Realizacje

Ruina, w której chce się mieszkać

Dom wygląda jak opuszczona ruina, ale jego wnętrze zwala z nóg. Na zlecenie klienta, który pragnął zamieszkać w opuszczonym domu, pośród wiejskiej scenerii hiszpańskiej Palencii, architekci ze studia Jesusa Castillo Oli zrealizowali niezwykły projekt.

Choć z budynku pozostała jedynie murowana skorupa, architekci potraktowali zlecenie jako okazję do interwencyjnego badania relacji między nowym a starym. W efekcie udało im się zachować pamięć o miejscu, zamykając w jego ramach nowoczesną, wygodną przestrzeń. W ten sposób stworzyli intrygującą hybrydę La ruina habitada, czyli ruinę, w której aż chce się mieszkać.

Interwencja w pustą skorupę i dobudowanie kamiennego muru z czerwonej cegły, podtrzymującego piętro budynku, pozostaje niewidoczna z zewnątrz.

Część pierwotnej przestrzeni mieszkalnej została zamknięta i zmieniona w nowoczesny, surowy loft. Pozostałe ściany tworzą ogrodzenie dla półpublicznego dziedzińca, podczas gdy zewnętrzna fasada budynku została zachowana w nienaruszonym stanie.

Okna zainstalowano na powierzchni elewacji, by nowa konstrukcja nie przerywała ciągłości starej struktury. Niedoskonałości zniszczonej konstrukcji tworzą harmonijny kontrast z elementami wykończenia oraz meblami, wykonanymi z podstawowych, surowych materiałów – szkła, stali, drewna i płytek ceramicznych.

Wnętrze nowoczesnego loftu od starego dziedzińca dzieli jedynie szklana fasada oraz duże przeszklone drzwi, nie pozwalając mieszkańcom zapomnieć o dualistycznej naturze La ruina habitada.

Tekst i zdjęcia: www.fpiec.pl

5/5 - (11 votes)

Data publikacji: 23 kwietnia, 2017

Autor:

5/5 - (11 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wiktor
    piątek, 5 lipca, 2019

    Świetny pomysł. Zawsze chciałem pomieszkać w domu, który ma swoją historię i nie jest taki sam jak wszystko dookoła, a najlepiej mocno odstaje od współczesności. Adaptacja zachowująca historię, oryginalny wygląd, proste materiały przy zachowaniu funkcjonalności – super sprawa. Chciałbym kiedyś mieć szansę pomieszkać w takim domu.

  2. Zuza
    niedziela, 3 stycznia, 2021

    Pomysł jest co najmniej dziwny. Większość ludzi nawet jak nie ma pieniędzy to buduje tak, aby z zewnątrz wyglądało jak najlepiej, a w środku jest różnie. Tu właściciel chciał aby jego budynek wyglądał tak sobie, natomiast w środku jest pałac.

Podobne artykuły