Na rynku

Rozbudowa fabryki VELUX w Namysłowie

10 maja 2016 odbyło się uroczyste otwarcie nowej części fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie. Zakład od lat dynamicznie się rozwija i jest największym producentem oraz pracodawcą w regionie. Zakończona inwestycja wpłynie przede wszystkim na poprawę efektywności produkcji.

Dzięki nowej inwestycji powierzchnia produkcyjno-magazynowa fabryki VELUX zwiększyła się o 4 260 m². Obecnie obejmująca 9 hal fabryka liczy ponad 67 tysięcy m² i jest największym zakładem produkcyjnym w Namysłowie. Specjalizuje się w produkcji okien drewniano-poliuretanowych i kołnierzy aluminiowych. Nowa hala umiejscowiona została koło dwóch linii montażu, co było decyzją strategiczną, związaną z rozwojem produkcji i usprawnieniem procesu logistyki komponentów.

Przyszłość naszego zakładu jest równoznaczna ze wzrostem ilości produkowanych towarów, a także kompleksowości produkcji, co oznacza bardziej zaawansowane produkty, a także mniejsze serie produkcyjne – komentuje dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie Jørgen M. Laursen. To główne powody, dla których zdecydowaliśmy się rozbudować magazyn komponentów w pobliżu naszej linii montażu.

Dokładnie na czas – usprawnienia logistyczne oraz oszczędności dzięki nowej inwestycji

Bliskość magazynu i linii montażu korzystnie wpływa na efektywność produkcji, a także znacząco ogranicza ryzyka przestojów. Materiały i komponenty dostarczane są dokładnie na czas na stanowiska produkcyjne dwóch linii jednocześnie, według ustalonej sekwencji produkcyjnej – tłumaczy manager ds. logistyki w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie Inga Różycka. Pozwala to operatorom skupić uwagę na bezpieczeństwie, jakości oraz efektywności pracy podczas produkcji okna.

Ważne są również rozwiązania gwarantujące sprawną i bezpieczną pracę, jak i redukcję emisji CO2. Przykładem jest korytarz rozładunkowy, oddzielony od magazynu ścianą, w której wmontowane są dwie, niemal sześciometrowe bramy szybkobieżne, ułatwiające sprawny rozładunek materiałów.

Główne zalety tego rozwiązania to doskonałe warunki pracy dla operatorów wózków widłowych oraz kierowców – dodaje Inga Różycka. Umiejscowienie korytarza znacząco poprawia bezpieczeństwa pracy oraz chroni materiały przez niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Ogranicza także straty ciepła, a co za tym idzie, emisję CO2.

Dzięki nowej lokalizacji magazynowej udało się uzyskać konkretne oszczędności: długość dróg transportowych zmniejszona została o równowartość około 14 000 km rocznie, co jest w przybliżeniu odpowiada 1/3 długości równika. Ograniczenie pokonywanego dystansu przekłada się bezpośrednio na redukcję ilości wózków i koszów z nimi związanych, rodzaju używanego sprzętu, zużycia energii, codziennej obsługi.

To już 13 lat

Grupa VELUX rozpoczęła produkcję w namysłowskiej fabryce w 2003 roku. W latach ciągu ostatnich czterech lat (2012-2015) firma zainwestowała w rozwój produkcji okien w Polsce prawie 500 milionów złotych. Duża część tych inwestycji dotyczyła modernizacji i rozbudowy fabryki w Namysłowie, dzięki czemu obecnie produkuje się tu nowoczesne, energooszczędne okna Nowej Generacji. Ostatnia inwestycja w budowę nowej hali produkcyjno-magazynowej, ma przede wszystkim zwiększyć efektywność produkcji. Mieści się tu także centrum dystrybucji okien VELUX na rynek europejski – produkty z polskich fabryk VELUX trafiają głównie na rynki: niemiecki, francuski, brytyjski i skandynawski. Łączna wartość produkcji Grupy VELUX i spółek siostrzanych w Polsce wynosi ponad 1,5 miliarda złotych.

W związku z rozwojem zakładu sukcesywnie rosła także liczba pracowników i obecnie VELUX jest największym pracodawcą w Namysłowie, zatrudniającym 763 osoby. Fabryki VELUX należą do najbezpieczniejszych w przemyśle. Firma od kilku lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadków do zera. Zakład w Namysłowie, podobnie jak wszystkie pozostałe fabryki VELUX w Polsce, posiada certyfikat ISO OHSAS 18000 potwierdzający zachowanie najwyższych standardów w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy. W roku 2015 Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu przyznała firmie I miejsce w konkursie Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej.

Przez 13 lat funkcjonowania fabryki VELUX w Namysłowie, nasza współpraca układa się bardzo dobrze – powiedział burmistrz Namysłowa Julian Kruszyński. Firma znacząco przyczyniła się do zaszczepienia nowej na lokalnym rynku kultury pracy :kładzie szczególny nacisk na dbanie o środowisko naturalne oraz bezpieczeństwo pracowników, stwarza przyjazne warunki pracy i możliwości rozwoju. To wszystko, w połączeniu z uznaniem, jakim się cieszy marka VELUX, przekłada się na postrzeganie samego Namysłowa.

Firma duże znaczenie przywiązuje do minimalizowania wpływu na środowisko i ograniczenia emisji CO2. Zakład w Namysłowie, jako jeden z nielicznych w Polsce, wdrożył system zarządzania energią zgodny z normą ISO 50001 i na początku roku 2016 uzyskał stosowny certyfikat. Wdrożenie systemu oznacza ciągłą i systematyczną koncentrację na efektywności energetycznej wszystkich procesów operacyjnych, maszyn, sprzętu itd., a także podnoszenie świadomości pracowników poprzez system szkoleń. Rozwiązanie to ma przynieść w ciągu roku oszczędności za energię rzędu 5-10 procent i w perspektywie kilku najbliższych lat kolejnych 10 procent.

Firma VELUX aktywnie uczestniczy w życiu regionu: od wielu lat, dzięki środkom z Fundacji Pracowniczej, wspiera rozwój lokalnych instytucji, takich jak szkoły i przedszkola. VELUX jest też członkiem Klubu 150, zrzeszającego najlepsze firmy na Opolszczyźnie – inicjatywy, której celem jest rozwój przedsiębiorstw i regionu.

 

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 18 czerwca, 2016

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły