Warsztat

Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Na rynku można spotkać wiele śrub o różnym gwincie, kształcie łba, gnieździe, długości itp., wykonanych z odmiennych materiałów. Trwałość połączenia gwarantuje jedynie wybór odpowiedniej śruby oraz spełnienie przez nią wszystkich właściwości, o których informuje norma.

Zastosowanie śrub

Zróżnicowanie śrub powoduje, że znajdują one wszechstronne zastosowanie. Spotkać je można zarówno w przemyśle, jak i rzemiośle oraz gospodarstwie domowym. Praktycznie nie znajdzie się chyba przedmiotu wykonanego z drewna lub metalu, składającego się z kilku elementów, który nie zawierałby chociaż jednej śruby. Więcej informacji dotyczących zastosowania śrub można znaleźć w artykule„Śruby calowe – zastosowanie”.

Normy dotyczące śrub

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju i dobrej jakości śruby daje gwarancję trwałego, silnego połączenia na wiele lat. Z tego też powodu produkowane śruby muszą podlegać odpowiednim normom. W naszym rodzimym kraju obowiązuje na przykład Polska Norma – PN, ustalona przez Polski Komitet Normalizacyjny, jednak prawo dopuszcza do handlu również normy DIN (Deutsches Institut fur Normung) oraz ISO. Ta ostatnia, najbardziej znana na całym świecie, jest powszechną normą wprowadzoną przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Normy dokładnie określają kształt śruby – skok gwintu, rodzaj łba, zastosowane gniazdo itp. Dzięki wszystkim tym uregulowaniom zyskuje się gwarancję stosowania towaru odpowiedniej jakości – trwałego i niezawodnego. Właściwie przy zakupie każdego produktu należałoby zwrócić uwagę, czy odpowiada on normom i posiada certyfikaty gwarantujące jakość oraz bezpieczeństwo użytkowania go. Dotyczy to w szczególności materiałów budowlanych i narzędzi.

Kiedy stosuje się konwersję norm?

Problem z konwersją norm pojawia się w przypadku zakupu śrub o konkretnej normie, np. PN, a w sklepie, czy hurtowni jest ona oznaczona normą DIN lub ISO. Z pomocą przychodzi wówczas tabela, w której znaleźć można odpowiedniki i zamienniki poszczególnych norm. Konwersja została specjalnie opracowana – tak, aby ujednolicić i ułatwić obrót produktów posiadających różne normy. W renomowanych sklepach i hurtowniach metalowych przy każdym produkcie podane są wszystkie trzy normy obowiązujące w naszym kraju, co znacznie ułatwia i przyspiesza zakupy, a ponadto wyklucza możliwość pomyłki i daje gwarancję nabycia odpowiednich śrub. Przykładem może tutaj być firma Stalmut. Na stronie internetowej stalmut.pl można znaleźć bardzo bogatą ofertę śrub i innych łączników oraz narzędzi stosowanych w budownictwie, spełniających wymagane normy.

Zakupy w sklepach internetowych, cieszących się dobrą opinią wśród klientów, warto również robić ze względów ekonomicznych, ponieważ często oferują one konkurencyjne ceny artykułów.

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 5 czerwca, 2018

Autor:

5/5 - (10 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły