Fotowoltaika

Rodzaje i parametry ogniw fotowoltaicznych

Na pierwszy rzut oka nie tak łatwo odróżnić panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają jednak ciepła, lecz prąd.

Mimo iż nie zdajemy sobie z tego sprawy, moduły fotowoltaiczne, popularnie nazywane też bateriami słonecznymi lub PV, spotykamy na co dzień, jadąc autobusem czy samochodem. Służą one bowiem do oświetlania znaków i tablic informacyjnych przy drogach, przejść dla pieszych, a także do zasilania parkometrów i lamp ulicznych.

Coraz częściej można je również zobaczyć na dachach domów jedno- i wielorodzinnych, na dachach hal czy elewacjach biurowców. Spotyka się je również tam, gdzie trudno doprowadzić sieć elektryczną lub jest to mało opłacalne – na przykład we wsiach położonych wysoko w górach.

Wytworzony przez panele fotowoltaiczne prąd z promieniowania słonecznego może zostać wykorzystany zarówno do zasilenia oświetlenia, jak i lodówki, pralki bądź telewizora. Ogniwa o niewielkiej mocy stosowane są także w lampach ogrodowych.

Największą sprawność panele osiągają od kwietnia do sierpnia, natomiast jesienią i zimą w czasie pochmurnych dni ich wydajność spada o 30%.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych najczęściej stosowany jest krzem. Zależnie od tego, w jakiej postaci pierwiastek ten jest wykorzystywany, do wyboru mamy różne rodzaje ogniw.

Ogniwa amorficzne powstają z bezpostaciowego, niewykrystalizowanego krzemu, mają niską sprawność, która wynosi 6-10%, ale są najtańsze. Można z nich budować elastyczne lub transparentne moduły, z których ostatnie znajdują szerokie zastosowanie jako elementy zintegrowane, na przykład na fasadach, daszkach i balustradach budynków użyteczności publicznej.

Ogniwa polikrystaliczne wykonywane są z wykrystalizowanego krzemu (zazwyczaj mają niebieskawy odcień), ich sprawność waha się między 14 a 18%. Cena modułów nie jest wygórowana, dlatego są najczęściej stosowane w instalacjach montowanych w domach jednorodzinnych. Zdaniem wielu fachowców w polskich warunkach są najbardziej optymalne.

Ogniwa monokrystaliczne produkowane są z pojedynczego dużego kryształu krzemu, pociętego na cienkie płytki. Wyróżniają się długą żywotnością oraz wysoką sprawnością, czyli możliwością przetworzenia światła słonecznego w energię elektryczną, która wynosi 17-22%. Ogniwa te są niestety dość drogie, więc mimo ich wyższej sprawności niż pozostałych typów, poniesione na nie nakłady nie zwrócą się nam szybko.

Ważne parametry

W kartach katalogowych producenci oprócz sprawności modułu fotowoltaicznego podają następujące parametry:
• moc w pick-u, czyli w szczycie zapisywaną symbolem Wp. Parametr ten określa, jaką moc w watach może osiągnąć panel w najbardziej sprzyjających warunkach. Moc ta niestety, wraz z upływem czasu spada – około 0,5% rocznie. Moc modułów oferowanych w sprzedaży (o powierzchni od 0,3 do 1,5 m2) wynosi od 30 do 300 Wp.
• tolerancja mocy – wielkość oznaczająca, że deklarowana moc modułu fotowoltaicznego w określonych warunkach nie będzie nigdy niższa. W praktyce jej wartość powinna być dodatnia i wahać się między 0 a 5%.

W opisie modułu podawany jest również zakres wartości temperatury, w jakich może on pracować, oraz jego waga i wymiary.

Uwaga: mimo że wielkości modułów w poszczególnych firmach są zbliżone, to zarówno ich grubość, jak i szerokość oraz długość nie są ujednolicone.

4.7/5 - (17 votes)

Data publikacji: 28 października, 2014

Autor:

4.7/5 - (17 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kowalowa
    czwartek, 24 stycznia, 2019

    No to dla mnie ciekawostka.Myślałam,że panele słoneczne wytwarzają prąd.Z artykułu sie dowiedziałam,że to panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd.Nigdy nie słyszałam o czymś takim.

  2. Radek B.
    czwartek, 7 lutego, 2019

    Na co dzień korzystam z ogniw niewielkiej mocy, które znajdują się w oświetleniu ogrodowym. To super sprawa. Teraz czas przejść na kolejny etap, tym bardziej, iż ceny energii nieustnie rosną. Miejsce na dachu na panele jest, fachowiec zaproszony to teraz czekam na szczegóły. Dzięki artykułowi sprawdzę parametry proponowanych paneli.

Podobne artykuły