Elektronarzędzia

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Przedsiębiorstwo Mafell, którego wyroby cieszą się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców, z dekarzami, cieślami i stolarzami na czele, właśnie odświeżyło ofertę swoich akumulatorowych wiertarko-wkrętarek. Obecnie na ofertę tego giganta składają się trzy modele, przy czym dwa z nich występują w dwóch różnych wersjach wyposażeniowych. Oba też oparte zostały na wspólnym koncepcie, a główna różnica między nimi polega na obecności mechanizmu udarowego w jednej z nich. Trzeci model jest osobnym i bardziej kompaktowym projektem dla prac montażowo-wykończeniowych, doskonale uzupełniającym katalog tych urządzeń.

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Zgrabna wiertarko-wkrętarka oznaczona symbolem A 10 M i dostarczana przez Mafell w specjalnym systenerze, to narzędzie oferujące ogromną ergonomię i wygodę obsługi oraz wręcz fantastyczną relację między mocą i wagą, która wynosi zaledwie 0,8 kg wraz z przyłączonym akumulatorem.
A 10 M to wymarzona wiertarko-wkrętarka do prac wykończeniowych, wyposażona w uchwyt mocujący Ø10 mm i 2 akumulatory Li-Ion o pojemnościach 2,2 Ah i 4,3 Ah dysponujące prądem o napięciu 10,8 V. Narzędzie posiada dwa biegi – jeden przeznaczony głównie do wkręcania (maksymalna prędkość 360 obr./min.), zaś drugi przystosowany do wkręcania (maksymalna prędkość 1400 obr./min.) – na których osiąga momenty obrotowe na poziomie 17 i 34 Nm (miękki i twardy).

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Maksymalna średnica wiercenia tym narzędziem w drewnie to 22 mm, zaś w metalu można nim wiercić w zakresie do 10 mm – oczywiście po przełączeniu urządzenia na drugi bieg. O wyjątkowości A 10 M świadczy m.in. beznarzędziowy i szybkomocujący system wymiany uchwytów wiertarskich i osprzętu, co skutkuje błyskawicznym przezbrajaniem się i przechodzeniem od funkcji wiercenia do funkcji wkręcania, którą można uskuteczniać również bez uchwytu, po prostu mocując bity bezpośrednio na wrzecionie. Co więcej – wszystkie te funkcje można realizować również przy zastosowaniu nasadki kątowej 90°, co przy pracach montażowych w ciasnych przestrzeniach stanowi nieoceniony atrybut narzędzia. Na wyróżnienie zasługuje również stały elektroniczny system monitorowania ogniw w trakcie szybkiego ładowania, co oznacza nadzór układu elektronicznego nad temperaturą poszczególnych ogniw, ich chłodzeniem i bieżącym poziomem naładowania. Co więcej, producent zaimplementował system ochrony ogniw przed uszkodzeniami mechanicznymi, co dodatkowo zwiększa żywotność akumulatorów.

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Duże wiertarko-wkrętareki MAFELL

Modele A 18 M bl oraz bliźniaczy ASB 18 M bl to duże wiertarko-wkrętarki, z których ta druga wyposażona została w funkcję udaru. Oba oferowane są w dwóch wersjach wyposażeniowych: bogatej MidiMAX spakowanej w klasycznym systenerze oraz uboższej o ładowarkę i baterie wersji PURE, spakowanej w duży systener oznaczony symbolem T-MAX. Uchwyty wiertarskie wkrętarek A 18 M bl i ASB 18 M bl cechują się średnicą 13 mm i wykonane zostały w systemie opisanym przy A 10 M, co oznacza ich beznarzędziowy i błyskawiczny demontaż oraz przezbrojenie narzędzia do dowolnie wybranej funkcji. Obie wkrętarki dysponują dwoma biegami o maksymalnych prędkościach obrotowych na poziomach 600 obr./min. oraz – tu na szczególną uwagę zasługuje bieg drugi – aż 2050 obr./min. Maksymalne średnice wiercenia w drewnie i metalu to odpowiednio 50 mm i 13 mm, zaś maksymalny moment obrotowy obu wiertarko-wkrętarek został zmierzony na poziomie 44 Nm (miękki) i 90 Nm (twardy), co osiągnięto dzięki zastosowaniu bezszczotkowych silników zasilanych prądem z akumulatorów Li-Ion 18V i 2 akumulatorów 4,0 Ah. Dostępne są również akumulatory o większej pojemności 5,5 Ah.
Co ciekawe, mimo tak dużej pojemności akumulatorów, narzędzia ważą wraz z nimi zaledwie 1,8 kg. Dysponując identycznym jak w modelu A 10 M systemem kontroli ogniw podczas ładowania baterii oraz zapewniając duży zakres momentu obrotowego, oba narzędzia sprawdzają się na placach budowy i przy wszelkich obciążających zadaniach.

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Model ASB 18 M bl dzięki funkcji pracy udarowej z momentem impulsowym na poziomie 49 Nm i częstotliwością udaru na poziomie 38,950 1/min. jest szczególnie polecany do prac określanych mianem „Heavy Duty” czyli wyjątkowo trudnych i wymagających. Niezależnie jednak po które narzędzie sięgnie fachowiec, zawsze może swoją wiertarko-wkrętarkę umocować na pasku od spodni dzięki praktycznemu dwustronnie zapinanemu klipsowi.

Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu
Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu
Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu
Rodzina wiertarko-wkrętarek MAFELL w nowym wydaniu

Podsumowanie

Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”, co opisane powyżej narzędzia udowadniają na każdym kroku. I choć wyroby tego producenta nie należą do najtańszych, to jednak ich jakość i osiągi w relacji do ceny, stanowią ogromną wartość dodaną, docenioną przez tysiące użytkowników.

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
mafell@mafell.pl


Data publikacji: 5 marca, 2022

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły