie. Dachówka ceramiczna nie jest także nasiąkliwa oraz nie zmienia swoich parametrów na skutek działania cykli zamrażania i rozmrażania. Ceramika dachowa jest również w pełni odporna na korozję chemiczną i biologiczną.

Rodzaje dachówek ceramicznych

Podział dachówek ceramicznych dotyczy przede wszystkim ich kształtu i rozmiaru. Z tego względu można wyróżnić kilka ich rodzajów.

  • Dachówki nowoczesne – duże płaskie elementy o prostokątnym kształcie rzutu, które zapewniają wrażenie płaskich i gładkich połaci. Ze względu na duży rozmiar, dachówki te są polecane na duże płaszczyzny. Bardzo dobrze prezentują się na prostych dachach wieńczących budynki w stylu nowoczesnej stodoły. W tej grupie znajduje się także nowa odsłona tradycyjnych karpiówek o prostym kształcie (bez klasycznego dolnego wyoblenia).
  • Dachówki uniwersalne – eleganckie dachówki z falistym przetłoczeniem w nowoczesnym wydaniu, które znajdują zastosowanie zarówno w nowych, jak i remontowanych lub poddawanych renowacji budynkach.
  • Dachówki klasyczne – dachówki o ponadczasowej, tradycyjnej formie nawiązujące do tradycyjnych esówek (holenderek). W tej grupie znajdują się także elementy o bardziej płaskiej formie z wyrazistszym, ostrym przetłoczeniem – tzw. dachówki suwakowe.
  • Dachówki tradycyjne – nawiązujące do stosowanych od wieków historycznych dachówek – marsylek, karpiówek, mnichów-mniszek oraz esówek sinus.
  • Dachówki romańskie – elementy łączące nowoczesność dachówek listwowych z klasyczną formą esówek.

Dachówki ceramiczne są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Wykończenie to może być utrzymane w odcieniach czerwieni, brązu i pomarańczy, ale równie dobrze uderzać w bardziej stonowane barwy szarości i czerń.

Dachówki ceramiczne mogą mieć formę matową, półmatową lub w pełnym połysku. Dwa pierwsze sposoby wykończenia powierzchni są możliwe do osiągnięcia przez zastosowanie jako powłoki szlachetnych glinek (angob). W trzecim przypadku warstwa wykończeniowa zazwyczaj ma formę glazury. Obie technologie wykończenia zapewniają trwały efekt. Dzięki temu, że powłoki są nanoszone jeszcze przed wypaleniem elementów, nie ma prawdopodobieństwa ich łuszczenia nawet po wielu sezonach eksploatacji i ekspozycji na warunki środowiskowe.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 25 listopada, 2024

Autor:

5/5 - (1 vote)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły