Rolety, żaluzje i markizy

Rolety w oknach dachowych – dobry klimat na poddaszu

Okna dachowe dostarczają do wnętrz więcej światła niż okna tradycyjne. Jednak to co jest plusem zimą, latem stać się może minusem. Dlatego warto w oknach połaciowych zainstalować akcesoria, które pozwolą kontrolować dopływ światła. Idealnym wyborem są rolety – zarówno te zewnętrzne, jak i montowane w pomieszczeniach.

Okna dachowe nadają wnętrzom niepowtarzalny klimat. Wpuszczają do nich światło, słońce, otwierają dom na niebo. Cudownie jest móc patrzeć w przestworza, gdy się budzimy i zasypiamy. Jednak niezbyt miło jest latem być budzonym przez intensywne światło lub słońce. Warto jest móc kontrolować dopływ światła słonecznego, zwłaszcza na poddaszu z oknami umieszczonymi na zachód i południe. Tak ulokowane okna co prawda nie będą przyczyną przedwczesnej pobudki, ale latem mogą być przyczyną nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń. Także na to najlepszym lekarstwem mogą być rolety.

Kontrola zewnętrzna

Rolety zewnętrzne do okien dachowych mają wiele zalet – latem są doskonałe w ograniczaniu dopływu światła do pomieszczeń. Przez cały rok chronią także przed hałasem oraz – w chłodniejszych okresach roku – przed zbytnim wychłodzeniem pomieszczenia na skutek silnego wiatru, ulewnego deszczu czy śniegu zalegającego na oknie. Są więc bardzo uniwersalne. Chronią też dom przed włamaniem. Rolety zewnętrzne można obsługiwać manualnie – to rozwiązanie sprawdzi się, gdy w pomieszczeniu mamy 1-2 okna umieszczone na wygodnej wysokości. Gdy nasze okna dachowe ulokowane są wysoko w połaci dachu – rolety można obsługiwać za pomocą elektrycznego sterowania. Tu do wybory jest także kilka opcji – może to być sterowanie elektryczne za pomocą przycisku umieszczonego w pobliżu okna albo sterowani zdalne – na pilota. Pilotem można zazwyczaj obsługiwać kilka okien – co bardzo zwiększa komfort użytkowania. Elektryczne sterowanie roletami zewnętrznymi wymaga jednak doprowadzenia prądu w pobliże okna. Gdy to niemożliwe – można sięgnąć po alternatywę – zdrową, tanią i ekologiczną, czyli zasilanie solarne. Wtedy na rolecie zamontowany jest panel solarny, który gwarantuje zasilanie rolety. Taką roletę obsługiwać można również za pomocą pilota, jednak to rozwiązanie ma zazwyczaj minus – obowiązuje tu zasada – jeden pilot, jedno okno. Warto wspomnieć, że na wypadek braku zasilania producenci oferuję wyposażenie rolet w dodatkową możliwość obsługi manualnej.

Czy rolety zewnętrzne mają minusy?

Poza ceną, która na etapie wykańczania nowego domu może okazać się trudną do przebycia przeszkodą, ich minusem jest to, że naprawdę nie wpuszczają do pomieszczeń światła dziennego. Jeśli więc zdecydujemy się latem na zaciemnianie pomieszczenia przed długie godzinny – ucierpią na tym na pewno rośliny pokojowe.

Rolety w oknach dachowych – dobry klimat na poddaszu.

Rolety w oknach dachowych – dobry klimat na poddaszu.

Kontrola wewnętrzna – od dekorowania do zaciemniania

Rolety wewnętrzne do okien dachowych to akcesoria, wśród których z pewnością można znaleźć takie, które w pełni odpowiadają na potrzeby użytkowników. Producenci okien połaciowych oferują rolety od zapewniających prywatność, ale nie zatrzymujących całego światła po takie, dzięki którym pomieszczenie zostanie całkowicie zaciemnione. Rolety do okien dachowych mogą pełnić funkcje dekoracyjne – ich wzornictwo odpowiada na na najnowsze trendy. Dotyczy to także rolet przeznaczonych do pokojów maluchów – znajdziemy wśród nich akcesoria przedstawiające na przykład ulubionych bohaterów bajek czy filmów.

Rolety zapewniające prywatność idealnie sprawdzą się w salonie, gabinecie czy w innych wnętrzach, gdzie potrzebna jest prywatność i praktyczne rozwiązanie, które zapewnia ochronę. Materiał przepuszczający światło podkreśla charakter wnętrza i wzbogaca je o przepiękne efekty świetlne. Rolety przyciemniające nie zatrzymują światła w 100%, ale doskonale sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziecięcych, gdzie kompletna ciemność jest niepożądana. Zazwyczaj mają przystępną cenę i są proste w montażu i obsłudze.
Rolety zaciemniające to w zakresie funkcjonalności bliskie „krewne” rolet zewnętrznych.

Zapewniają 100% zaciemnienia zarówno w dzień, jak i w nocy. Aluminiowa powłoka na wewnętrznej stronie rolety odbija promienie słoneczne latem, a zimą utrzymuje ciepło wewnątrz pomieszczeń. Chronią więc wnętrze przed skrajnymi temperaturami na zewnątrz. Roleta tego typu ma wąskie, aluminiowe prowadnice, co zapewnia idealne dopasowanie i umożliwia zatrzymanie jej w dowolnym miejscu okna. Rolety wewnętrzne zazwyczaj obsługuje się manualnie, ale gdy zainstalowane są na oknach umiejscowionych w trudno dostępnym miejscu, można je wyposażyć z zasilanie elektryczne i zdalne sterowanie za pomocą pilota – mechanizmy działają identycznie, jak w przypadku rolet zewnętrznych.
Podobnie też można zdecydować się na rolety wewnętrzne zasilane energią słoneczną – rozwiązanie ekologiczne i nie wymagające nieoprowadzenia prądu w pobliże okna.
Wielość wzorów i kolorów rolet, duży wybór faktur, możliwość dopasowania rolety do wystroju wnętrza, własnych upodobań to zalety tego rozwiązania. Jeśli więc inwestor nie zamierza zainstalować rolet zewnętrznych – większość ich funkcji mogą przejąć rolety wewnętrzne, tańsze, o prostszym montażu. Nie są one co prawda w stanie chronić wnętrza przed hałasem czy włamywaczami, ale i tak są godnym polecenia rozwiązaniem.

WAŻNE
Jeśli w momencie instalowania okien dachowych inwestora nie stać na zainstalowanie rolet zewnętrznych na okna połaciowe – a ma to w dalszych planach, warto by pomyślał o doprowadzenie energii elektrycznej w pobliże okna. Z czasem będzie mógł bezproblemowo zainstalować rolety unikając niepotrzebnego mini remontu, związanego z pruciem ścian.

4.8/5 - (14 votes)

Data publikacji: 24 lipca, 2016

Autor:

4.8/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Agata
  niedziela, 27 maja, 2018

  Montaż rolet jest myślę, niezbędnym dodatkiem do okien dachowych, przydatnym szczególnie latem aby chronić przed dużym nagrzewaniem pomieszczeń. Wybór rolet jest jednak ogromny i ciężko jest się zdecydować. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem są rolety wewnętrzne, które można samemu zamontować, i są też prostsze w obsłudze. Takie rolety mogą też uatrakcyjnić wnętrze naszego pomieszczenia.

 2. Jacek
  czwartek, 31 maja, 2018

  Posiadam okna dachowe i przymierzam się do zamontowania do nich rolet ,jeszcze nie zdecydowałem czy będą to rolety zewnętrzne,czy wewnętrzne.Wyboru dokonam jeszcze tego lata i po konsultacjach z wykonawcą zainstaluję rolety najbardziej mi odpowiadające.

 3. Kinga
  czwartek, 31 maja, 2018

  Rolety to jest najlepsze co producenci mogli wymyślić. Nie wyobrażam sobie okna bez rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Obie opcje są warte. Ja u siebie zamontowałam obie i jestem bardzo zadowolona.

 4. Mirek
  czwartek, 31 maja, 2018

  To że okna dachowe tworzą ładny klimat , to pomysł rolet jest rewelacyjny . Tak w oknach domów jak i na poddaszu spełniają swoje zalety. Nie mam poddasza , ale w sypialni czy w innym pomieszczeniu sprawdzają sie super

 5. Bandit
  wtorek, 24 maja, 2022

  U siebie mam rolety od firmy Roltex z Wrocławia i jestem z nich zadowolony – ładnie wyglądają i są bardzo solidnie wykonane.

Podobne artykuły